Читаєте зараз
Українці у Польщі можуть отримувати дві пенсії: кому доступна така можливість

Українці у Польщі можуть отримувати дві пенсії: кому доступна така можливість

Ilona Kivva
Автор:
  • Мінімальна пенсія у Польщі в 2022 році становить 1338.44 злотих ( (10488.32 грн), що у чотири рази більше, ніж в Україні.
  • Між країнами з 2012 року діє угода про соціальне забезпечення, яка дозволяє українським пенсіонерам отримувати мінімальну виплату.
  • Кожне підвищення української пенсії буде зменшувати платіж від польської сторони.

Тимчасові та постійні переселенці, які досягли пенсійного віку, можуть подати заявку на отримання подвійної пенсії: одну частину платитиме Україна, іншу — Польща. Головні умови — наявність необхідного робочого стажу та хоча б мінімальний період офіційного працевлаштування у дружній державі.

Заборона розповідає про подвійні пенсії для українців.


Виплати від ZUS для біженців з України

Україна та Польща ще у 2012 році уклали двосторонню угоду про соціальне забезпечення, щоб ті, хто переїхали до сусідньої держави, змогли отримати пенсійні виплати за роки набутого на батьківщині стажу. Тепер ця угода отримала нове застосування, пише money.pl.

«Українці, які легально працювали чи працюють в Польщі, можуть отримувати дві пенсії. Важливо, щоб вони відповідали умовам отримання цієї допомоги в обох країнах. Управління соціального страхування (ZUS) [польський аналог пенсійного фонду України] виплачує пенсію за віком або інвалідністю за період роботи в Польщі, а українська установа — за роки роботи в Україні. Розмір допомоги розраховується пропорційно», — пояснили в управлінні.

Це означає, що люди, які досягли необхідного пенсійного стажу за мірками дружньої країни, були хоча б місяць офіційно працевлаштовані там і зробили принаймні один внесок у ZUS (вираховується з податків) мають право вже не тільки на українське пенсійне забезпечення, а й на польське.

Читати більше новин в Telegram

Мінімальний стаж роботи для отримання пенсії сумується (тобто роки роботи в Україні плюс у Польщі) і складає:

  • для жінок — 20 років роботи;
  • для чоловіків – 25 років.

Станом на листопад 2022 року це 1338.44 злотих (10488.32 грн) на місяць, а з 2023 року — 1588.44 злотих (12447.38 гривень).

Як рахують:

  • спочатку розраховується теоретична повна сума допомоги, яка виплачувалася б українцю, якби той увесь передбачений законом страховий стаж набув у Польщі;
  • на основі теоретичної суми розраховується фактична (часткова), яка відповідає відношенню страхових періодів, відпрацьованих у Польщі, до суми всіх страхових періодів (як власних, так і за кордоном);
  • для визначення розміру допомоги враховуються тільки заробітки, отримані у Польщі.

Наприклад, людина пропрацювала в Україні 35 років (мінімальний трудовий стаж для чоловіків), а тепер офіційно працевлаштувалася у дружній країні. У Польщі мінімальний стаж становить на 10 років менше. Тож, мінімальний розмір пенсії за віком в Україні становить 2 500 гривень на місяць, тобто 321 злотий. Якщо пенсія від ZUS становитиме 100 злотих, то українець матиме 421 злотий на місяць, але це менше мінімальної пенсії в країні. У такому випадку польська держава доплачуватиме йому 917 злотих щомісяця, щоб вийти на мінімалку. Тобто кожне підвищення української пенсії буде зменшувати платіж від польської сторони.

Щоб подати документи на оформлення подвійної пенсії, потрібно звернутися до найближчого регіонального відділу ZUS, а також надати документи, які підтверджують наявність необхідного стажу.

Раніше Заборона розповідала про варіанти нарахування пенсій громадянам України в еміграції та про те, за яких умов виплати можна втратити.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій