В Україні зросли ціни на електрику: які платіжки будуть з липня-2023
- Дію мораторію на підвищення цін на електроенергію для населення закінчився 31 травня.
- Ще до завершення дії постанови уряд ухвалив рішення щодо збільшення тарифів. Чи є зміни для бізнесу — невідомо.
- Серед причин називають потребу у відновленні енергетики після обстрілів, підготовку до зими та зменшення державних дотацій для компенсації виробництва і транспортування електрики.
Ціна на електроенергію для споживачів більше не буде диференціюватися. Тобто всі громадяни, незалежно від обсягів споживання, платитимуть за сталим тарифом — 2.64 гривні за кіловат-годину. Таким чином, суми у платіжках зростуть у середньому майже вдвічі (не враховуючи субсидіантів).
Заборона розповідає про ціни на електрику з 1 червня. Перші платіжки прийдуть вже у липні.
Ціни на електроенергію у 2023 році: рішення Кабміну
Український уряд 30 травня 2023 року ухвалив постанову щодо зміни ці на електроенергію для населення. Тариф встановили на рівні 2.64 грн за кіловат-годину, повідомили у Міністерстві енергетики.
«Україна пройшла найскладнішу зиму в історії в умовах масованих російських атак на енергосистему. Наразі триває наймасштабніша ремонтна кампанія енергетичної інфраструктури за весь час незалежності. Масштаби пошкоджень і втрат значні. Підвищення тарифу — це внесок у забезпечення стійкості системи», — пояснив зміни очільник Міненерго Герман Галущенко.
Тариф набув чинності 1 червня, тож перші платіжки з новими цінами прийдуть споживачам вже у липні-2023. За словами міністра, з підняттям середня сума в платіжці за електроенергію для однієї родини зросте орієнтовно на 250 гривень.
Читати більше новин в TelegramЦіна, за інформацією джерел РБК-Україна, буде сталою для всіх домогосподарств, незалежно від обсягів споживання. Раніше вона відрізнялася:
- для тих, хто спожив до 250 кВт/год — 1.44 грн/кВт-год;
- хто спожив понад 250 — 1.68 гривні/кВт-год.
Тож платіжки будуть такими:
- спожито 250 кВт-год — 660 грн (було 360 грн);
- 500 кВт-год — 1320 гривень (було 840 грн).
Важливо! Планується збереження субсидій для населення та збільшення фінансування фонду субсидіювання комунальних послуг для незахищених верств.
Чи внесли зміни у тарифи для бізнесу, не кажуть. Загалом зростання вартості електрики для підприємців й так розпочалося з 1 січня 2023 року і вже відбувається у три етапи.
Також зазначимо, що Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) ще у квітні-2023 пропонувала збільшити тарифи як для населення, так і для підприємств:
- для населення — до 5.5 грн/кВт-год, але у два етапи. У першому — до 2.88 грн/кВт-год;
- для бізнесу — з 3.3 грн/кВт-год до 4.5 грн/кВт (без сплати за доставку).
Тарифи на електрику: для чого підвищують
Кабмін 25 квітня 2023 року продовжив дію постанови, яка забороняє підвищувати фіксовану ціну на електричну енергію для побутових споживачів. Вона діяла до 31 травня 2023 року, тобто підняття цін з 1 червня цілком законне.
Підняття зумовлене кількома факторами:
- відновлення енергетики після обстрілів;
- зменшення державних дотацій для компенсації виробництва і транспортування.
«Тариф для побутових споживачів учетверо нижчий, ніж реальна ціна [виробництва й транспортування електроенергії]. Підтримуючи його, держава дотує кожну кіловат-годину, незалежно від рівня доходів споживачів. На такі дотації витрачається понад 140 млрд грн на рік», — пояснив радник прем’єр-міністра України Юрій Бойко.
Про потребу у підвищенні тарифів кажуть й експерти у галузі. Так, директор енергетичних та інфраструктурних програм Центру Разумкова Володимир Омельченко підтвердив Забороні, що тарифи на рівні 1.44-1.68 грн/кВт-год не відповідають вимогам галузі. Підтримувати низькі тарифи вдається тільки завдяки системі ПСО — покладення спеціальних обов’язків на учасників ринку.
«По суті, населення майже не платить за електричну енергію як за товар. Українці сплачують тариф за передавання й розподіл енергії. Цю різницю в цінах мають сплачувати державні підприємства “Енергоатом” та “Укргідроенерго”. Різниця між ринковою ціною і тою, за якою компанії дистрибують енергію населенню, становить близько 150 млрд грн на рік», — пояснив Омельченко.
При цьому, за його словами, підвищення тарифу не вирішить більшість проблем в українській енергетиці, тому потрібні докорінні зміни функціонування самого ринку.
Раніше Заборона розповідала про соціальну допомогу на ЖКП та про те, чим вона відрізняється від субсидії. Право на неї мають лише окремі категорії громадян.
Читати більше новин в Telegram