Українці у Польщі можуть повернути завдаток за житло: як це зробити
- У Польщі передплата на оренду житла називається кауцією.
- Щоб найняти будь-яку квартиру, необхідно домовитись із власником про суму такого авансу.
- Саме невиплата цієї суми є одним із найпоширеніших порушень умов орендного договору.
Для того, щоб гарантувати собі повернення грошей, не треба вірити на слово. Перед підписанням договору оренди варто скласти протокол, який би фіксував стан житла в цілому та майна окремо і містив усі необхідні фотографії. Подібний документ стане або гарантією одразу, або важливим доказом на суді.
Заборона розповідає про способи не втратити завдаток на оренду.
Кауція: що це таке
У Польщі безпеку власника житла значною мірою гарантує орендний договір. Щоб зняти, наприклад, квартиру, необхідно заплатити одноразовий завдаток, який потім повертається, якщо стан помешкання не змінився. Така застава називається «кауцією», пише портал Наш вибір.
Якщо орендар зіпсує помешкання, цей завдаток сам собою є гарантією, що власнику компенсуються збитки. Перед підписанням договору, сторони домовляються про прийнятну суму. Зазвичай це одна або дві місячні оплати за оренду.
В договорі дуже важливо вказати у якій формі сплачується застава, вказати суму переказу коштів (і у якій валюті) та дату. Щодо способу внесення плати є кілька нюансів:
Читати більше новин в Telegram- для сплати готівкою необхідно підписати додатковий документ, де власник помешкання зазначає, що отримав гроші;
- для сплати на банківський рахунок необхідно в описі переказу написати, що це кауція за оренду житла і вказати дату переказу.
Завдаток за квартиру/будинок у Польщі: як повернути
Саме неповернення кауції є однією з найчастіших порушень є одним із найпоширеніших порушень договорів оренди в Польщі. Щоб не втратити свої гроші, перед підписанням документа необхідно створити окремий протокол.
У ньому треба детально прописати стан усього майна в помешканні, зазначити його технічний стан, пошкодження та зношення. До протоколу варто додати фотографії квартири загалом та техніки окремо, зазначивши дату її створення.
Важливо! Договір мають підписати обидві сторони.
Ідентичний документ варто скласти після завершення договору оренди. Він має описувати стан житла та майна на момент виїзду орендаря.
Підписавши документ, власник визнає що не має претензій. Згідно із законодавством, повернення кауції відбувається протягом 30 днів з моменту виїзду з квартири.
У разі, якщо власник не повернув кошти протягом терміну, існує інструмент — «вимога оплати» («wezwanie do zapłaty»). Цим документом орендар в довільній формі просить власника повернути завдаток, вказуючи суму та дату виплати кауції перед підписанням договору. На власний розсуд обирається термін, за який мають повернутись кошти (він рахується від отримання листа). До документа також можна додати копію підтвердження сплати завдатку.
Важливо! Документи надсилаються рекомендованим листом під розписку (list polecony za potwierdzeniem odbioru), таким чином орендар отримає повідомлення про вручення листа власнику.
Якщо і після цього гроші не будуть повернені, необхідно звертатись до суду. Для цього треба зібрати наступний перелік документів:
- підтвердження отримання орендодавцем листа з вимогою оплати;
- документи, які підтверджують сплату кауції;
- підписаний протокол, який би вказував, що власник не мав претензій до стану житла після виїзду орендаря. Якщо його немає, варто додати інші матеріали (фотографії квартири, листування у соціальних мережах). Необхідно довести брак претензій зі сторони орендодавця або що житло було повернено у належному технічному стані;
- Заповнена позовна заява в справі повернення «кауції», яку можна отримати у цивільному суді.
«Протоколи не є основним елементом договору, тому власник може відмовитися від їхнього складання. Через це потім вкрай важко змусити його повернути завдаток, адже орендодавець може посилатись, буцімто, на гірший стан житла, ніж він був перед початком підписанням договору оренди. Так чи інакше, варто зробити фотографії житла перед в’їздом та виїздом з нього, адже вони можуть служити у майбутньому як доказ у конфлікті з власником житла чи у судовому процесі, якщо до такого дійде», — зазначає координаторка інфолінії та координаційного пункту Українського дому Оксана Пестрикова.
Оренда помешкання у Варшаві, Кракові, Познані: список сайтів
Для багатьох вимушених переселенців з України скінчився строк житлової допомоги, запропонованої в рамках програми 40+ (саму програму продовжили до 2024 року). У такому випадку потрібно шукати помешкання за повну вартість на ринкових умовах, пише портал Ukrainian in Poland.
Є низка ресурсів, якими можна скористатися для пошуку:
- OLX – один із найпопулярніших сайтів в Польщі, пропозиції оренди потрібно шукати в розділі Noclegi, також є спеціальна категорія для українців dla Ukrainy (там є безплатні пропозиції);
- Gratka — також популярний у Польщі ресурс, на ньому також є окремий розділ, призначений спеціально для біженців з України;
- Gethome — польський портал безплатних оголошень, де серед іншого є актуальні пропозиції з оренди квартир;
- Otodom — спеціалізований ресурс для покупки та оренди житла;
- Nieruchomosci — на сайті розміщені оголошення з продажу та оренди житла по всій території Польщі.
- Ukrainetakeshelter — сервіс для пошуку безплатного житла для українців по всьому світу;
- Ukrainesupport — сайт для пошуку безплатного житла та транспорту для біженців з України по території Євросоюзу;
- Uasupport — проєкт, розроблений спільно з Airbnb. Розміщують безплатні пропозиції щодо тимчасового житла;
- Morizon — україномовний ресурс із пошуку житла в Польщі;
- RentMe — мобільний застосунок, створений для українців, які шукають житло в 10 польських містах (Варшава, Краків, Вроцлав, Лодзь, Познань, Гданськ, Бидгощ, Щецин.
Раніше Заборона розповідала про допомогу на житло українцям у Чехії. Для того, щоб отримати гроші необхідно звернутись на сайт і пройти електронну ідентифікацію громадянина.
Читати більше новин в Telegram