Українські полярники розповіли, чому пінгвіни на «Вернадського» особливі
У Всесвітній день пінгвінів, 25 квітня, полярники станції «Академік Вернадський» розповіли, чим відрізняються види цих цікавих птахів. Фахівці також поділились фотографіями пінгвінів, які гніздуються на українській станції.
На планеті проживає 18 видів цих тварин, п’ять з них є в Антарктиці, а три розповсюджені безпосередньо в районі «Вернадського». Всі види, що мешкають в околицях української станції, належать до одного роду Pygoscelis. Це:
- pygoscelis papua – субантарктичний пінгвін;
- pygoscelis antarcticus – антарктичний пінгвін;
- pygoscelis adeliae – пінгвін Аделі.
Представники всіх трьох видів починають шлюбний сезон антарктичною весною і будують гнізда з камінців. Самки зазвичай відкладають два яйця, дуже рідко – одне чи три. Пташенята з’являються на світ трохи більше, ніж за місяць.
В усіх видах обидва партнери відповідально ставляться до батьківства: по черзі висиджують яйця, а потім оберігають та годують потомство. Також у них однакові вороги, зокрема, морські леопарди та поморники.
Відрізняються ці пінгвіни передусім зовнішнім виглядом. Найбільші та найяскравіші – субантарктичні. Вони мають зріст до 81 см, червоний дзьоб, білі плями над очима. Забарвлення виглядає так, ніби птахи одягнені у фрак.
Дещо менші антарктичні пінгвіни зі зростом до 77 см. Їхня особливість – тонка чорна смуга, що перетинає біле підборіддя. Наймініатюрнішими з усього роду видалися пінгвіни Аделі, вони виростають до 75 см заввишки. Мають повністю чорну голову та біло-блакитні очі.
Цікаво, що в районі станції «Академік Вернадський» нечасто можна зустріти сусідство цих трьох видів. Щорічне гніздування поруч та успішне розмноження українські біологи поки фіксували лише на острові Бут.
«Крім того, субантарктичні пінгвіни – теплолюбні, а інші види навпаки надають перевагу холодним умовам. Пінгвіни Аделі гніздують на узбережжі всього континенту, тоді як інші Pygoscelis прив’язані до островів або півострова. Наприклад, на нашому о. Галіндез цього сезону була рекордна кількість субантарктичних пінгвінів – до 7 000. Водночас з «адельок» гніздували лише дві пари, а гнізд антарктичних пінгвінів не виявили взагалі», – кажуть полярники.