Україна визнаватиме освіту, отриману на ТОТ: як саме це працюватиме (йдеться не про дипломи)

Ilona Kivva
Автор:
  • З 2018 по 2021 рік тільки 20% випускників шкіл на ТОТ вступили до українських вишів. У Криму цей показник у 10 разів менше — 2%.
  • Закон №9591 спростить підтвердження своїх знань для громадян з тимчасово окупованих територій.
  • У окремих випадках доведеться довчитися рік-два.

Закон спростить процес реінтеграції українців, що перебувають на ТОТ, але визнавати будуть не всі види освіти й ті лише частково. Так, знання з політології, військової науки, юриспруденції чи інших гуманітарних наук визнаватись не будуть.

Заборона розповідає про те, як відбуватиметься визнання освіти з ТОТ. 

Диплом з вишів на окупованих територіях: закон №9591

Верховна Рада України 21 листопада 2023 року ухвалила законопроєкт №9591. Згідно з документом переселенці з тимчасово окупованих територій зможуть проходити атестацію для визнання професійно-технічної та вищої освіти. За ініціативу проголосували 264 народні депутати.

«Ми не визнаємо дипломи, видані на окупованих територіях, але ми можемо визнати знання людей, які їх там здобули, переїхали на підконтрольну територію і хочуть будувати життя тут. Дорослій людині важко переїжджати й починати все спочатку», — роз’яснив член парламентського комітету з питань освіти, науки та інновацій Роман Грищук.

Повного визнання знань не буде: максимум 75%. Це означає, що доведеться довчитись рік-два і переселенець може отримати диплом українського зразка. Скільки саме треба довчитись, буде визначати комісія при виші. Обов’язковим буде вивчення української мови та історії України.

Читати більше новин в Telegram

При цьому така можливість буде не для всіх спеціальностей. Знання з політології, військової науки, юриспруденції чи інших гуманітарних наук визнаватись не будуть. Повний перелік спеціальностей ще матиме розробити Кабінет міністрів після підписання законопроєкту президентом.

«Для тисяч людей, які постраждали внаслідок збройної агресії проти України та не мали змоги покинути тимчасово окуповану територію, ухвалення цього закону створить можливість підтвердити знання, працевлаштуватися та відчути себе повноправними громадянами України. Закон сприятиме реінтеграції, а також продемонструє впевненість держави у звільненні та поверненні територій, які багато років перебували в умовах окупації», — наголошує Директорка з адвокації Центру прав людини ZMINA Альона Луньова.

Українці з ТОТ: які умови вступу діють у 2023 році

Тільки 2% дітей, що закінчили середню школу на території АР Крим в період з 2018 по 2021 рік в результаті вступили до українських вишів, повідомляє Київський університет імені Бориса Грінченка. 

У випадку з ТОТ Донецької та Луганської областей цифра у 10 разів вища — 20%. Це лише кожен п’ятий випускник.

З початку війни у 2014 році Україна не визнавала документи про освіту, видані на тимчасово окупованих територіях (ТОТ). Для спрощення процедури вступу до ВНЗ на підконтрольній території, влада запровадила освітні центри: «Крим — це Україна» та «Донбас — це Україна».

«Уже десть років війни, і багато хто з молоді закінчує вищі навчальні заклади на окупованих територіях. До нас на гарячу лінію звернувся хлопець з Донецька, який там вивчився на лікаря. Він переїхав на підконтрольну територію і хотів підтвердити свої знання та працювати за спеціальністю. Але йому сказали, що це не можливо і він пішов знову вчитися на перший курс тільки в українському університеті», — розповідає координаторка громадської організації «Донбас СОС» Віолета Артемчук.

Попри надання полегшених умов вступу, майбутні студенти з різних причин ухвалювали рішення залишитись на ТОТ. На це могли вплинути відсутність матеріальних можливостей переїхати або сімейні обставини. 

«У світлі майбутньої деокупації постає питання: як сотні тисяч українських громадян, які жили в умовах окупації, будуть працевлаштовані, продовжать навчання та реінтегруватимуться в освітній, культурний і правовий простір України без ключових документів, що підтверджують їхні знання», — говориться в заяві правозахисної організації ZMINA.

Раніше Заборона розповідала про пенсії українців, що перебувають на тимчасово окупованих територіях. Виплати нараховуються на рахунки Ощадбанку.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій