«Одягнемо вам бронежилет і цим будемо лікувати вашу спину». В Україні масово мобілізують людей з інвалідністю та травмами. Заборона зібрала свідчення чоловіків, яких мобілізували попри хронічні хвороби

Anastasiia Opryshchenko

Через дефіцит мобілізаційного потенціалу та корумпованість військкоматів до лав ЗСУ призивають чоловіків з інвалідністю та хронічними хворобами, а територіальні центри комплектування фальсифікують документи, щоб примусити військовозобов’язаних служити. Заборона зібрала свідчення трьох чоловіків — з синдромом Туретта, артрозом та хронічною травмою хребта — про порушення їхніх прав. 


Спеціально до цього матеріалу Заборона підготувала інструкцію, що робити, якщо ви стикнулися з порушенням прав у військкоматі чи з фальсифікацією категорії придатності до служби. 

Після отримання військовозобов’язаним повістки стан його здоров’я — придатний чоловік до служби чи ні — визначає військово-лікарська комісія (ВЛК). Через навмисно хибну діагностику та, ймовірно, загальну політику якомога ширшої мобілізації до лав ЗСУ потрапляють люди з інвалідністю, психологічними або фізичними вадами. Це погіршує, а іноді й унеможливлює несення ними служби. Один з найбільш абсурдних випадків — мобілізація мешканця Дрогобича Руслана Кубая з відсутніми кистями обох рук.

Одна з причин дисфункціональної військово-медичної політики — ігнорування ВЛК і територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки (ТЦК та СП відповідно) історії хвороб. До початку медичного огляду військкомат отримує дані про військовозобов’язаних з психоневрологічних, протитуберкульозних та шкірно-венеричних диспансерів, а також з наркологічних закладів. На людей, які перебувають на обліку у цих закладах, отримують витяг з історії хвороби, а на чоловіків з інвалідністю — з органів соціального захисту, поліклінік та медико-санітарних частин. 

Однак навіть за наявності травми чи захворювання лікарі у ВЛК відносять частково обмежених, хронічно хворих та людей з інвалідністю до категорії «(обмежено) придатний».

Читати більше новин в Telegram

Заборона звернулася до Центральної медичної (військово-лікарської) комісії (ЦВЛК) із запитом щодо порушень ВЛК. На момент публікації матеріалу ЦВЛК не відповіла на запит.

«Одягнемо вам бронежилет і цим будемо лікувати вашу спину»

49-річний Віктор (ім’я змінено на прохання героя) — обмежено придатний. Через автомобільну аварію та падіння з мотоцикла в чоловіка зламані два хребці й неправильно зрощені ребра зліва. У висновку ВЛК вказали, що Віктор придатний. 

У травні 2022 року Віктору прооперували доброякісну пухлину біля хребта, а вже у червні він отримав повістку. Втім, військово-лікарська комісія не побачила проблем зі здоров’ям. Після додаткового обстеження, на якому настояв Віктор, його направили на лікування спини майже на рік та внесли у резервний список мобілізованих. 

«Після ВЛК у 2022 році у військовому квитку вказали, що я обмежено придатний згідно зі статтею 64-б, тобто придатний до служби з незначними обмеженнями, — пояснює чоловік. — Але у висновку військова комісія написала: “Придатний”. Я показав їм висновок сімейного лікаря, який направив мене на реабілітацію у зв’язку з травмами, але у ВЛК сказали: “Ти все одно придатний”».

У квітні 2023 року чоловіка мобілізували до лав ЗСУ в складі сухопутних військ. На полігоні Віктор мав тренуватися у повній амуніції — в бронежилеті, шоломі та зі зброєю. Сумарно все це важило близько 30 кілограмів. На додачу в рамках тренувань треба було переносити міни вагою від 8 до 13 кілограмів. 

Відчувши загострення болю, Віктор звернувся до лікарів в академії з проханням звільнити його від навантажень — йому відмовили. «[Коли я домігся медичного огляду], лікарі, мабуть, жартома сказали: “Одягнемо вам бронежилет і цим будемо лікувати вашу спину”». 

