Українці в Чехії зможуть отримати посвідку на проживання: які умови
- Українці можуть отримувати статус тимчасового захисту в Чехії від початку повномасштабного вторгнення. Для цього необхідно подати заяву до одного з Крайових центрів допомоги Україні (KACPU).
- МВС дружньої країни у квітні 2024 року презентувало зміни до законодавства, які дозволять мігрантам отримати посвідку на проживання.
- Заяви збираються приймати з літа 2025 року.
Для того, щоб отримати право на довготривале проживання в Чехії, українці мають бути фінансово незалежні від держави — не отримувати соціальну допомогу та виплати. Буде ще кілька вимог, серед яких наявність статусу захисту не менш як два роки.
Заборона розповідає про можливість для українців отримати ПМП в дружній державі.
Dlouhodobého pobyt для біженців з України: рішення Праги
Міністерство внутрішніх справ Чехії презентувало ініціативу під назвою Lex Ukraine 7 (сьомий пакет змін до закону про українських переселенців). Вона передбачає, що деякі українці зі статусом захисту зможуть отримати право на довгострокове проживання в країні по посвідці (dlouhodobého pobyt), повідомляє урядовий портал.
Так, згідно з новим порядком, ті українські біженці, які можуть себе самостійно забезпечувати, зможуть отримати посвідку. При цьому дозвіл не анулюватиме особливий статус. Міністерство припускає, що подати заявку можна буде вже влітку 2025 року.
Такий дозвіл видається на термін від одного року і його можна продовжувати. Фактично це спосіб легалізації в країні: людина може працювати чи навчатися в країні тощо.
Читати більше новин в Telegram«Режим тимчасового захисту для українських біженців діятиме і надалі. Є ті, хто хоче жити з нами та отримати чітку перспективу. Тому ми пропонуємо можливість економічно активним біженцям з України отримати дозвіл на довгострокове проживання, подібний до того, яким користуються інші іноземці з третіх країн», — сказав міністр внутрішніх справ Чехії Віт Ракушан.
Для отримання посвідки буде необхідно відповідати таким умовам (у документі не вказано, скільком саме одночасно):
- перебувати в країні по тимчасовому захисту протягом мінімум двох років;
- самостійно себе забезпечувати (не отримувати виплат від держави);
- не мати боргів по соціальному та медичному страхуванню;
- мати дійсний закордонний паспорт;
- діти відвідують школу.
Відомство буде самостійно перевіряти, чи відповідає заявник частині вимог. Процедура буде схожа на електронне продовження тимчасового захисту.
Посвідка на постійне проживання надаватиме українцям наступні можливості:
- можливість вільно брати участь на ринку праці;
- звільнення від необхідності проходження адаптаційно-інтеграційного курсу;
- біометричну картку замість візової наклейки;
- можливість зареєструвати транспортний засіб на себе.
Переїзд у Чехію: що треба знати
Від початку повномасштабного вторгнення у 2022 році дружня держава приймає українських біженців. Для перебування в країні довше ніж на 90 днів (цей термін можна жити за безвізом), необхідно отримати статус тимчасового захисту.
Для оформлення необхідно подати заяву до одного з Крайових центрів допомоги Україні (KACPU). Таких в Чехії 14. Наразі статус діє до березня 2025 року.
Біженці також можуть отримати безоплатне житло терміном до 90 днів (раніше було 150 днів). Якщо станом на початок березня тимчасовий переселенець вже вичерпає 90 днів, то житло необхідно орендувати та оплачувати самостійно.
Люди, які не можуть забезпечити собі житло, мають право скористатись компенсаційними та підтримувальними засобами соціальної підтримки. Для вразливих категорій існують виплати, які збільшили з 2024 року.
Суми такі:
- в зареєстрованому житлі — 6 000 крон на особу;
- в незареєстрованому житлі — 4 800 крон на особу.
Обовʼязкова умова для отримання коштів — наявність підписаного документа про право користування квартирою з власником, тобто офіційного договору оренди. Надає житло KACPU в Остраві — саме сюди необхідно надсилати заяву.
Також переселенці можуть отримати надзвичайну невідкладну допомогу внаслідок надзвичайної події. Така допомога може бути призначена повторно впродовж календарного року до 20 розмірів прожиткового мінімуму.
Раніше Заборона розповідала про тимчасовий захист для українців у Польщі у 2024 році. Там біженці також можуть отримати посвідку на постійне проживання, якщо відповідатимуть кільком вимогам.
Читати більше новин в Telegram