В Україні ще більше спростили отримання статусу УБД: що змінилося у 2024 році
- Учасники бойових дій, а також їхні родини мають право на велику кількість пільг, серед яких освітні, комунальні і медичні.
- Подавати заяви на оформлення статусу можна як у паперовій, так і в електронній формі. Е-формат доступний не всім.
- Раніше військовим потрібно було зібрати низку документів. Цю процедуру у 2024 році спростили.
Суттєва зміна полягає у тому, що навіть за відсутності низки обов’язкових документів отримати статус все одно буде можливо. Перевірку правдивості даних проводитиме комісія, яка ухвалює рішення про надання чи відмову. Вона і має витребувати в уповноважених органів документи або відомості, які не надав заявник.
Заборона розповідає про нововведення щодо УБД в Україні.
Статус учасника бойових дій: як отримати
Раніше військовим для отримання УБД потрібно було зібрати низку документів. Цю процедуру у 2024 році спростили — збирати дані самостійно буде комісія, яка ухвалює рішення про надання такого статусу, пояснили у Міністерстві у справах ветеранів.
Уряд впровадив електронний кабінет у Єдиному державному реєстрі ветеранів війни. Це має спростити доступ до потрібної інформації для заявників, секретарів комісій та адміністраторів Центрів надання адміністративних послуг (ЦНАПів).
Тобто суттєве нововведення полягає в тому, що тепер за відсутності обов’язкових документів у заяві можна зазначити лише інформацію, яка потрібна для надання статусу УБД. Перевірку правдивості даних проводитиме безпосередньо комісія, яка ухвалює рішення про надання чи відмову. Вона також має право витребувати в уповноважених органів документи або відомості, які не надав заявник.
УБД: як подати заяву на оформлення
Подавати заяви на оформлення статусу можна як у паперовій, так і в електронній формі. Е-формат доступний не всім. Так, добровольці, які воювали в АТО до 23 лютого 2018 року, та ті, хто як доброволець допомагав ЗСУ чи іншим військовим формуванням відбивати російську агресію в період з 24 лютого до 25 березня 2022 року, можуть подати паперову заяву через ЦНАП.
Читати більше новин в TelegramСпівробітники розвідувальних органів можуть подати до відповідних комісій при таких структурах лише паперову заяву. Її зразок можна завантажити тут. Приносити документ до комісії необов’язково: його можна надіслати поштою.
Решта військовослужбовців мають право подаватись в електронному вигляді: через електронний кабінет ветерана або через портал «Дія». В останньому випадку це можуть також зробити законні чи уповноважені представники таких військових.
Важливо! Через «Дію» заяву зможуть подати лише громадяни України. Через електронний кабінет у реєстрі ветеранів така можливість буде доступною як для українців, так і для іноземців чи осіб без громадянства (але за умови, що вони мають реєстраційний номер картки платника податків).
Ветерани війни: які пільги є в Україні
Учасники бойових дій, а також їхні родини мають право на велику кількість пільг. Умовно їх можна поділити на такі категорії:
- медичні;
- комунальні;
- транспортні;
- освітні;
- для сімей учасників бойових дій.
До медичних належать:
- безоплатні ліки, імунобіологічні препарати та вироби медичного призначення за рецептами лікарів;
- першочергове безоплатне зубопротезування (за винятком протезування з дорогоцінних металів);
- безоплатне забезпечення санаторно-курортним лікуванням або одержання компенсації вартості такого лікування;
- користування після виходу на пенсію чи зміни місця роботи поліклініками та госпіталями, до яких вони були прикріплені за попереднім місцем роботи;
- щорічне медичне обстеження і диспансеризація;
- першочергове обслуговування у лікувально-профілактичних закладах, аптеках та першочергова госпіталізація.
До пільг на комунальні послуги належать:
- 75% знижка на квартплату;
- 75% знижка на комунальні послуги (газ, електроенергія та інші послуги);
- для людей з інвалідністю знижка на комунальні послуги становить 100%;
- 75% знижка вартості палива для тих, хто проживає у будинках, що не мають центрального опалення (площа житла, на яку надається знижка, під час розрахунків плати за опалення становить 21 кв. м опалювальної площі на кожну людину, яка постійно проживає у житловому приміщенні та додатково 10,5 кв. м на сім’ю);
- для сімей, що складаються лише з непрацездатних людей, надається 75% знижка за користування газом для опалювання житла на подвійний розмір нормативної опалювальної площі (42 кв. м на кожну людину, яка має право на знижку, та 21 кв. м на сім’ю).
До пільг на проїзд входять:
- безплатний проїзд усіма видами міського пасажирського транспорту, автомобільним транспортом загального користування у сільській місцевості, а також залізничним і водним транспортом приміського сполучення та автобусами приміських і міжміських маршрутів, зокрема внутрішньорайонних, внутрішньо- та міжобласних незалежно від відстані та місця проживання;
- безплатний проїзд один раз на два роки (в обидва боки) залізничним, водним, повітряним або міжміським автомобільним транспортом, або проїзд один раз на рік (туди й назад) вказаними видами транспорту з 50% знижкою.
Також учасники бойових дій мають інші соціальні пільги. Зокрема, отримують допомогу з тимчасової непрацездатності в розмірі 100% середньої заробітної плати незалежно від стажу роботи, мають право на використання чергової щорічної відпустки у зручний для них час і на одержання додаткової відпустки зі збереженням заробітної плати терміном 14 календарних днів на рік. Їм також надається переважне право на залишення на роботі при скороченні чисельності чи штату працівників та на працевлаштування у разі ліквідації підприємства, установи, організації. А ще УБД мають право на позачергове обслуговування в закладах та установах, що надають соціальні послуги з догляду.
Серед освітніх пільг:
- цільова підтримка для здобуття професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти у державних та комунальних закладах освіти;
- повна або часткова оплата навчання за рахунок коштів державного та місцевих бюджетів;
- пільгові довгострокові кредити для здобуття освіти;
- соціальні стипендії;
- безоплатне забезпечення підручниками;
- безоплатний доступ до інтернету й систем баз даних у закладах освіти;
- безоплатне проживання в гуртожитку.
Пільги для учасників бойових дій: як оформити
Пільги не надаються автоматично зі статусом УБД, їх потрібно оформити. Для цього варто звертатися до Пенсійного фонду й подати відповідні заяви.
Їх також можна надіслати поштою або через особистий кабінет на вебпорталі електронних послуг ПФУ або через Дію.
Під час звернення потрібно подати:
- заяву про внесення особи до ЄДАРП (Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги);
- заяву про встановлення пільги.
Пільги також мають сім’ї учасників бойових дій:
- пільги на оздоровлення та відпочинок дітей;
- першочергові місця для їхніх дітей у школах і садках за місцем проживання;
- право переведення на бюджетну форму навчання (не поширюється на тих, хто вчиться заочно);
- безоплатне або пільгове проживання в гуртожитках.
Раніше Заборона розповідала про перекваліфікацію ветеранів, яка дозволить їм повернутися до цивільного життя. Річ у тім, що багато ветеранів після війни чи полону не можу ть повернутися до тої роботи, де працювали раніше, тому їм потрібно опанувати нові навички.
Читати більше новин в Telegram