Читаєте зараз
Україні не оминути блекаутів взимку. Але українці можуть забезпечити собі тепло і світло — і ось як 

Україні не оминути блекаутів взимку. Але українці можуть забезпечити собі тепло і світло — і ось як 

Svitlana Hudkova

Масованими ракетними атаками Росія за місяць знищила майже всю теплову генерацію в Україні. Через дефіцит електроенергії в регіонах обмежують електропостачання для підприємств та населення. Та якщо влітку дефіцит можна частково компенсувати відновлювальними джерелами енергії, то найгірша ситуація, звісно, очікується в зимовий період.

Редакторка Заборони Світлана Гудкова обговорила з експертами, що може зробити влада на місцях і як люди можуть забезпечити собі тепло та світло.


Відключень взимку не оминути

Україна втратила 7 ГВт потужностей генерації електроенергії внаслідок останніх обстрілів з боку Росії. «Зима буде викликом. Тому зараз ми обговорювали способи швидко збільшити генерацію», — сказав міністр енергетики Герман Галущенко.

Юрій Корольчук. Фото: Юрій Корольчук / Facebook

Щоправда, як каже експерт Інституту енергетичних досліджень Юрій Корольчук, міністр назвав встановлену електрогенераційну потужність усіх пошкоджених обʼєктів. Але, наприклад, потужність Трипільської ТЕС  складала 3600 МВт, і лише 1800 МВт з них — це встановлена електрична потужність, а решта — теплова. До того ж через скорочення населення та промисловості реальна потужність станції знизилася до 1000 МВт, а останнім часом ТЕС працювала на потужності 300–500 МВт. 

«Сумарно, за моїми підрахунками, ми втратили 5500 МВт, з яких до зими планують відновити десь половину. Все інше — дефіцит.  Але у нас ще з минулого року залишається дефіцит у 2000 МВт, який виник через пошкодження підстанцій російськими атаками. Тож загалом взимку у нас буде нестача десь у 4000 МВт. Для розуміння, у пікові зимові періоди ми споживаємо 14–15 тисяч МВт, тож приблизно третину ми втратили», — зазначив фахівець.

Читати більше новин в Telegram

В опалювальний сезон 2023–2024 українці не відчули дефіциту у 2000 МВт, бо не було обстрілів і зима була теплою. А от майбутньої зими навіть за сприятливих погодних умов населення житиме з графіками відключень. «Якщо ж зима буде морозною, то відключення можуть бути більш тривалими. І це ми ще не говоримо про нові обстріли», — говорить Корольчук.

Децентралізована генерація та міні-ТЕС

За словами експерта з енергетичних питань Геннадія Рябцева, Україна зіткнулася з проблемою нестачі саме маневрової генерації, яка забезпечує розподіл електричної енергії під час споживання у пікові години. Але така проблема була ще до війни.

Геннадій Рябцев. Фото: Геннадій Рябцев / Facebook

«Це потрібно вирішувати не створенням нових енергоблоків величезної потужності, не відновленням ТЕС, побудованих у 1960-ті роки, а шляхом розосередженої, децентралізованої генерації. Вона являє собою достатньо велику кількість енергетичних станцій потужністю від 5 до 30 МВт, які обʼєднані в малі системи розподілу та приєднані до обʼєднаної енергетичної системи України», — пояснює фахівець.

Для покриття дефіциту електроенергії потрібно встановити близько 200 таких станцій по всій країні. Це дозволить давати тепло та світло попри будь-які обстріли. І до майбутнього опалювального сезону зробити це цілком реально, вважає Рябцев.

«Це не те обладнання, яке потрібно заздалегідь замовляти й чекати, поки його виготовлять. Такі станції виробляються у великий кількості і є в наявності у багатьох країнах світу. Установки випускаються й українськими виробниками. Тож саме на їх закупівлю потрібно спрямовувати сили органів місцевого самоврядування. Це убезпечить нас від величезної кількості негараздів у наступному опалювальному сезоні та збільшить енергетичну незалежність як окремих територіальних громад, так і країни в цілому», — вважає фахівець з питань енергетики.

Натомість Юрій Корольчук не вірить, що такі дії можуть розвʼязати проблему. За його словами, собівартість виробництва електроенергії на таких генераторах дуже висока. Плюс подібні станції буде неможливо інтегрувати в обʼєднану енергетичну систему України, тому після перемоги вони стануть не потрібні. 

«Є ще варіант з будівництвом міні-ТЕС. Це відносно невеликі блоки по 50–100 МВт, максимум — 200 МВт. Навіть зараз на станціях є блоки такої потужності. Але вони великі, і потрібен великий майданчик, щоб звести 2–4 таких блоки залежно від потреби. Це хороший варіант, адже міні-ТЕС можна буде інтегрувати в українську енергосистему», — розповів Корольчук.

В іншому ж фахівець покладається на ремонт пошкоджених енергетичних обʼєктів та збереження централізованої енергосистеми.

Як підготувати дім до зими

Зважаючи на те, що для України це буде третя воєнна зима, населення вже досить підготовлене до можливих блекаутів. Найперше, що радять фахівці для збереження тепла — потурбуватися про утеплення будинків у весняно-літній період. Якщо це багатоповерховий будинок, треба домовитися з усіма власниками квартир та утеплювати весь будинок. Та коли такої змоги немає, можна утеплити зовнішні стіни власної квартири. Також варто засклити та утеплити балкон і вікна. Якщо ви це вже зробили, то треба перевірити, чи щільно зачиняються вікна, і в разі потреби звернутися до фахівців, щоб їх відрегулювати. 

Якщо у вас є приватний будинок з автономним опаленням, можна перезимувати там. Але знову ж: варто подбати про його утеплення та перевірити роботу системи обігріву.

Щоб не залишитися без електрики, найкращим варіантом для приватного будинку буде генератор, а для квартир — зарядні станції. З їх купівлею краще не затягувати, адже з початком відключень ціни на такі пристрої можуть суттєво зрости через підвищення попиту. Те ж саме стосується і звичайних повербанків: треба регулярно перевіряти їх справність, а за необхідності провести технічний огляд. Також подумайте, чи покривали прилади ваші потреби в електроенергії в минулому, і чи не збільшаться вони майбутньої зими. В такому випадку можна продати старий генератор та купити більш потужний, або докупити ще одну зарядну станцію. 

Про все інше можна подбати вже ближче до зими.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій