В Сальвадорі арештували 100 000 людей: що відбувається в країні
- Наїб Букеле став президентом країни у 2019 році. Він наймолодший лідер держави у світі.
- У 2022 році політик організував велику правоохоронну операцію, спрямовану на боротьбу зі злочинними угрупуваннями.
- У Сальвадорі знаходяться бази двох найбільших у світі банд — Barrio 18 та MS-13, які причетні до наркобізнесу, вбивств та крадіжок людей.
Понад 2% дорослого населення латиноамериканської країни опинилося за ґратами через кампанію по боротьбі з організованою злочинністю. Річ у тім, що у рамках проєкту в Сальвадорі з березня 2022 року введено режим надзвичайного стану, під час якого низка конституційних прав громадян не діє.
Заборона розповідає про жорстку політику президента держави та про те, до чого вона призвела.
Війна з бандами: політика Наїба Букеле
Сальвадор є домом для кількох найвідоміших банд у світі, зокрема Barrio 18 та MS-13. Перша — це міжнародне угруповання, яке з’явилося у 1960 році. Воно існує в 11 країнах та займається торгівлею людьми, зброєю, розповсюдженням наркотиків, вбивствами, незаконною іміграцією та крадіжками. Таку ж діяльність веде MS-13, яке виникло у Лос-Анджелесі у 1980-х роках. Угруповання є одним з найжорстокіших та швидкозростаючих, вербуючи навіть дітей, пише CNN.
Президент Наїб Букеле у березні 2022 року оголосив масштабний правоохоронний проєкт — так звану війну з бандами. Він спрямований на ліквідацію найбільших кримінальних угруповань, адже через них в країні систематично зростає кількість вбивств.
У рамках поліцейської операції було оголошено надзвичайний стан по всій території Сальвадору, щоб нібито убезпечити громадян. Однак є нюанс: відповідно до законодавства країни, під час дії НС поліція має право не повідомляти причину арешту і утримувати під вартою до 15 днів без висунення звинувачень, також заборонений доступ до адвоката.
Читати більше новин в TelegramУ країні почалися тотальні арешти, які у купі з жорсткими обмеженнями режиму, призвели до того, що за 9 місяців операції у в’язницях країни опинилися близько 100 000 людей. Це близько 2% дорослого населення країни.
При цьому ситуація може погіршитися, зазначають у виданні, адже з грудня війна Букеле з угрупованнями загострилася. Так, поліція повністю відгородила найбільш густонаселений муніципалітет країни Сояпанго. Силовики взяли його в кільце і оточили, щоб не дозволити злочинцям втекти. Внаслідок цього було затримано близько 140 членів банди, але і кілька десятків людей, що можуть бути не причетними до угрупувань.
Правозахисні групи та місцеві жителі кажуть, що затримання є свавільним арештом. Воно здійснюється на основі зовнішнього вигляду, минулого людини, її місця проживання, звинувачень у соцмережах та анонімних повідомлень, пише Aljazeera.
«Авторитарні заходи — ідеальний рецепт для зловживань. У Латинській Америці існує тенденція вважати, що для вирішення дуже серйозних проблем безпеки вам потрібно призупинити права», — сказав дослідник Human Rights Watch Хуан Папп’єр.
Mano dura: які ще країни використовують
Політика боротьби з угрупованнями, яку запровадив Букеле, називається mano dura або метод «залізного кулака». Саме вона зробила президентка країни найпопулярнішим лідером у регіоні, навіть попри ймовірні порушення прав. Так, рейтинг схвалення дій лідера країни серед громадськості, за даними CID Gallup, складає 86%.
Однак популярність такої політики може призвести до копіювання заходів. Інші країни Латинської Америки вже застосовують подібні методи:
- у Чилі продовжили надзвичайний стан у відповідь на насильство на півдні країни;
- уряд Еквадору застосував аналогічні заходи у відповідь на насильство зі сторони банд у в’язниці в листопаді 2022 року;
- лідер Гондурасу Ксіомара Кастро запровадила на місяць частковий надзвичайний стан на тлі протестів через здирництво, призупинивши конституційні права в деяких регіонах під приводом боротьби зі злочинними угрупуваннями;
- Ямайка, яка має один із найвищих показників вбивств у Карибському басейні, оголосила надзвичайний стан, що дозволяє силам безпеки заарештовувати людей і обшукувати будівлі без ордерів.
Раніше Заборона розповідала про арешт засновника однієї з найуспішніших криптобірж у світі FTX. Його запідозрили у фінансових махінаціях, через які найбільші інвестори сервісу втратили щонайменше $3.1 мільярда.
Читати більше новин в Telegram