Читаєте зараз
Українським пенсіонерам таки підвищать суми виплат з 1 березня: хто і скільки отримає

Українським пенсіонерам таки підвищать суми виплат з 1 березня: хто і скільки отримає

Ilona Kivva
Автор:
  • В Україні вийти на пенсію в 60 років можна, якщо страховий стаж не менше 30 років. Нестачу доведеться докупити або допрацювати. Для вирахування виплати розмір середньої зарплати множиться на індивідуальний коефіцієнт зарплати і на коефіцієнт страхового стажу.
  • Законодавство дозволяє не робити індексацію у 2023 році.
  • Нарахування виплат українським пенсіонерам, що перебувають на тимчасово окупованих територіях, не припиняють.

В Україні з 1 березня 2023 року проведуть індексацію грошового забезпечення для пенсіонерів. В уряді анонсували підвищення на 20%, але на ділі такі суми, тобто плюс 0.2 від розміру пенсії, отримають тільки ті, хто має весь необхідний стаж. Також розмір доплати залежить від страхових внесків, які людина робила протягом трудового періоду. Тож реальний розмір індексації для більшості українців може бути приблизно 4-5% .

Заборона розповідає про нарахування пенсійних виплат у 2023 році.


Як рахується розмір пенсії у 2023 році

В Україні вийти на пенсію у 2023 році чоловіки і жінки, відповідно до законодавства, можуть за двох умов:

  • досягли 60-річного віку;
  • мають страховий стаж не менше 30 років.

«Якщо на момент настання цього віку стажу недостатньо, можна продовжити працювати або докупити його. У 2023 році при наявності страхового стажу від 20 до 30 років людина набуде право на призначення пенсії за віком після досягнення 63-річного віку, а при наявності стажу від 15 до 20 років — лише після досягнення 65-річного віку», — пояснили у Федерації професійних спілок України.

Розмір грошового забезпечення визначається в залежності від стажу — по 1% від рівня визначеної для обчислення заробітної плати за кожен рік. Тобто, за страховим стажем 35 років пенсія встановлюється у розмірі 35% від заробітку.

Читати більше новин в Telegram

Для вирахування розміру виплати є спеціальна формула: розмір середньої зарплати множиться (Сз) на індивідуальний коефіцієнт зарплати (Кз) і на коефіцієнт страхового стажу (Кс). Тобто формула виглядає так: Сз х Кз х Кс.

Сз — це середня заробітна плата, з якої було сплачено страхові внески, за три роки до подачі заяви про вихід на пенсію. Тобто для тих, хто виходить на пенсію у 2023 році це період з 2020 по 2022 роки, хто вийшов у 2022 році — 2019-2021 роки і так далі. Показник на 2023 рік Міністерство соціальної політики оголосить у березні 2023 року, тож поки рахують по показнику за 2022 рік — це 10 846.37 гривні.

Кз — сума співвідношень зарплати в конкретному місяці до середньої зарплати по Україні. Тобто ми окремо беремо зарплату за кожен місяць за враховані в Сз три роки роботи і ділимо на рівень середньої, який було встановлено на цей місяць. Наприклад, людині у січні 2022 року офіційно отримала 10 000 грн, а середня зарплата по Україні за цей місяць становить 14 055.38 гривні. Потім із суми коефіцієнтів вираховується середнє число — це є Кз. 

Кс — кількість стажу роботи, помножена на величину оцінки одного року страхового стажу та поділена на 12. Для вирахування загальну кількість років стажу (тільки ті, у які сплачувалися податки) треба помножити на 0.01.

Виплати пенсіонерам в Україні: на скільки зростуть з 1 березня

Уряд проводить індексацію пенсій, тобто підвищення суми виплат, щороку. Відсоток, на який підвищують виплату, залежить від розміру середньої зарплати за три роки та того, наскільки в середньому вона зросла. Ще у 2022 році в Офісі президента анонсували, що індексації у 2023 році може не відбутися.

Однак 17 лютого 2023 року прем’єр-міністр Денис Шмигаль заявив, що підвищення виплат таки проведуть.

«У 2023 році пенсії для українців знову будуть підвищені. Уряд проведе індексацію на 20%. Під індексацію підпадатимуть усі категорії, визначені в законі “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”. Ми робимо це попри те, що законом України про Державний бюджет на 2023 рік така індексація не є обов’язковою», — сказав очільник Кабміну.

Це означає, що розмір пенсійного забезпечення має зрости у 0.2 рази, однак розраховувати на такий рівень доплати можуть не всі, пише GS Minfo.

«На такий відсоток перерахують пенсії лише тим пенсіонерам, які мають весь необхідний стаж. Також, розмір доплати залежить від розміру страхових внесків, які людина робила протягом трудового періоду. Умовно кажучи, реальний розмір індексації буде приблизно 4-5% для більшості українців», — пояснили у профільному виданні.

Такі ж прогнози давали у Міністерстві економіки України, але зазначали, що цифри можуть бути не остаточними.

Тож, якщо взяти ці показники, то з мінімальною пенсією, а це станом на 2023 рік складає 2 093 грн, з доплатою у 5% вийде плюс 104.65 гривень Якщо ж взяти середній розмір виплат по Україні (4622.59 грн станом на 1 січня 2023 року), то вона зросте на 232.13 гривні.

З урахуванням ідеальних показників, тобто 20%, ці цифри виглядали б так: 

  • плюс 418.6 грн до мінімальної пенсії;
  • плюс 924.52 грн — до середньої.

Пенсія на ТОТ: як отримати

Нарахування виплат українським пенсіонерам, що перебувають на тимчасово окупованих територіях, не припиняють, але отримати гроші у таких регіонах практично неможливо.

Гроші, за словами заступниці міністра соціальної політики України Дарини Марчак, виплачують двома способами:

  • на банківські рахунки;
  • через Укрпошту.

«На ТОТ проживають майже 2.9 мільйона пенсіонерів, 81% отримують пенсію на карткові рахунки. Ще 19% отримують виплати через Укрпошту. Але поштарі не можуть дістатися до тих територій, які тимчасово окуповані або де ведуться бойові дії. Тому з доставкою цих пенсій є складнощі», — каже Марчак.

Недоставлені пенсії поштою накопичуються на рахунках Ощадбанку. Пенсіонер_ка зможе отримати гроші, коли матиме доступ до відділення. Якщо це неможливо, Укрпошта сама доставить вплати вже після повернення таких територій під контроль України. 

Щодо отримання пенсій на картки, то більшість банківських установ на ТОТ припинили роботу, банкомати не обслуговуються, тому єдиний варіант для пенсіонерів — за можливості розраховуватися у магазинах карткою. Якщо ними не користуються довгий час, виплати взагалі можуть заморозити. Річ у тім, що нарахування пенсійного забезпечення, згідно з українським законодавством, можуть припинити у чотирьох випадках:

  • смерть пенсіонера;
  • неправдиві відомості у документах на отримання пенсії;
  • влаштування на роботу за посадою, яка дає право на пенсію за вислугу років;
  • якщо шість місяців поспіль пенсіонер не забирав чи не знімав гроші з пенсійного рахунку.

«Норма про припинення нарахування пенсії діє до моменту, коли людина сама зможе повідомити Пенсійному фонду, що вона має доступ до свого рахунку. Після цього пенсія знову починає нараховуватися», — пояснила Марчак.

Вона закликала пенсіонерів за можливості виїжджати з ТОТ на підконтрольні Україні території, щоб держава могла забезпечувати їх необхідним соціальним захистом.

Раніше Заборона розповідала про оплату комуналки у 2023 році. Під час воєнного стану і в умовах очевидних втрат інфраструктури через обстріли російської армії правила зазнали певних змін. 

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій