Читаєте зараз
В Україні постраждалі від війни діти мають право на пільги: їх небагато, але вони є

В Україні постраждалі від війни діти мають право на пільги: їх небагато, але вони є

Ilona Kivva
Автор:
  • Лише за офіційною інформацією станом на 3 липня 2024 року поранення отримали майже 2 000 неповнолітніх (з 24 лютого 2022 року)  і ця кількість зростає щодня. 
  • У 2023 році Кабмін розширив перелік тих, хто може отримати статус дитини, що постраждала внаслідок бойових дій. 
  • Для оформлення потрібно звернутися до Служби у справах дітей.

Діти, постраждалі від війни, не мають спеціальної соціальної допомоги, але офіційний статус все ж дає певні переваги. Приміром, він надає право на першочергове зарахування до державних чи комунальних садочків.  Також деякі пільги можуть впроваджувати на місцевому рівні.  

Заборона розповідає про статус та як його можна оформити.

Статус дитини, яка постраждала внаслідок воєнних дій: хто і як може отримати

Порядок надання статусу прописаний в Україні ще з 2017 року. Однак у 2023 році уряд розширив перелік тих, хто може його отримати. Так, до червня-2023 це було доступно тільки неповнолітнім з Донецької та Луганської областей. Формулювання змінили і тепер воно не прив’язане до регіону: «особи, постраждалі від збройної агресії РФ».

«Право на отримання мають діти, які під час воєнних дій перебували безпосередньо в зоні ведення бойових дій, були постійними жителями території, де відбувалися бойові дії. А також діти, батьки яких були військовослужбовцями та загинули під час виконання службового обов’язку, що підтверджено відповідними документами», — пояснила очільниця Служби у справах дітей Черкаської міської ради Лариса Кошова.

Читати більше новин в Telegram

Під статус дитини, що постраждала від війни, підпадають ті, кому на час війни не виповнилося 18 років. Також є додаткові умови:

  • отримали поранення, контузію, каліцтво;
  • зазнали психологічного, фізичного чи сексуального насильства;
  • були викрадені або незаконно вивезені за межі України;
  • залучалися до участі у діях воєнізованих чи збройних формувань;
  • незаконно утримувалися, у тому числі в полоні.

Дитина війни: як оформити статус

Для оформлення потрібно звернутися до Служби у справах дітей. Залежно від обставин, це можна зробити як за зареєстрованим місцем проживання, так і безпосередньо за місцем фактичного перебування. Звернення можуть подавати як близькі родичі дитини, так і її законні представники, органи опіки та піклування, а також сама дитина, якщо їй виповнилося 14 років. Потрібно подати заяву, згоду на обробку персональних даних, а також засвідчені копії таких документів:

  • свідоцтва про народження дитини або іншого документа, що посвідчує її особу;
  • документа, що посвідчує особу заявника;
  • документа, що підтверджує повноваження представника дитини або родинні стосунки між дитиною та заявником;
  • довідки про взяття дитини на облік як ВПО (за наявності);
  • внутрішнього або закордонного паспорта (копію закордонного паспорта можна подавати, якщо він біометричний);
  • витягу з реєстру територіальної громади (за наявності).

Також до заяви потрібно додати документи, які підтверджують обставини, необхідні для отримання статусу. Це можуть бути медичні документи, матеріали кримінальних проваджень, висновки експертиз, документи, що підтверджують загибель особи внаслідок війни тощо. Якщо в дитини немає прописки, то для підтвердження місця її проживання можна використати освітні чи медичні документи або дані з реєстрів (якщо такі є).

Далі комісія з захисту прав дітей при органі опіки й піклування розглядає документи й ухвалює рішення про надання такого статусу або ж про відмову його надати. Рішення про відмову можна оскаржити в суді.

Пільги для неповнолітніх з ТОТ і зон бойових дій: які є в Україні

Діти зі статусом постраждалих внаслідок бойових дій, як пояснили в «Юридичному пораднику для ВПО», поки не отримують якоїсь окремої соціальної допомоги, але мають право на:

  • першочергове право на зарахування до державних чи комунальних садочків (це суттєва пільга, особливо в умовах дефіциту місць в дитсадках);
  • безплатне харчування у дошкільних, загальноосвітніх, професійно-технічних навчальних закладах незалежно від підпорядкування, типів і форми власності.

Також статус може передбачати певні пільги на місцевому рівні. Все це залежить від рішень кожної територіальної громади окремо.

У лютому 2023 року у Верховній Раді зареєстрували законопроєкт, який мав би внести зміни до чинних законів України стосовно дітей війни та, зокрема, передбачити пільги для них. Утім, документ заслухали і зняли з розгляду. 

Раніше Заборона розповідала про шість видів головних воєнних злочинів, які російські військові вчиняють проти українських дітей. Факти правопорушень задокументовані українськими та міжнародними правозахисними організаціями.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій