В Україні банкам заборонили вимагати борги у деяких громадян: кого стосується
- Деякі українці можуть отримати відстрочку по кредиту.
- Відтермінування стосується навіть позик, взятих у ФОПів та юросіб, якщо вони видали їх за договором.
- Заборона діє на увесь час воєнного стану та ще пів року після його завершення.
В Україні банки, колекторські фірми та інші фінансові установи не можуть вимагати виплати по кредитах у військових та їхніх родин, включно з бійцями територіальної оборони та правоохоронцями. Щоб отримати таку відстрочку, треба надіслати фінансовим установам документи щодо приналежності до військових формувань України.
Заборона розповідає про закон та пояснює, як він працює.
Заборгованість по кредиту: хто може не платити
В Україні з 27 липня 2022 року набули чинності зміни до ЗУ «Про споживчі кредити», якими дозволили військовим не платити борги по кредитах.
Це стосується військовослужбовців:
- ЗСУ (включно з ТрО);
- інших військових формувань;
- правоохоронних органів спецпризначення;
- Державної спеціальної служби транспорту;
- Держспецзв’язку;
- тих, що виконують військовий обов’язок за кордоном (наприклад, проходять навчання);
- тих, що отримали інвалідність;
- резервістів;
- військовозобов’язаних.
Також дозвіл поширюється на членів родин загиблих, зниклих та полонених захисників та захисниць.
Читати більше новин в TelegramТак, будь-які кредитори (державні та приватні банки, колекторські компанії чи навіть ФОПи та юридичні особи, які видали гроші в борг за договором) не мають права вимагати від таких громадян платити внески по позиці. Заборона діє під час воєнного стану та ще пів року після його завершення.
Відстрочка по кредиту для військових: як отримати
Військові або їх родини мають надати документи фінансовій установі, які підтверджують їх приналежність до категорії:
- довідка з гербовою печаткою, підписана командиром або тим, хто його заміщує (може бути написана від руки);
- посвідчення інваліда війни;
- для родин загиблих захисників — посвідчення члена сім’ї загиблого;
- для сімей зниклих безвісти — витяг з реєстру зниклих;
- для родин полонених військових — довідка про полон, надана державним підприємством, яке виконує функції Національного інформаційного бюро (з березня 2022 року це «Український національний центр розбудови миру» при МінТОТ).
Відвідувати фінансову установу особисто не обов’язково. За законом, кредитори мають розмістити на головній сторінці свого офіційного сайту адресу електронної пошти та номер гарячої лінії, за якими можна буде надсилати документи.
«Якщо фінансова установа порушує ваші права — телефонує цілодобово, використовує лайливі слова та інше, — ви маєте право написати скаргу на ім’я керівника такої установи із переліком та описанням порушень», — порадили у Telegram-каналі «Блог юриста». Якщо це не допомогло, зверніться до НБУ: 0800 505 240. Допомогти скласти скаргу або звернення вам можуть юристи системи безоплатної правової допомоги: 0800 213 103
Важливо! Якщо ви чи ваша родина більше не належите до захищеної категорії, протягом 30 днів про це треба повідомити і почати платити внески/борг.
Раніше Заборона розповідала про законодавчу ініціативу щодо повного анулювання кредитів, взятих до 24 лютого 2022 року на житло чи транспорт, якщо майно було втрачено через бойові дії. Документ вже пройшов перше читання.
Читати більше новин в Telegram