В Україні продовжили спецвиплати для ветеранів: що за допомога і як отримати статус
- До ветеранів війни належать учасники бойових дій, особи з інвалідністю внаслідок війни та учасники війни.
- В липні 2023 року Кабінет міністрів України запровадив для них спеціальну одноразову допомогу до Дня незалежності.
- Уряд продовжив строк для подачі заявки на отримання грошей до 10 грудня.
Уряд вже вдруге продовжує кінцевий термін подачі заявки на одноразову допомогу ветеранам. Якщо виплата досі не нарахувалась з зарплатою або пенсією, необхідно звернутись до ЦНАПу або органів Пенсійного фонду України.
Заборона розповідає про отримання статусу ветерана війни, а також про одноразову виплату, яка доступна для них.
Ветеран війни: що за статус
Відповідно до статті 4 закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» до ветеранів війни належать:
- учасники бойових дій (УБД);
- особи з інвалідністю внаслідок війни;
- учасники війни (не плутати з УБД).
Нещодавно процедуру отримання статусу учасника бойових дій спростили. Тепер необхідна тільки одна довідка про безпосередню участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави.
Вона має містити інформацію про документи, які підтверджують участь людини у захисті держави. Це, як і раніше, може бути:
Читати більше новин в Telegram- бойове донесення;
- журнал оперативних завдань;
- вахтовий журнал;
- польотні листи;
- матеріали службових розслідувань за фактами отримання поранень, контузій, каліцтв.
Люди, які отримали інвалідність внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, отриманих під час участі в бойових діях на сході України, або під час заходів із забезпечення національної безпеки та оборони, мають право на отримання посвідчення особи з інвалідністю внаслідок війни. Посвідчення видається органами соціального захисту населення за місцем реєстрації в управлінні праці та соціального захисту.
Учасниками війни вважаються люди, які безпосередньо брали участь у бойових діях під час Другої світової війни, працювали в тилу на підтримку фронту, а також ті, хто був залучений до забезпечення проведення антитерористичної операції на сході України та протидії російській агресії.
Виплата до Дня незалежності: які строки подачі заявки
Кабінет міністрів 21 липня 2023 року запровадив виплату для ветеранів війни та жертв нацистських переслідувань до Дня незалежності України. Це одноразова грошова допомога. Вона замінила традиційну виплату на День пам’яті та перемоги над нацизмом у травні.
На початку жовтня виплату продовжили до листопада, через те, що не всі встигли отримати гроші. Пізніше строк для отримання допомоги було продовжено знову — до 10 грудня 2023 року. Допомога може становити від 450 до 3100 грн, залежно від категорії громадян.
На виплату можуть претендувати:
- люди з інвалідністю, які отримали її через війну. Колишні малолітні (до 14 років) в’язні місць примусового тримання з інвалідністю внаслідок загального захворювання, трудової травми та з інших причин:
- I групи — 3 100 грн;
- II групи — 2 900 грн;
- III групи — 2 700 грн;
- люди, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною — 3 100 грн;
- члени сімей загиблих захисників і захисниць України — 1 000 грн;
- УБД, постраждалі учасники Революції Гідності, колишні неповнолітні полонені, а також діти, які там народилися — 1 000 грн;
- члени сімей загиблих ветеранів війни — 650 грн;
- дружини або чоловіки, які не одружилися вдруге, померлих осіб з інвалідністю внаслідок війни, померлих учасників бойових дій та учасників війни — 650 грн;
- учасники війни та колишні в’язні місць примусового тримання, особи, яких було насильно вивезено на примусові роботи, діти партизанів, підпільників, інших учасників боротьби з націонал-соціалістським режимом у тилу ворога — 450 грн.
«Ветеранам війни, та членам сімей загиблих (померлих) захисників і захисниць, які отримують пенсії, виплату до Дня незалежності нараховуватимуть автоматично і виплачуватимуть разом з пенсією. Діючі військовослужбовці та працівники інших силових відомств сфери безпеки й оборони такі виплати одержать централізовано разом із грошовим забезпеченням», — описував ініціативу директор Департаменту соціального захисту Мінветеранів Руслан Приходько.
Тим, хто не отримав виплату, необхідно подати заявку, звернувшись до органів Пенсійного фонду України або до Центрів надання адміністративних послуг (ЦНАП) до 10 грудня. Ветерани можуть переглянути інформацію про чинні пільги та статуси через сервіс е-Ветеран.
Раніше Заборона розповідала про допомогу військовим після полону: для отримання виплати необхідно підтвердити позбавлення свободи спеціальною комісією.
Читати більше новин в Telegram