В місті Пуна на заході Індії зареєстрували 160 випадків синдрому Гієна-Барре (СГБ). Щонайменше 48 пацієнтів перебувають у реанімації, 21 — на ШВЛ, пише BBC.
Це рідкісне захворювання, при якому імунна система атакує нервові клітини, викликаючи м’язову слабкість і параліч. Вона починається з поколювання або оніміння в стопах і руках, а потім з’являється м’язова слабкість. Симптоми посилюються протягом двох-чотирьох тижнів. Рівень смертності коливається від 3% до 13% залежно від тяжкості та якості медичної допомоги.
Медики з’ясували, що спалах у Пуні пов’язаний із патогеном під назвою Campylobacter jejuni. Він є основною причиною інфекцій, що передаються харчовим шляхом, і найбільшим рушієм СГБ у всьому світі. Зв’язок між ними був виявлений у 1990-х роках у сільській місцевості Китаю, де збудник був поширений серед курей, а спалахи хвороби відбувалися під час кожного мусону — коли діти гралися у воді, забрудненій курячим або качиним послідом.
Це не перший подібний спалах для Індії. При цьому є низка факторів, які ускладнюють ситуацію:
- немає ліків від СГБ – при синдромі організм виробляє антитіла проти кампілобактеру, які потім атакують нерви. Лікарі використовують плазмообмін — процес, який фільтрує кров для видалення шкідливих антитіл, разом із внутрішньовенним імуноглобуліном (IVIG), терапевтичним антитілом, отриманим із нормальної крові, щоб допомогти зменшити тяжкість захворювання;
- не існує єдиного тесту для діагностики. Діагноз в основному базується на клінічних ознаках. Він представляє себе як форма паралічу, яка також може бути викликана поліомієлітом, вірусами або рідкісними неврологічними захворюваннями;
- незрозуміло, чи стався спалах через масштабне забруднення водопостачання чи багато людей споживали інфіковану птицю.