Коли болі в спині посилилися, лікарі відправили Віктора до госпіталю, де йому діагностували погіршення травми. Невропатолог також порадив звернутися до головного військкому в госпіталі, аби стан чоловіка зафіксували та змінили статтю на “Обмежено придатний”. 

«Юрист при військовій частині академії сказав, що академії недоцільно мене лікувати або прийняти рапорт про потребу в лікуванні, — розповідає він. — Оскільки вже вийшов наказ з Києва, військовозобов’язані розподілені по частинах, а наказ скасувати не можуть. У військкоматі кажуть, щоб я звертався до суду через некомпетентність ВЛК. Мабуть, у них є надія, що я перестану вимагати лікування і мене можна буде відправити в частину».

На момент написання матеріалу Віктор подав рапорт на лікування та мав продовжувати навчання до кінця червня, але його направили до військової частини, де він продовжуватиме навчання з бойової підготовки.

«В мене синдром Туретта — я придатний, обмежено придатний і непридатний одночасно»

В умовах воєнного часу «обмежено придатні» та «непридатні до військової служби у мирний час, обмежено придатні у воєнний час» можуть бути призвані до лав армії. Від військової служби звільняються лише чоловіки з білими квитками категорії «Непридатний до військової служби, за винятком військового обліку». Однак протягом мобілізації лікарі ВЛК часто змінюють придатність військових на власний розсуд, навіть якщо людина не відповідає за станом здоров’я. 

Ігор (ім’я змінено на прохання героя) з дитинства страждає на синдром Туретта. Під час медичного огляду військово-лікарська комісія ігнорувала хворобу, намагаючись поставити Ігорю гриф «обмежено придатний». Через це чоловіку довелося кілька місяців діагностуватися у незалежних від ВЛК невролога та психіатра. Після оглядів військкомат направив Ігоря в психіатричну лікарню на стаціонарне обстеження на два тижні. 

Лікарі підтвердили наявність синдрому Туретта та виявили генералізований тривожний розлад. За двома статтями — 17б і 18б (ГТР і Туретта) — ВЛК все одно віднесла Ігоря до категорії «обмежено придатний», присвоївши йому військово-облікову спеціальність 901. Все через методичку ВЛК, за якою велика кількість захворювань свідчить про належність особи до придатних, обмежено придатних і непридатних одночасно (детальніше про це нижче).

«Військкомат прибрав документ щодо моєї непридатності. Натомість поклали фальсифікований папірець — “Придатний”»

32-річний Дмитро (ім’я змінено на прохання героя) проходив ВЛК у Полтаві навесні 2023 року. Під час ВЛК він зіткнувся зі зміною статусу придатності до служби попри артроз лівого передпліччя, який виник внаслідок перелому плечового ключичного суглоба та порваного сухожилля. За словами Дмитра, рука працює на 30% — йому складно згинати її, підіймати й утримувати нею значну вагу.

«У 2012 році я закінчив навчання в силах протиповітряної оборони. Травму отримав у 2014-му, — розповідає Дмитро. — Після початку бойових дій на сході України кілька разів проходив медичну комісію для визначення придатності. У 2017 році у Полтавському ТЦК мене визнали непридатним (це зазначено в документі). Але під час проходження ВЛК у 2023 році військкомат прибрав документ з моєї справи. Натомість поклали папірець за 2016 рік, за яким я з незрозумілих причин був придатний. Мене перевели з непридатних у придатні».

Зі слів Дмитра, ТЦК визнавали кожного, хто мав хворобу чи складну травму, придатним. Крім зміни придатності, Дмитру змінили й військову спеціальність. Працівники ТЦК запевняли, що його направлять у протиповітряну оборону, де він працював би з математичними розрахунками для покращення роботи ППО. Але у навчальній частині у Львові, куди дислокували чоловіка, йому сказали, що набору на протиповітряну оборону немає. Єдині вільні категорії — це танкісти, піхота та десантно-штурмові війська.

