Читаєте зараз
Українцям можуть списати частину боргів за комуналку

Українцям можуть списати частину боргів за комуналку

Ilona Kivva
Автор:
  • Статистику по боргах українців за комірне через велику війну не оновлювали весь 2022 рік. Станом на 31 грудня 2021 року загальна сума становила 81.4 млрд гривень.
  • Кабмін дозволив не платити при двох ситуаціях: житло зруйноване або його довелося покинути через війну.
  • У Верховній Раді зареєструвано законопроєкт, який може змінити систему оплати прострочених платежів.

Українцям можуть списати або розстрочити борги за комунальні послуги, але тільки ті, що сформувалися за період дії воєнного стану. Так, пропонується розбити платежі по заборгованості на п’ять років, а от людям, які живуть у зонах бойових дій, — повністю списати їх.

Заборона розповідає про законопроєкт в українському парламенті.


Розстрочка боргів по ЖКП: законопроєкт у Раді

У Верховній Раді зареєстрували проєкт закону №8367 щодо реструктуризації заборгованості по квартплаті та за житлово-комунальні послуги. Ініціаторами документа виступили народні депутати від партії «Відновлення України»: Володимир Мороз, Олександр Юрченко, Валерій Гнатенко, Анатолій Бурміч, Євген Яковенко.

«Станом на 31 грудня 2021 року заборгованість населення України з оплати ЖКП за видами становить: постачання та розподіл природного газу — 33.8 млрд грн, тепла та гарячої води — 26.6 млрд грн, електроенергії — 7.7 млрд грн, водопостачання та водовідведення — 6.4 млрд грн, управління багатоквартирним будинком — 5.6 млрд грн, поводження з побутовими відходами — 1.3 млрд гривень. [З 24 лютого 2022 року] в Україні сформувалося зниження соціальної захищеності населення, тому необхідно впровадити дієві інструменти державної підтримки громадян», — йдеться у пояснювальній записці.

Автори законопроєкту пропонують дві схеми, які, якщо законопроєкт буде ухвалено, будуть доступні як для власників житла, так і для офіційних орендаторів (з договором):

Читати більше новин в Telegram
  • списання боргів по ЖКП та квартплаті (управління багатоквартирним будинком);
  • розстрочка платежів за борг.
Види ЖКП в Україні. Інфографіка: Звягельська міська рада

Людям, чиє житло знаходиться у зонах бойових дії, пропонується списати заборгованість, але тільки ту, що сформувалася протягом періоду бойових дій. Приміром, для мешканців Київською, Чернігівської та Сумської областей — це кілька перших місяців війни, пояснюють у Telegram-каналі «Блог юриста».

Для решти громадян борг за ЖКП (але без квартплати), що є або сформується за період дії воєнного стану, можна буде виплачувати частинами до п’яти років. Сума щомісячних внесків залежатиме від рівня доходів, але не може перевищувати 25%, що визначаються при нарахуванні субсидій для працюючих громадян, і 20% — для пенсіонерів та пільговиків. Якщо п’ятирічного періоду не вистачить на повне погашення, його буде продовжено. При цьому наявність боргу не перешкоджатиме нарахуванню субсидії. 

Раніше Заборона розповідала про порядок оплати комунальних послуг у 2023 році та про нюанси, які варто знати. Зокрема, під час воєнного стану правила сплати стали більш лояльними, наприклад, постачальникам заборонили штрафувати користувачів за несплату і відключати їх від систем.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій