В Україні з 16 липня запрацювали нові правила вручення повісток: що змінилося
- Виклики у військкомати з 16 липня 2024 року мають право надсилати поштою.
- Тим, хто вчасно не оновив дані, виклики приходитимуть на зареєстровану або задекларовану адресу проживання.
- За відмову від повістки про виклик до ТЦК можуть оштрафувати на суму від 17 000 до 25 500 гривень.
Для вручення виклику до ТЦК підпис військовозобов’язаного чи резервіста фактично більше не потрібен. Річ у тім, що повістки приходитимуть рекомендованими листами і навіть якщо документ повернеться відправнику, він все одно вважатиметься врученим. Подібним чином відбувається процес запрошення до суду, тож сама по собі процедура не нова. А от за ігнорування повістки можна отримати не тільки штраф.
Заборона розповідає про зміни у правилах вручення повісток, які почали діяти в Україні.
Виклик у ТЦК поштою: як це працюватиме
Раніше повістка вважалася врученою, якщо отримувач поставив під нею свій підпис. Але з 16 липня 2024 року виклик у військкомат рахуватимуть отриманим навіть у випадку, якщо його було надіслано поштою. Таке нововведення запроваджено відповідною постановою уряду.
Так, якщо військовозобов’язаний проігнорує повістку, надіслану поштою, його оголосять у розшук, повідомила заступниця міністра оборони з питань цифровізації Катерина Черногоренко.
«Потрапити в розшук можна навіть за умови, що громадянин не поставив підпис під оповіщенням, отриманим від ТЦК або надісланим поштою. Воно все одно вважається врученим — аналогічно до процесу запрошення до суду. Дані людей передаватимуть у розшук, якщо вони ігнорують запрошення і правила військового обліку», — сказала заступниця міністра оборони.
Читати більше новин в TelegramНадсилатимуть повістки не звичайним, а рекомендованим листом.
«Приходить рекомендований лист, людина або під підпис отримує, або відмовляється, знову ж таки, під підпис. Або лист повертається — і тоді, знову ж таки, вважається, що його було доставлено… Якщо людини не було фізично на місці, а лист повертається, то тоді запускається механізм адміністративного правопорушення», — пояснив речник Міноборони України Дмитро Лазуткін.
Ті, хто не оновили дані до 16 липня включно, також отримуватимуть документ поштою. Його надсилатимуть за адресою зареєстрованого чи задекларованого місця проживання. Підтвердженням оповіщення вважатиметься:
- день проставлення в поштовому повідомленні позначки про відмову отримати поштове відправлення;
- день отримання такого поштового відправлення резервістом чи військовозобов’язаним, що підтверджується інформацією або документами від поштового оператора;
- день проставлення позначки про відсутність військовозобов’язаного або резервіста за адресою місця проживання, яку він вказав під час уточнення військово-облікових даних;
- день проставлення позначки про відсутність громадянина за адресою задекларованого чи зареєстрованого місця проживання, якщо він не повідомив іншу адресу свого проживання.
Після того, як військовозобов’язаному чи резервісту надіслали повістку, в нього є максимум 14 днів для прибуття до ТЦК. Якщо він цього не зробить — йому загрожує адміністративний штраф.
Відмова від повістки: покарання в Україні
У постанові Кабміну України йдеться, що у разі відмови від повістки представник чи уповноважений вручати повістки складає акт відмови. Його підписують щонайменше два члени групи оповіщення, а потім оголошують громадянину. Акт відмови від отримання повістки подають керівнику ТЦК, а також реєструють там, щоб притягнути людину до адміністративної відповідальності.
Поліцейський, який входить до складу групи оповіщення, має право провести адміністративне затримання та доправити людину до ТЦК. Далі справу розглядає керівник військкомату. Він може оштрафувати відмовника на суму від 17 000 до 25 000 грн. Зазначимо, що відмова від повістки про призов на військову службу під час мобілізації та відправлення до місця служби є кримінальним злочином.
Раніше Заборона розповідала про потребу стати на облік та оновити дані жінкам з медичною або фармацевтичною освітою. Якщо вони не стоять на військовому обліку (який для них обов’язковий ще з жовтня 2023 року), або не оновили свої дані до 16 липня включно, то їм загрожує штраф на суму від 17 000 до 25 500 грн.
Читати більше новин в Telegram