«Мені сказали: “Якщо не хочеш вибирати, ми зробимо це за тебе”, — розповідає Дмитро. — Тож я пішов у танкісти. Коли ми були на полігоні, я не міг залізти у танк через хвору руку та болі. З полігону мене направили у лазарет, потім — на повторне ВЛК у Львові, де травматолог-хірург і невропатолог підтвердили наявність травми та встановили обмежену придатність».

Попри діагноз, Дмитро придатний до служби у військових частинах, навчальних закладах, військових комісаріатах та воєнних госпіталях. 

Чому ТЦК та ВЛК системно порушують права людини?

Роман Лихачов. Фото: Роман Лихачов / Facebook

Роман Лихачов, адвокат приймальні Української Гельсінської спілки з прав людини (УГСПЛ), у коментарі Забороні стверджує, що дисфункціональність і зловживання владою в ТЦК та СП пояснюється відсутністю реформ. На думку Лихачова, ТЦК та СП не реформувалися з 2014 року і не відповідають стандартам сучасних сервісних центрів (наприклад, ТЦК та СП не мають оновлюваного електронного обігу документів — через це військкомат дублює повістки тим, хто вже служить на фронті).

Лихачов стверджує, що військкомати відмовилися працювати за прийнятим стандартом: саме працівники ТЦК та СП мають першими відсіювати чоловіків з хворобами — тільки після цього відібрані військовозобов’язані проходять ВЛК для подальшого огляду. Військкомати працюють навпаки, спираючись на радянську систему KPI — виконати показники з мобілізації.

Мобілізація обмежено придатних та непридатних також диктується відсутністю демографічних даних. ВЛК існують не тільки для комплектування армії, а й для оцінки мобілізаційного ресурсу. З 2014 року Україна не має повних даних про власний військовий потенціал. Ліхачов пояснює, що навіть попри війну, в ТЦК не опікувалися щорічним аналізом мобілізаційного ресурсу. Повна база даних дозволила б оминути порушення стандартів і зловживання положенням з боку працівників військово-лікарської комісії, ТЦК та СП.

Чому рішення ВЛК про придатність людини часто є суб’єктивними?

Система військкоматів України не має чітких стандартів, а її працівники часто керуються суб’єктивними, невпорядкованими нормами і протоколами (в англійській мові щодо недобросовісної роботи медичної системи є спеціальне слово — biased, що означає упередженість праці лікарів). 

Згідно з положеннями про військово-лікарську комісію, людина з остеохондрозом може бути одночасно придатною, непридатною і обмежено придатною. Це надає працівникам ВЛК простір для маніпуляцій: належність до категорії диктуватиметься не медичними стандартами, а актуальною військовою ситуацією чи зменшенням мобілізаційного ресурсу. Тому в таблицях, якими керуються лікарі, зазначено, що вплив хвороби на стан здоров’я визначається індивідуально, залежно від ступеня порушення функцій організму. 

«Лікарі розуміють це так: якщо [в чоловіка] щось болить, він мав би звернутися до лікарів, — говорить Роман Ліхачов. — Якщо записів у його медичних картках немає, значить, особа придатна. Звичайно, хвороба — це можливість отримати хабар та визначити, що остеохондроз заважає несенню служби. Або можна навпаки дозволити направити людину з остеохондрозом служити, хоча вона не може ходити у бронежилеті».

За спостереженнями Української Гельсінської спілки з прав людини, під час повномасштабної війни діяльність військово-лікарських комісій ретельно перевіряється правоохоронними органами. Вони слідкують, як ВЛК зараховували до категорії непридатних якомога меншу кількість чоловіків. Порушення під час зарахування частково обмежених, хронічно хворих та людей з інвалідністю до придатних або частково придатних навпаки зазвичай ігнорується.

«Лікарю легше написати “тимчасово непридатний” або “фактично придатний” та зняти з себе відповідальність», — говорить Ліхачов.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій