Читаєте зараз
В Україні з липня-2023 оновлять правила здачі іспитів на водійські права: що саме змінять

В Україні з липня-2023 оновлять правила здачі іспитів на водійські права: що саме змінять

Ilona Kivva
Автор:
  • Міністерство внутрішніх справ України скоротить кількість сервісних центрів майже втричі.
  • При відомстві створять окремий орган, який буде займатися перевіркою корупційних фактів, зокрема, при отриманні посвідчення водія.
  • Будуть інклюзивні автошколи. Люди з інвалідністю зможуть викликати мобільну групу і скласти практичний іспит у своєму місті/селі/смт.

Аби скласти теоретичний іспит, більше не доведеться записуватися в автошколу, адже правила дорожнього руху можна буде вивчати самостійно. Перед здачею екзаменів вже у сервісних центрах треба буде пройти ідентифікацію, а самі тестові та практичні випробування відбуватимуться під повним цифровим наглядом. В теорії це унеможливить принаймні два види махінацій.

Заборона розповідає про зміни щодо складання іспитів на отримання водійського посвідчення.


Теорія і практика: якими будуть екзамени на права з 1 липня

Міністерство внутрішніх справ України проведе реорганізацію сервісних центрів, які працюють при відомстві. Перш за все, їх кількість в країні скоротиться майже вдвічі, розповів «Інтерфакс-Україна» очільник МВС Ігор Клименко.

«На липень 2023 року ми плануємо старт змін в роботі сервісних центрів. Ми зробили аудит робити центрів: зараз їх в Україні 148, а після оптимізації буде 55. Також назріло питання, яке стосується практично кожного громадянина Україні — чистота і прозорість здачі теоретичних і практичних іспитів на водіння автотранспортом. Ми хочемо мінімізувати отримання водійських ліцензій без відповідного навчання і чистої здачі цих іспитів», — каже міністр.

Для розв’язання проблеми планують:

Читати більше новин в Telegram
  • обладнати класи для проведення теоретичних тестувань камерами. Вони мають розташовуватися так, аби в кімнаті не залишалося сліпих зон;
  • перед здачею іспиту кожна людина проходитиме обов’язкову ідентифікацію обличчя;
  • близько 150 автівок, на яких складають практичний екзамен, обладнають камерами на 360°, які зможуть показувати весь салон: учня, інструктора, планшет, можливі порушення і підказки. Також вестиметься аудіозапис. Додатково в автівки встановлять трекери, які будуть визначати маршрут руху.

Тобто заплатити гроші за нібито складений іспит чи найняти людину, яка зробить це за вас, теоретично буде неможливо.

«Це мінімізація контакту працівників з громадянами і контроль за здачею іспитів. Контролювати 148 сервісних центрів по всій Україні набагато тяжче, ніж 55 в містах. Також ми створюємо в МВС відповідний контролюючий підрозділ, який буде займатися перевіркою корупційних фактів, про які будемо отримувати інформацію. Крім того, весь персонал пройде перевірку на благонадійність», — додав Клименко.

Для людей, які хочуть отримати права, також введуть одне послаблення. Так, звертатися в автошколи для вивчення ПДР з липня буде необов’язково. З ними можна буде ознайомлюватися також самостійно або з репетитором — вибір залишається за учнем. А от вчитися кермувати, як і раніше, треба буде тільки у спеціалізованих закладах.

Інклюзивні автошколи в Україні: коротко про проєкт

Заступниця міністра внутрішніх справ Катерина Павліченко ще у лютому-2023 анонсувала запуск в Україні окремих автошкіл для людей з інвалідністю чи іншими особливими потребами. Одна автошкола зможе готувати до 300 людей на рік. 

Саме навчання проходитиме у змішаних інклюзивних групах. Перед початком теоретичних та практичних занять учні проходитимуть медкомісію. 

Загалом треба буде пройти п’ять етапів для отримання посвідчення водія: 

  • медико-соціальна експертна комісія;
  • отримання медичної довідки; 
  • навчання в автошколі на базі закладів вищої освіти МВС; 
  • складання теоретичного іспиту в сервісних центрах; 
  • практична підготовка й іспит — до людей, які не мають змоги приїхати у СЦ, за словами Ігоря Клименка, виїжджатимуть спеціальні мобільні групи.

Скільки саме автошкіл відкриють та чи у всіх регіонах України вони будуть, не уточнюється. Станом на 2 травня 2023 року жодна така школа ще не була запущена, однак у МВС вже набрали перші групи учнів.

Раніше Заборона розповідала про зміни в оформлені документів та номерів на автомобіль, які діють у 2023 році. Перші літери на деяких номерах тепер позначають не регіон.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій