В Україні дозволили примусово забирати майно на потреби ЗСУ
- Під час дії воєнного стану в Україні можуть законно вилучати майно у підприємств та громадян, але чіткої процедури та відповідальних за це держорганів визначено не було.
- Український парламент 15 серпня 2022 року ухвалив спірний документ, який має врегулювати ці процедури, зокрема, щодо приватних підприємств.
- РНБО надали право визначати, яке обладнання відчужувати, та у кого саме.
В Україні дозволили Раді національної безпеки та оборони (РНБО) вирішувати, яке майно вилучати на потреби Збройних сил України. Так, дозволили забирати обладнання у підприємств та бізнесів, але за умови повної компенсації вартості техніки, щоправда, іноді через 5 років.
Заборона розповідає про неоднозначний закон, ухвалений ВРУ.
У Раді ухвалили закон про відчуження майна: подробиці
Верховна Рада 15 серпня 2022 року ухвалила закон щодо оптимізації процедури та механізму проведення примусового відчуження та вилучення майна в умовах воєнного стану. «За» проголосували 278 народних депутатів.
Зміни стосуються роботи підприємств оборонної промисловості, однак у самому проєкті закону чіткого визначення, яке саме майно підпадає під привласнення, не зазначено.
«Законодавець намагається відокремити із майна самостійну категорію — обладнання, яке використовується чи може використовуватись для цілей діяльності оборонно-промислового комплексу. Але законопроєкт не містить відповідних критеріїв. Отже, з тексту сприймається, що будь-яке обладнання може використовуватися для цілей оборонно-промислового комплексу. Наприклад, комп’ютер, або автомобіль, або швейна машинка. Швидше за все, йдеться про цілісні майнові виробничі комплекси, але з проєкту закону це чітко не вбачається», — кажуть в Юридичній газеті.
Читати більше новин в TelegramОтже, скажімо, забирати автівки чи якесь обладнання у громадян, за оновленими правилами не повинні, хоч така можливість і передбачена у законі «Про правовий режим воєнного стану». Натомість це може бути апаратура, станки, комп’ютерне обладнання у підприємницьких масштабах, наприклад якогось невійськового заводу.
Важливо! Забирати майно можуть тільки у підприємств, щодо яких є загроза зупинки роботи, наприклад, через бойові дії у регіоні.
Відчуження відбуватиметься за такою процедурою:
- військова обласна адміністрація передає пропозицію до Ради національної безпеки та оборони;
- РНБО погоджує її;
- готуються відповідні акти та документи;
- обладнання конкретного підприємства передається в управління Національному агентству України з питань виявлення, розшуку та управління активами (АРМА);
- власнику підприємства/компанії виплачується компенсація.
Гроші за відчужене майно повертатимуть з державного бюджету у повному обсязі. Є два варіанти компенсацій:
- до вилучення;
- протягом 5 років після.
Поправкою прибрали відповідальну за виплату установу. Так, раніше компенсувати вартість обладнання повинне було військове командування, однак хто тепер відповідальний за це, невідомо.
Раніше Заборона розповідала всі деталі закону про воєнний стан: що він передбачає, що може робити влада, за яких умов діють не всі норми закону.
Читати більше новин в Telegram