В Україні робитимуть потужні ППО-гібриди: що це за техніка
- США та Україна підписали заяву щодо спільного виробництва зброї та обміну технічними даними. Серед ключових напрямків — системи протиповітряної оборони.
- Пентагон та галузеві партнери вже надали технічні дані для початку місцевого виробництва. Йдеться про реалізацію проєкту FrankenSAM.
- Це сукупність програм, які передбачають інтеграцію західних ракет у радянські зенітні ракетні комплекси (ЗРК).
Точний перелік систем, виробництво яких передбачає FrankenSAM, не розкривається. Загалом відомо про три окремі програми. Одна з них передбачає адаптацію американських протикорабельних ракет RIM-7 Sea Sparrow до зенітно-ракетних комплексів «Бук». А от найпотужнішими мають стати перероблені комплекси Patriot.
Заборона розповідає про перспективний оборонний проєкт.
США передали Україні технології виробництва ЗРК
Пентагон та український уряд підписали заяву щодо спільного виробництва зброї та обміну технічними даними для задоволення нагальних оперативних потреб ЗСУ, йдеться на офіційному сайті Білого дому.
Серед ключових сфер, над якими спільно працюватимуть держави:
- виробництво систем протиповітряної оборони;
- ремонтно-технічне забезпечення;
- виробництво критичних боєприпасів.
«Заява про наміри посилює співпрацю між Сполученими Штатами та Україною та сприятиме швидшому проходженню інвестиційних угод через системи. Пентагон та галузеві партнери також надали Україні технічні дані для початку місцевого виробництва деяких проєктів FrankenSAM. Паралельне виробництво цих систем в Україні та США дозволить пришвидшити розгортання», — йдеться у заяві Білого дому.
Читати більше новин в TelegramFrankenSAM: коротко про проєкт
FrankenSAM — це план з інтеграції західних ракет у радянські зенітні ракетні комплекси. Інформація про роботу над проєктом з’явилася ще влітку 2023 року, а вже у жовтні The New York Times отримало інформацію, що випробування частково завершені, а один тип установок навіть почали передавати ЗСУ.
Точний перелік самих систем, як пише Defense Express, не розкривається, але загалом відомо про три окремі програми:
- об’єднання ракети повітря-повітря AIM-9M з радянською радіолокаційною станцією;
- адаптація ракет RIM-7 Sea Sparrow до ЗРК «Бук»;
- гібрид ракет та пускових Patriot з українською РЛС.
Щодо гібридних Буків, то заміна штатної зенітної ракети 9М38 на RIM-7 Sea Sparrow означає, що дальність знищення аеродинамічних цілей становитиме до 20 км та до 15 км у висоту. 9М38 важить втричі більше (690 кг проти 230 кг). Плюс вона довша на 2 м та вдвічі товстіша, але і дальність дії більша — до 30 км.
Менші габарити RIM-7 Sea Sparrow, ймовірно, дозволять збільшить кількість ракет на пусковій. Тобто у результаті попри несуттєво зменшену дальність самі боєприпаси будуть сучаснішими та точнішими, а також їх буде більше на пусковій.
«Ще простішим може бути FrankenSAM з AIM-9M, бо ракета не потребує підсвітки цілі. Вона має інфрачервону головку самонаведення, тобто вся задача оператора комплексу з цією ракетою навести її на ціль, запустити головку самонаведення та здійснити пуск після того, як вона її захопить. Тобто за своїм принципом ЗРК AIM-9M не буде сильно відрізнятися від радянської ‘Стріли-10’ або від американського MIM-72 Chaparral. Останній з мінімально переробленими AIM-9D демонстрував дальність знищення цілей у 5 км, а за висотою до 4 кілометрів», — пояснили експерти з озброєння.
Гібрид ракет та пускових Patriot з українською РЛС — найпотужніший гібрид. Всі ракети Patriot потребують на початковому етапі радіокомандного наведення, для чого використовується РЛС AN/MPQ-53, AN/MPQ-65 або найновіша LTAMDS. Це найдорожча частина комплексів. Тобто ідея полягає у тому, щоб відв’язати цей компонент і замінити його на український.
Раніше Заборона розповідала про плани РФ щодо створення протикосмічного перехоплювача. Навіть у разі завершення розробки виробництво відкладеться на роки.
Читати більше новин в Telegram