Україна відмовиться від вугілля. Але це не змінить правила гри
- Понад 40 країн на Cop26 підписали угоду, аби припинити користуватися вугіллям до кінця 2040-х років.
- Угоду не підписали Індія, США та Китай, хоча використовують багато вугілля.
- Екологічні експерти заявили, що від цього виду палива треба відмовлятися раніше.
Більше 40 країн світу під час саміту в Глазго підписали угоду про відмову від вугілля до 2050 року. Такий крок має допомогти світові зменшити парникові викиди. Втім, експерти оцінки доводять, що для того, аби світ залишився в межах тривалого потепління на 1.5 °C, розвинені країни повинні поступово відмовитися від вугілля до 2030 року.
Заборона розповідає про те, що за угоду підписала Україна та чи справді це допоможе світу у боротьбі проти глобального потепління.
Угода про відмову від вугілля на Cop26
Великі країни-споживачі вугілля, зокрема Канада, Польща, Україна та В’єтнам, домовились поступово припинити використання палива для виробництва електроенергії. Багаті та більші країни зроблять це у 2030-х роках, а менші країни — у 2040-х, пише The Guardian.
Вугільна електроенергія є найбруднішим джерелом палива. Така угода підсилює надії Великої Британії на домовленість про «підтримку обмеження потепління на 1,5 °C» на кліматичному саміті у Глазго Cop26.
Низка країн, які істотно залежать від вугілля, зокрема Австралія, Китай, Індія та США, не підписались під угодою.
Читати більше новин в TelegramГоловним акцентом для Великої Британії як країни-господарки саміту була мета «залишити вугілля в історії». Країна прагне, щоб світ став на шлях обмеження глобального потепління.
«Сьогоднішній день знаменує собою віху в наших глобальних зусиллях по боротьбі зі зміною клімату, оскільки країни об’єднуються, щоб заявити, що цей вид палива не гратиме ролі при виробництві електроенергії у майбутньому. Зобов’язання, які взяли на себе країни, демонструють, що кінець вугілля близький», — заявив міністр підприємництва та енергетики Великої Британії Квасі Квартенг.
За даними Міжнародного енергетичного агентства, використання вугілля є однією з найбільших причин викидів парникових газів. Там додали, що рівень використання твердого палива відновився після зниження викидів, викликаного локдаунами через COVID-19 в 2020 році.
Угода також включає зобов’язання понад 100 фінансових установ та інших організацій зупинити фінансування розробки вугілля.
Експерти розкритикували угоду
Експерти та активісти назвали терміни відмови від чорного палива надто пізніми.
Так, старша координаторка вугільної політики Climate Action Network Europe Еліф Гюндюзелі заявила, що це не змінить правила гри.
«Термін поетапної відмови у 2030 році має бути граничним, а в угоді цього немає. Вугілля вже дороге (у порівнянні з відновлювальною енергією — ред.), ніхто більше не хоче вкладати гроші у вугілля», — сказала вона.
У Міжнародному енергетичному агентстві заявили, що для того, щоб глобальне потепління залишилось на рівні 1,5°C, всі нові розробки мають припинитися вже у 2021 році. Виконавчий директор агентства Фатіх Біроль закликав світ відмовитися від вугілля, щоб подолати клімачну кризу.
«Це зобов’язання, безумовно, є великим кроком вперед, і рік-два тому було б складно уявити таку угоду. Це ознака покращення», — заявив соціальний директор аналітичного центру з питань змін клімату E3G Кріс Літлкотт.
А от директор міжнародної мережі екологічних організацій Friends of the Earth Джеймі Пітерс зауважив, що незважаючи на угоду, «вугілля можуть використовувати в звичайному режимі ще протягом багатьох років».
Раніше Заборона розповіла про нобелівських лауреатів 2021 року з фізики, які спільно нагороджені за фізичне моделювання клімату Землі, кількісну оцінку мінливості та надійне прогнозування глобального потепління.
Читати більше новин в Telegram