Читаєте зараз
В МЗС України з’явився санкційний департамент: що цікавого

В МЗС України з’явився санкційний департамент: що цікавого

Yevheniia Kostina
Голодний білий ведмідь в Росії. Санкції в дії
  • Департамент безпекової та санкційної політики МЗС України очолить Олексій Макеєв.
  • Санкції в США використовують для зміни поведінки, але не для покарання — Скотт Джонстон.
  • В Мінекономіки України теж існує санкційний департамент. Або вже ні.

З 18 жовтня 2021 року в Міністерстві закордонних справ України (МЗС) мав розпочати роботу департамент безпекової та санкційної політики.

Заборона розповідає, що на цей час відомо з відкритих джерел.


Напередодні запуску департаменту було проведено вебінар: «Як посилити санкційне законодавство та уникнути порушень прав», на якому експерти з України, Британії та США поділилися наробками та поглядами щодо дієвих інструментів санкційної політики.

За словами спеціального представника МЗС України з питань санкційної політики Олексія Макеєва, департамент безпекової та санкційної політики має 11 посад, відповідно, у ньому 11 фахівців. Вони працюватимуть над забезпеченням санкційної системи.

«Ми вирішили, що починаючи з наступного понеділка (18 жовтня — прим.ред.) я буду вже не єдиним більше у МЗС, а буде створений належний департамент у складі міністерства. Департамент буде прикладом для інших міністерств: що і як належним чином повинні розробити і в регламентуючій базі, і процедурно для забезпечення можливостей забезпечення цих процесів», — сказав Макеєв.

Читати більше новин в Telegram

Мета санкцій: думка експертів

Деніел Фрід, американський дипломат, науковий співробітник американського мозкового центру Atlantic Council, підкреслив, що ключове питання санкційної політики завжди таке: чого ми прагнемо досягти, яка мета? «Отже мета санкцій полягає в тому, щоб Росія пішла з України — з Донбасу та Криму», — наголосив Фрід. Він зазначив, що санкції є надзвичайно потужним інструментом, який потрібно використовувати ефективно та «чисто по правочинності».

Юридичний консультант Скотт Джонстон в свою чергу підкреслив, що санкції в США використовують для зміни поведінки, а не для покарання.«Якщо поведінка зміниться, то санкції можна скасувати», — зазначив юрисконсульт щодо питань підзвітності в сфері прав людини в неурядовій організації Human Rights First.

Олексій Макеєв: хто очолить санкційний департамент

Цікаво, що на 18 жовтня 2021 року на сайті Міністерства закордонних справ України відсутня будь-яка інформація щодо роботи департаменту: нема даних ані в структурних підрозділах, ані в новинах. Відомо, що Олексія Макеєва (директора департаменту) було призначено спеціальним представником з питань санкційної політики міністра закордонних справ України Дмитра Кулеби наприкінці травня 2020 року. «Призначення Олексія Макеєва створить належні умови для роботи МЗС на виконання вимог Закону України «Про санкції», а також сприятиме координації зусиль України з ключовими країнами і міжнародними інституціями для посилення тиску на Російську Федерацію як на державу-агресора за порушення міжнародного права та прав людини», — пояснюється в новині на сайті дипвідомства про призначення Макеєва.

Зазначимо, що санкційний департамент є у структурі Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України. Втім, чи працює він у жовтні 2021 року — не відомо. Бо слухавку за вказаним на сайті Мінекономіки телефоном не беруть, а нібито очільник цього підрозділу Володимир Мароха подавав у лютому-2021 декларацію у зв’язку зі звільненням.

Раніше Заборона писала, що у лютому 2021 року Україна схвалила санкції проти Нікарагуа за її рішення відкрити почесне консульство у анексованому Росією Криму.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій