Читаєте зараз
В Україні можуть дозволити ще одній категорії бійців демобілізуватися достроково

В Україні можуть дозволити ще одній категорії бійців демобілізуватися достроково

Ilona Kivva
Автор:
  • Мобілізації під час дії воєнного стану підлягають військовозобов’язані чоловіки від 18 до 60 років.
  • Для відстрочки або ухилення від призову та для демобілізації у законодавстві прописані різні причини, які часто суперечать одна одній.
  • Звільнення зі служби на загальних підставах відбудеться тільки після ухвали відповідного указу президента. 

Парламент може дозволити українцям з інвалідністю I чи II групи звільнитися з військової служби до оголошення загальної демобілізації. У чинному законодавстві передбачене завершення служби за станом здоров’я, але тільки після того, як відповідний висновок зробить лікарська комісія. Дивно, але такої причини, як інвалідність взагалі непередбачено.

Заборона розповідає про зареєстрований у Верховній Раді законопроєкт, а також про підстави для звільнення зі служби, які вже діють.


Кого можуть звільнити зі служби до закінчення війни

В Україні загальна мобілізація розпочалася на початку березня 2022 року. З тих під її дію продовжують кожні 90 днів: президент ініціює відповідний указ, який ухвалює Верховна Рада. Мобілізації підлягають придатні до служби військовозобов’язані чоловіки від 18 до 60 років.

Після призову звільнення з військової служби відбувається тільки на підставі відповідного указу очільника держави. Документ, найімовірніше, буде виданий після закінчення дії воєнного стану. Водночас деякі категорії захисників мають право демобілізуватися ​​достроково, розповів НВ начальник управління персоналу штабу командування Сухопутних військ ЗСУ Роман Горбач.

«Демобілізація буде, коли буде відповідний указ після нашої перемоги. Зараз же є певні категорії громадян, які мають право на звільнення. Всі передбачені причини викладені у статті 26 закону “Про військовий обов’язок і військову службу”. Останнім часом перелік таких категорій навіть збільшився», — каже військовослужбовець.

Читати більше новин в Telegram

Підставами для звільнення, відповідно до документа, є:

  • досягнення 60-річного віку;
  • непридатність за станом здоров’я — тільки за висновком військово-лікарської комісії; 
  • позбавлення або обмеження волі за вироком суду;
  • позбавлення військових звань;
  • необхідність догляду за близьким родичем з інвалідністю чи невиліковною хворобою;
  • для військовослужбовиць — через вагітність;
  • у разі, якщо боєць самотужки виховує дитину віком до 18 років;
  • коли обоє батьків служать і мають неповнолітню дитину — може демобілізуватися один з них за власним вибором;
  • наявність трьох і більше неповнолітніх дітей у сім’ї.

Всі ці норми поширюються як на кадрових військових, так і бійців ТрО, а також строковиків.

Важливо не плутати ці критерії з тими, що дають право на відстрочку від мобілізації. Приміром, у серпні 2022 року набув чинності закон, який звільняє від призову військовозобов’язаних, чиї рідні загину загинули чи пропали безвісти під час війни. Це означає, що вони отримують відстрочку. Однак якщо людина вже у війську, законодавством не передбачено відставку з такої причини. 

«Усиновлення дитини — теж підстава для отримання відстрочки, однак це не є причина для звільнення від служби. Тобто буває так, що людина від самого початку спокійно могла не йти служити. Але коли ти вже мобілізувався, то задіяти цю можливість уже не можна», — наводить ще один приклад юрист Андрій Новак.

Військовим з інвалідністю можуть дозволити демобілізуватися

У Верховній Раді зареєстрували законопроєкт №8412 щодо надання права на звільнення від служби військовим з інвалідністю I чи II групи. Документ ініціював народний депутат від партії «Наш край» Сергій Гривко.

«Багато військовослужбовців звертаються до керівництва з проханням звільнити їх з військової служби у зв’язку з наявністю інвалідності та фактичною неможливістю виконувати службові обов’язки. Однак з урахуванням відсутності правових підстав отримують відмову», — йдеться у пояснювальній записці.

Річ у тім, що люди з інвалідністю мають право взагалі не бути призваними на військову службу під час мобілізації. Водночас можливість демобілізації з цієї ж причини для них не передбачена. Тож проєкт закону стосується як людей, що пішли воювати добровольцями, вже маючи інвалідність, так і тих, хто набув її безпосередньо під час війни, пояснюють у Telegram-каналі «Блог юриста».

Нині такі громадяни можуть бути звільнені тільки на підставі висновку військово-лікарської комісії про непридатність з виключенням з обліку, але такого критерію як інвалідність немає. До спеціального документа — так званий розклад хвороб — включені тільки хвороби, які можуть бути причиною інвалідності, але по більшості з них у воєнний час людина є придатною для служби. Тож цю норму фактично пропонується доповнити уточненням, що під час воєнного стану наявність інвалідності I чи II групи є достатньою самостійною підставою, але за умови, що захисник не має бажання залишитися в строю. Тобто примусово нікого виганяти не будуть.

Раніше Заборона розповідала про пояснення Міноборони щодо ситуації з роздачею повісток на вулицях, у ТРЦ та кафе, а також про те, у яких випадках це незаконно.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій