Читаєте зараз
В Україні штрафують за шум від генераторів: чи справді це так

В Україні штрафують за шум від генераторів: чи справді це так

Ilona Kivva
Автор:
  • В мережі поширилася інформація про штрафи за шум від генераторів.
  • В Україні діють чіткі вимоги до встановлення таких мініелектростанцій. Серед іншого, їх не можна встановлювати близько до приміщень.
  • Є способи знизити рівень гучності від їхньої роботи принаймні мінімально.

Інформація про штрафи за використання генераторів є напівправдою. Так, покарання за перевищення допустимих рівнів шуму справді передбачене законодавство. Однак санкції на час знеструмлень фактично не діють. 

Заборона розповідає про закони, які передбачають покарання, а також про те, коли саме вони не діють.

Перевищення рівня шуму: покарання в Україні

Надмірний шум — адміністративне правопорушення, штрафи за яке прописані в статті 182 Кодексу про адміністративні правопорушення (КУпАП). Якщо порушення зроблено вперше, то, згідно з цією статтею:

  • фізичних осіб можуть попередити або оштрафувати на суму від 85 до 255 грн;
  • підприємців або чиновників за надмірний шум можуть оштрафувати на суму від 255 до 510 грн.

Якщо ж таке це вдруге за рік, то друга частина тієї самої статті передбачає:

  • для фізичних осіб — штраф на суму від 255 до 510 грн (з можливою конфіскацією предметів, які створюють шум);
  • для підприємців та чиновників — штраф на суму від 850 до 1700 грн (і також з можливою конфіскацією предметів порушення тиші).

Утім, є умови, коли штрафи за надмірний шум не застосовуються. Вони прописані у статті 32 закону «Про систему громадського здоров’я». Так, дотримання рівнів тиші не поширюється на випадки запобігання виникненню та/або ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, а також на випадки роботи обладнання і механізмів, що забезпечують життєдіяльність житлових і нежитлових громадських будівель, за умови вжиття вичерпних заходів для максимального обмеження проникнення шуму до прилеглих приміщень, у яких постійно чи тимчасово перебувають люди. Тобто на практиці це означає, що за умови, що заходи для мінімізації шуму вжито (всі можливі), то у випадку блекаутів чи подібних обставин, покарання не має бути.

Читати більше новин в Telegram

Блекаути: поради щодо роботи аварійних джерел енергії від МОЗ

Те, що шум від генераторів підпадає під винятки, описані в статті 32 закону «Про систему громадського здоров’я», підтвердили і у Міністерстві охорони здоров’я України.

Водночас у відомстві наголосили на потребі максимально знижувати рівень шуму від генераторів та розповіли, як це зробити:

  • найдешевший і найпростіший спосіб — встановити генератор на відстані шести метрів від житлових будинків та спальних приміщень;
  • оточити генератор шумозахисними й акустичними екранами;
  • обладнати генератор спеціальним кожухом з внутрішньою шумоізоляцією та відведенням вихлопних газів;
  • додаткову звукоізоляцію можна створити, обклавши генератор мішками з піском. МОЗ радить укладати їх навколо так, щоб агрегат було видно з півтораметрової відстані. Таке звукоізоляційне коло з мішків дозволить зменшити шум від генератора. Важливо, щоб відстань від увімкненого генератора до мішків була не меншою, ніж пів метра.

Генератори: як треба встановлювати

В Україні діють чіткі вимоги до встановлення генераторів: їх можна встановлювати лише на відкритому повітрі, а відстань від генератора до будівлі має становити щонайменше 6 метрів. 

Встановлювати прилади на балконах чи у приміщеннях не можна: по-перше, це небезпечно, а, по-друге, це порушує правила пожежної й техногенної безпеки. А за такі порушення накладають великі штрафи, які визначені в статті 175 КУпАП:

  • фізичних осіб за порушення правил пожежної безпеки можуть оштрафувати на суму від 1700 до 3400 грн;
  • підприємців та чиновників за такі порушення можуть оштрафувати на суму від 3400 до 5100 грн.

Ось ще низка загальних вимог:

  • інструкція від виробника з експлуатації електростанції є обов’язковою до виконання;
  • генератори не можна використовувати в багатоквартирних будинках (навіть на балконі);
  • генератор має бути сухим, для цього його потрібно захистити від опадів та підтоплень. Якщо торкнутися мокрого генератора або підключених до нього приладів, можна отримати ураження струмом;
  • перед заправкою електростанції їй потрібно дати охолонути, інакше паливо може спалахнути;
  • забороняється зберігати запас бензину поряд із генератором.

Раніше Заборона розповідала про правила підключення генераторів, а також про те, як економити електроенергію та як поводитись, коли немає світла. 

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій