Читаєте зараз
Українці можуть безплатно вакцинуватися від трьох небезпечних хвороб: як це зробити

Українці можуть безплатно вакцинуватися від трьох небезпечних хвороб: як це зробити

Анастасія Могилевець
  • Кашлюк, дифтерія та правець — небезпечні для організму людини інфекційні недуги.
  • Щоб вберегтися від цих хвороб, варто імунізуватися. Якщо у пацієнта в анамнезі вже були кашлюк, дифтерія або правець, це не протипоказання.
  • В Україні наявні майже 2 млн доз препарату, ним вакцинують безплатно.

Щепитися можна, зв’язавшись зі своїм сімейним лікарем. Крім того, можна самостійно вирушити до пункту вакцинації. А щоб забезпечити собі повний захист від кашлюку, дифтерії та правцю, варто дотримуватися графіку вакцинації.

Заборона розповідає про безплатну імунізацію від низки захворювань в Україні.

АКДП та АДП: як отримати щеплення

В медзакладах України в наявності є понад 1.8 млн доз вакцин проти дифтерії, правцю та кашлюку. Їх централізовано постачають у регіони та надають українцям безоплатно, повідомляє Міністерство охорони здоров’я.

Щоб отримати щеплення, пацієнту необхідно:

  • звернутися до свого сімейного лікаря, який перевірить ваш вакцинальний статус — подивиться відповідні записи у медичній картці, і проконсультує щодо подальших дій. Варто розповісти лікарю про стан вашого здоров’я, хронічні хвороби та можливі алергічні реакції. Після консультації лікар направить вас на безплатну імунізацію;
  • піти за направленням і зробити щеплення в одному з пунктів вакцинації. Вони працюють при амбулаторіях загальної практики сімейної медицини, поліклініках, спеціалізованих медичних центрах, приватних медичних закладах.

Перед щепленням медпрацівники проводять пацієнту медичний огляд. в Наявність названих хвороб в анамнезі — не протипоказання. Після процедури рекомендується залишитися в медзакладі близько 30 хвилин, щоб переконатися, що у вас немає алергічних реакцій, радить Центр громадського здоров’я.

Читати більше новин в Telegram

Для повного захисту проти дифтерії, кашлюку та правця необхідно дотримуватися графіка вакцинації згідно з Національним календарем щеплень. Дітям вакцину вводять у кілька етапів: у віці 2, 4, 6 місяців. У 18 місяців проводиться ревакцинація. У 6 та 16 років дітей ревакцинують проти дифтерії та правця. Дорослим рекомендується щеплюватися проти дифтерії та правця кожні 10 років.

Першу процедуру виконують препаратом АКДП. До його складу входять дифтерійний та правцевий анатоксини й кашлюковий компонент. Це трикомпонентне щеплення допоможе сформувати імунітет одразу до трьох патологій. АДП, який вводять дитині у шість років — вже ревакцинація проти дифтерії та правця, оскільки така вакцина не містить кашлюкового компонента.

Шосте щеплення пацієнтам роблять у 16 років вакциною АДП-М. Вміст дифтерійного та правцевого антигенів у ній зменшено. Тим же самим препаратом людина ревакцинується протягом всього життя.

Якщо дорослий/дитина пропустили чергову дозу препарату, можна звернутися до сімейного лікаря, щоб надолужити щеплення. З 1 серпня в Україні триває відповідна кампанія.

Дифтерія, правець та кашлюк: симптоми

Дифтерія проявляється як ангіна, під час якої в горлі утворюються плівки, які ускладнюють дихання. Хвороба передається повітряно-крапельним шляхом. Коли дифтерійна бактерія потрапляє в дихальну систему, вона виробляє токсин, що переміщується в кров та вражає органи. Найчастіше це серце, нервова система й нирки. Навіть попри своєчасне лікування близько 20% хворих помирають.

Правець вражає нервову систему і викликає сильні судоми, болі в кістках, порушення ковтання. Інфікуватися можна, якщо у рану чи поріз потрапляє бруд внаслідок травмування гострими предметами. Наприклад, легко можна інфікуватися, поранившись цвяхом. Навіть попри екстрену реанімацію та надання швидкої медичної допомоги смертність досягає 25-80 %. Смерть, як правило, настає через спазм дихальних м’язів і параліч серцевого м’яза. 

Кашлюк дуже заразний: він легко поширюється від людини до людини повітряно-крапельним шляхом під час кашлю чи чхання. Усе починається як ГРВІ, але за 5-8 днів з’являються напади кашлю до почервоніння обличчя, сльозотечі. Цей кашель має характерний свист. Хвороба найбільш небезпечна для немовлят, у яких вона може викликати апное — тимчасову зупинку дихання. Від кашлюку рекомендовано вакцинуватися жінкам при надії у термін від 16 до 32 тижнів вагітності незалежно від того, чи імунізували їх у дитинстві. Це необхідно, щоб захистити дитину від кашлюку в перші місяці її життя.

Раніше Заборона розповідала про інфікування сказом. Після укусу тварини потрібно відразу звернутися до медиків: допомога безоплатна.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій