Читаєте зараз
В Грузії вбили одну з найвідоміших трансгендерних жінок: до чого тут закон про сімейні цінності  

В Грузії вбили одну з найвідоміших трансгендерних жінок: до чого тут закон про сімейні цінності  

Ilona Kivva
Автор:
  • Кесарія Абрамідзе — акторка і модель, яка однією з перших в країні публічно почала говорити про свою гендерну ідентичність. Жінку знайшли мертвою у власній квартирі в Тбілісі 18 вересня 2024 року.
  • Правозахисники та громадські активісти вважають, що смерть жінки є результатом багаторічної політики влади — вбивство сталося через день після того, як парламент ухвалив закон про сімейні цінності.
  • За останні 10 років в Грузії щонайменше шість трансгендерних жінок були вбиті або померли за невідомих обставин.

Ухвалений грузинським парламентом акт фактично забороняє ЛГБТК та зміну статі. Наприклад, забороняються одностатеві шлюби та усиновлення дітей представниками спільноти. Також не можна робити операції в рамках трансгендерного переходу та змінювати стать у документах. Недопустимо навіть розповідати про ЛГБТК у школах та ЗМІ чи проводити збори. 

Заборона розповідає про резонансне вбивство, а також про дискримінаційний акт, ухвалений за день до інциденту.

Вбивство Кесарії Абрамідзе: що відомо 

Кесарія Абрамідзе — одна з перших трансгендерних жінок у Грузії, яка публічно говорила про свою гендерну ідентичність. Вона була акторкою та моделлю, а також телеведучою, яка активно обговорювала свій досвід у різних шоу, пише JAM News.

Жінку знайшли мертвою у власній квартирі в Тбілісі 18 вересня 2024 року. Вже наступного дня після вбивства поліція затримала підозрюваного — 26-річного чоловіка. За версією слідства, затриманий завдав Абрамідзе численні ножові поранення, після чого втік з місця злочину. Від отриманих травм вона померла на місці.

Читати більше новин в Telegram
Трансгендерна модель, акторка та телеведуча Кесарія Абрамідзе. Фото: Кесарія Абрамідзе/Instagram

Правоохоронці порушили кримінальну справу за статтею про умисне вбивство з обтяжливими обставинами на ґрунті гендерної ненависті. Передбачене покарання від 16 до 20 років чи безстрокове позбавлення волі.

Відразу після вбивства в соціальних мережах поширився пост Кесарії, який вона опублікувала кількома місяцями раніше. У ньому вона розповіла, що протягом двох років була жертвою маніпуляцій та насильства, через що на певний час навіть залишила Грузію. Зокрема, внаслідок насильства з боку партнера вона отримала струс мозку.

Факти насильства підтвердили друзі та сусіди жінки. За словами близького знайомого Кесарії, підозрюваний у вбивстві був одним із тих, хто застосовував насильство до учасників мирних акцій під час протестів у квітні 2024 року проти закону про іноагентів.

«Я чув, як він казав Кесарії, що це вона у всьому винна. Говорив: ‘Я божеволію через тебе, а інші мені кажуть, що я зв’язався зі штучною жінкою’. Коли я побачив пост [у соцмережах Кесарії, де вона на фото разом із підозрюваним, пізніше цей пост зник], я подумав, що щось вирішилося», — розповів друг акторки.

WISG, PHR, Тбілісі Прайд: що кажуть про смерть Абрамідзе

Вбивство Кесарії Абрамідзе сталося через день після того, як парламент Грузії ухвалив закон про заборону «ЛГБТ-пропаганди» та зміни статі. Правозахисники та громадські активісти вважають, що смерть жінки є результатом багаторічної політики влади. Річ у тім, що останніми роками в країні зростає пропаганда ненависті з боку грузинського уряду до людей, які відносять себе до ЛГБТК-спільноти.

«Коли уряд та пропагандистські медіа розпалюють і без того високий рівень трансфобії у суспільстві, це безпосередньо впливає на ставлення членів спільноти до себе, а також на ставлення до них їхніх партнерів. Це посилює внутрішню гомофобію/трансфобію. Кесарія була найпомітнішою трансгендерною жінкою в Грузії, першою, хто відкрито почав говорити про свою ідентичність, включаючи трансформацію. Просто неможливо не пов’язати її вбивство з дискусіями навколо нового закону. Адже її вбили лише через 24 години після його ухвалення», — каже правозахисниця Елене Кахосрошвілі.

За її словами, тепер правляча партія «Грузинська мрія» намагається уникнути відповідальності, висуваючи версію про те, що вбивство Абрамідзе — це феміцид (вбивство жінок, зумовлене їх статтю), не пов’язаний з її трансгендерністю.

З подібними заявами вже виступили такі організації як «Рух за рівність», Група підтримки ініціатив жінок (WISG), «Тбілісі Прайд», «Теміда», PHR, Центр соціальної справедливості тощо.

Важливо! За останні 10 років щонайменше шість трансгендерних жінок були вбиті або померли за невідомих обставин. Також проблемою залишаються злочини та вбивства, пов’язані з гендером. Лише у 2023 році в Грузії було вбито 24 жінки, ще на 27 було скоєно замахи. 

«Ненависть дає ворогові силу, щоб послаблювати та роз’єднувати нас. Смерть цієї прекрасної молодої жінки має служити нам сигналом для гуманізації та християнізації. Нехай ця трагедія не пройде марно!» — заявила президентка Грузії Саломе Зурабішвілі. 

Закон про сімейні цінності у Грузії: що передбачає

Керівна партія «Грузинська мрія» ухвалила закон «Про сімейні цінності та захист неповнолітніх» 17 вересня 2024 року. Він фактично позбавляє прав квір-людей та вводить цензуру.

Так, документ визначає, що існує виключно біологічна стать чоловіка та жінки. Інші ключові норми:

  • інформація або дія будуть вважатися забороненою пропагандою, якщо на думку об’єктивного спостерігача, вона визначає приналежність до жодної біологічної статі;
  • забороненою пропагандою буде вважатися позитивне або наслідувальне зображення сексуальних відносин між представниками однієї й тієї ж біологічної статі;
  • одностатеві шлюби заборонені (до цього і так були заборонені);
  • забороняється усиновлення дітей одностатевими парами;
  • забороняється проведення хірургічних операцій з метою трансгендерного переходу або застосування іншого виду медичних маніпуляцій;
  • закон забороняє юридичне визнання зміненої статі;
  • обмежується право на збори та маніфестації, спрямовані на так звану заборонену пропаганду. Поширення інформації, яку влада називає пропагандою, заборонено мовникам, а також освітнім установам, включаючи університети;
  • забороняється надання такої інформації неповнолітнім за допомогою прямої комунікації, включаючи обмін творами або забезпечення доступу до них;
  • у разі порушення закону передбачено адміністративну та кримінальну відповідальність.

Раніше Заборона розповідала про наслідки для Грузії після ухвалення закону про іноагентів. Серед іншого, поки країна втратила можливість вступити до Євросоюзу.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій