Читаєте зараз
В Україні можуть заборонити бронювати ліки на спеціальних онлайн-сервісах

В Україні можуть заборонити бронювати ліки на спеціальних онлайн-сервісах

Анастасія Могилевець
  • Кабінет міністрів розробив постанову, яка не дозволяє бронювати ліки на прайс-агрегаторах лікарських засобів в межах України.
  • На урядовому порталі створили петицію з вимогою не забороняти онлайн-сервіси з пошуку ліків. Вона вже набрала необхідну для розгляду кількість голосів
  • Державна служба з лікарських засобів та контролю за наркотиками запевняє, що норма вдосконалить вимоги до електронної роздрібної торгівлі лікарськими засобами та їхньої доставки. 

Якщо рішення схвалять, розміщувати інформацію про медпрепарати можна буде лише на сайтах, що отримали ліцензію на їхній продаж. Це може призвести до відсутності конкуренції, монополізації ринку великими мережами та, відповідно, до зростання вартості для споживача.

Заборона розповідає про суперечливу постанову Кабінету міністрів щодо продажу ліків.

Зміни в бронюванні ліків в Україні: проєкт постанови Кабміну

Проєкт постанови «Про внесення змін до Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з виробництва лікарських засобів, оптової та роздрібної торгівлі лікарськими засобами, імпорту лікарських засобів (крім активних фармацевтичних інгредієнтів)» зареєстрували на сайті Кабміну України 18 квітня 2024 року. В разі ухвалення під законодавчу заборону потраплять наступні сервіси:

  • apteki.ua,
  • tabletki.ua,
  • doc.ua,
  • compendium,
  • mypharmacy.com.ua,
  • zdorovi.ua,
  • medbrowse.com.ua,
  • likie.ua тощо.

Державна служба України з лікарських засобів та контролю за наркотиками повідомляє, що норма нібито вдосконалить вимоги до електронної роздрібної торгівлі лікарськими засобами та їхньої доставки споживачам. Є 55 пропозицій стосовно проєкту постанови уряду, що узагальнюються. Планується провести нараду з учасниками обговорення та зацікавленими сторонами: представниками МОЗ, Держлікслужби, громадськості та суб’єктів господарювання.

Втім, постанова не заборонятиме використовувати юзерам акаунти систем бронювання у соціальних мережах, що може призвести до того, що постанова фактично не буде виконуватись на законних підставах. Співвласник Tabletki.ua Євген Муравщик каже, що його сервіс може змінити форму взаємодії: для виконання норм законодавства придбати ліцензіатів, тобто, мережі аптек. Пропозиції щодо таких угод вже надійшли, пише Forbes.

Читати більше новин в Telegram

«Заборона використання Tabletki.ua та інших прайс-агрегаторів – це удар і по споживачеві, і по ринку. Можемо відкрити порожню аптеку, яка працюватиме пʼять хвилин на добу, щоб нам надали ліцензію, але це нонсенс», – вважає Муравщик.

Він наголосив, що варто змінити чи виключити норму проєкту, за якою розміщення пропозицій щодо продажу лікарських засобів за попереднім замовленням споживача може здійснюватися виключно на вебсайті ліцензіата. Ухвалення постанови призведе до відсутності конкуренції, монополізації ринку великими мережами та, відповідно, до зростання вартості для споживача, підкреслив президент Всеукраїнської Ради захисту прав та безпеки пацієнтів Віктор Сердюк.

Петиція проти заборони прайс-агрегаторів: що кажуть активісти

Звернення до уряду з проханням не забороняти онлайн-сервіс з пошуку ліків і товарів для здоров’я Tabletki.ua та інші прайс-агрегатори опублікували 17 травня. Петиція набрала понад 27 000 голосів з необхідних 25 000. Її ініціатор – співзасновник Tabletki.ua Євген Муравщик.

«Споживач втратить незалежне джерело інформації про наявні ліки та пропозиції цін зі знижками на них, а аптеки, що не мають фінансової можливості для розробки власного сайту, втратять важливий канал зв’язку зі споживачем. Страждатиме конкуренція – асортимент ліків скорочуватиметься, ціни будуть рости, великі аптеки отримуватимуть перевагу над меншими», – зазначено в тексті.

За словами Муравщика, більша частина українських аптек на сьогодні під’єднані до прайс-агрегаторів, з їхньою допомогою здійснюється понад 30% усіх продажів лікарських засобів. Середня ціна знижки на ліки, які пропонують аптеки користувачам прайс-агрегаторів – 15%, каже підприємець. Лише у квітні 2024 року на Tabletki.ua більш як 4 млн українців зробили понад 12.5 млн бронювань.
Раніше Заборона розповідала про безоплатні медикаменти для онкохворих в Україні. Препарати доставляють в лікарні, де їх і можна отримати.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій