Українські науковці роблять дві вакцини від COVID-19. Але їх може не бути в Україні
- Одну з вакцин уже перевіряють на ефективність у Польщі.
- Вчені готують проєкт пероральної COVID-вакцини, яку можна випускати у таблетках, спреї чи мікстурі.
- В Україні ця вакцина може не з’явитися (ну отак).
Українські науковці працюють над двома вакцинами від коронавірусу. Одна вже знаходиться на етапі тестування в Польщі через те, що в Україні немає відповідних лабораторій для досліджень. Друга має стати прероральною. Втім, ці вакцини навряд чи можуть з’явитися в Україні.
Заборона розповідає про розробки львівських вчених та про те, як так сталося, що в Україні нема місця українській вакцині.
Вакцина проти COVID на основі дріжджів
Науковці з Інституту біології клітин НАН України у Львові створили продуценти вірусних білків на основі дріжджів. Випробування вимушені проводити в Польщі — в Україні для цього немає лабораторій.
«Ця вакцина становить собою білок або декілька білків коронавірусу, у першу чергу білок «шипа». Найважливіше, щоб там був рецептор та ділянка, якою той вірус хапається за рецептор людських клітин», – заявив керівник Інституту, академік Андрій Сибірний.
Він додав, що вчені також синтезують інші білки коронавірусу.
Читати більше новин в Telegram«Ця суміш більш ефективно діятиме, викликаючи появу антитіл. Ми сподіваємось, що ми отримали неінфекційні вірусоподібні частинки. Зараз експерименти по визначенню імуногенності (рівня створеного імунітету) — на завершальному етапі у Польщі», — пояснює Сибірний.
Перевірку проводять на звичайних мишах. Далі місцеві науковці продовжать експеримент на трансгенних мишах, які можуть на коронавірус, як люди.
«Не знаю, чи до кінця року завершимо дослідження на трансгенних мишах. Ми вважаємо, що наша вакцина ефективна. На перевірці вакцини на мишах наш проєкт завершується. Далі — наступний етап. Дуже сумніваюсь, що Україна доведе справу з розробкою (якщо вона буде успішною) на випуск очищених білків (вакцини, — ред.). Тому що це дорого і немає технології. Вакцину потрібно зареєструвати, а отримати міжнародний сертифікат надзвичайно складно», — заявив академік.
Львівський інститут біології клітин НАН України займається цією розробкою на грант на близько 10 млн гривень.
Розробки не будуть запущені в Україні
Львівські біологи подали грант на проєкт ще однієї вакцини від COVID-19 — її можна створити у вигляді спрею, мікстури чи таблетки.
Щоб отримати цю вакцину у великій кількості, потрібно виростити лише клітини дріжджів у звичайних колбах. «Вакцина — це очищені вірусні білки. В Україні немає технології промислового випуску очищених генно-інженерних білків. Наш новий проєкт — це зробити пероральну вакцину. Вона становить неочищений білок, дріжджові клітини, до яких прикріплені на зовні вірусні білки. Ми довели, що можна отримати дріжджі гуманізовані, з яких на зовні прикріплені білки «шипа» коронавірусу», — говорить академік Сибірний.
Якщо науковці отримають грант, препарат на ефективність також досліджуватимуть у Польщі.
Доктор біологічних наук Константин Дмитрук заявив, що ці вакцини навряд чи почнуть випускати в Україні. «Швидше за все, наші розробки не будуть запущені в Україні. Якщо б було стратегічне розуміння проблеми, то тоді б вкладалися в це кошти, щоб напрацювання розвивались. Нам потрібно розвивати країну з імунологічною, біологічною незалежністю. На сьогодні ми не маємо жодної вітчизняної вакцини», — заявив він.
Виробництво вакцини в Україні: чому китайська?
13 вересня 2021 року пресслужба Харківської міської ради повідомила, що з 2022 року на підприємстві «Лекхім» вироблятимуть вакцину проти коронавірусу CoronaVac, створену китайською компанією Sinovac Biotech.
«Це одна з перших. І на етапі підписання меморандум про інвестицію набагато більшу ми точно будемо знати чіткі дедлайни виробництва вакцин, але наступного року з лінії зійде перша українська вакцина», — сказав міністр охорони здоров’я України Віктор Ляшко.
Голова комісії з біобезпеки та біологічного захисту при РНБО Сергій Комісаренко спробував прояснити, що мав на увазі Ляшко.
«Мені нічого не відомо про українську вакцину конкретно наступного року. Я думаю, що все залежить від того, що ми називаємо українською вакциною. Понад рік тому я розмовляв з президентом компанії «Лекхім». Він домовився з компанією Sinovac, яка випускає вакцину CoronaVac, про те, щоб компанія «Лекхім» прокредитувала поставки в Україну китайської вакцини CoronaVac, вони будуть її фасувати та продавати в Україні. Думаю, що Ляшко мав на увазі саме цю вакцину. Тобто це не українська, а китайська вакцина CoronaVac, яка буде розливатися, фасуватися в одноразові шприци та використовуватися в Україні», — пояснив він.
У інтерв’ю «Слово і Діло» очільник МОЗ Ляшко заявив, що йдуть перемовини про про випуск мРНК-вакцини від коронавірусу на території України. Таких вакцин зараз дві: Pfizer\Biotech та Moderna.
«У нас є домовленості на локалізацію інших вакцин і ведемо перемовини про випуск мРНК вакцини на території України. До кінця 2021 року ми будемо мати чітке розуміння, як ці всі процеси налагодити», — повідомив Ляшко.
Раніше Заборона розповіла, людям з якими протипоказаннями можна офіційно не робити щеплення проти коронавірусу.
Читати більше новин в Telegram