В Україні з’явиться військова поліція: чим займатиметься і де ще таке є
- Військова поліція функціонує у більшості країн світу. Одна з найбільш розвинених структур — в США.
- В Україні вже діє Військова служба правопорядку, але у її юрисдикції тільки ЗСУ.
- Створити структуру намагаються вже втретє — перший законопроєкт зареєстрували ще у 2015 році, але він містив суперечливу норму, тому навіть не потрапив на розгляд.
Головним завданням військової поліції в Україні буде підтримка дисципліни серед всіх військових підрозділів. Фактично це та ж цивільна поліція, але вона розслідуватиме виключно справи військовослужбовців. Можуть бути додані і більш специфічні завдання. Наприклад, у Штатах вона може функціонувати як піхота, а у Польщі та Франції займається також боротьбою з тероризмом.
Заборона розповідає про ініціативу, до якої долучилося українське Міноборони.
ВПУ: відмінність від Військової служби правопорядку ЗСУ
У Верховній Раді ще у серпні 2023 року почали роботу над законопроєктом про створення окремої структури у підпорядкуванні Міністерства оборони. У розробці брало участь Головне управління військової юстиції відомства, повідомили у МО України.
Законопроєкт №6569-д про створення військової поліції зареєстрували вже у травні 2024 року. Його офіційними ініціаторами стали семеро народних депутатів:
- шестеро від партії «Слуга народу»;
- один від депутатської групи «Довіра».
Незрозуміло, чи саме над цією версією документа працювало Міноборони, але саме її 19 червня 2024 року ВРУ ухвалила за основу 247 голосами.
Читати більше новин в TelegramЯк пояснювали раніше у Міноборони, формування матиме назву військова поліція. Головним його завданням буде підтримка дисципліни серед захисників із ЗСУ, Міноборони та Державної спецслужби транспорту (ДССТ).
Серед основних завдань:
- правоохоронна діяльність з попередження, виявлення, припинення військових злочинів згідно з нормами Кримінального процесуального кодексу України та військових статутів;
- оперативно-розшукова діяльність;
- спеціальна превенція у ЗСУ, ДССТ;
- забезпечення правопорядку, військової дисципліни;
- захист прав військовослужбовців;
- захист державного майна;
- виконання покарань.
Подібна структура в Україні є ще з 2002 року — Військова служба правопорядку у Збройних силах України (ВСП ЗСУ). Це спеціальне правоохоронне формування, призначене для забезпечення правопорядку і військової дисципліни, але його юрисдикції лише ті справи, які стосуються безпосередньо ЗСУ, і функціонує вона на їх базі.
Новий орган буде утворено на основі цієї служби. До нього перейдуть окремі повноваження щодо оперативно-розшукової діяльності та досудового розслідування військових злочинів в зонах бойових дій. Фактично вже існуючу структуру планують переформатувати, передавши під контроль оборонного відомства і розширивши повноваження. ВСП, ймовірно, просто стане одним із підрозділів. В Міноборони запевняють, що це дозволить досягти сумісності з аналогами в країнах-членкинях НАТО.
Подібний законопроєкт вже розробляли. Його зареєстрували у парламенті ще у 2015 році, але на розгляд так і не винесли. Документ теж передбачав, що ВП буде формуванням, яке забезпечуватиме правопорядок серед захисників, військовозобов’язаних та резервістів, а також розслідуватиме злочини, вчинені військовослужбовцями, працівниками МО і ЗСУ. Тобто завдання закладали ті ж, що і у нинішній проєкт. Однак був один нюанс — пропонувалося наділити військову поліцію додатковими повноваженнями. Йшлося, зокрема, про досудове розслідування корупційних злочинів, вчинених державними службовцями та військовими під час виконання ними службових обов’язків.
Ця норма, за словами заслуженого юриста України Миколи Хавронюка, суперечила 17 статті Конституції. У ній прописано, що військові формування, на відміну від поліцейських органів, ніяким чином не можуть бути використані для обмеження прав і свобод людини.
Повторно реалізувати формування структури спробували у 2019 році. Тоді президент доручив це завдання керівництву Міноборони, але далі справа знову не пішла.
Military police: як працює у США
Передбачається, що українська служба буде сумісною з відповідними структурами держав-членкинь НАТО. Більшою мірою, ймовірно, йдеться про США, де військова поліція чи не найбільше розвинута та структурована. Більшість країн світу, де були сформовані такі структури, брали приклад зі Штатів (а також Великої Британії).
Military police Сполучених Штатів — це не просто структура у складі армії — це окрема гілка (по типу ЗСУ в Україні). Її створення почалося ще у 1776 році, але як єдиний централізований корпус вона почала функціонувати після Другої світової війни.
Ця поліція функціонує скрізь, де розміщені війська США. Обов’язки включають контроль на полі бою, безпеку, операції з військовополоненими, забезпечення правопорядку у війську, запобігання тероризму. У критичних ситуаціях ці підрозділи також можуть функціонувати як піхота.
Серед іншого, ВП може навіть взаємодіяти з цивільною поліцією. Однак арештовувати цивільних вона не має права, навіть на військових об’єктах. Тобто навіть у Штатах розширених повноважень у цього корпусу немає.
Польща, Німеччина, Франція: функції військових правоохоронних органів
У Польщі військова поліція існує з 2001 року. На відміну від американської, вона розслідує справи, які стосуються не лише військовослужбовців, а й цивільних, якщо вони співпрацюють із військовими для вчинення протиправних дій або для створення загрози щодо армії. Також у юрисдикції іноземні військові, які служать на території Польщі.
Завдання такі:
- підтримка військової дисципліни;
- охорона життя і здоров’я людей і військового майна від замахів;
- розкриття злочинів і правопорушень, у тому числі податкових правопорушень, вчинених за участі військових;
- аналіз фінансових звітів військовослужбовців;
- співпраця з національними та іноземними правоохоронними органами;
- ліквідація наслідків стихійних лих, а також активна участь у пошуково-рятувальних та гуманітарних операціях.
Німецька військова поліція одна із найдавніших. Вона була створена ще у 1740 році і спочатку відповідала за охорону королівської сім’ї та контролювала пересування військ. Сучасна Служба військової поліції Бундесверу є частиною Об’єднаної служби підтримки та сприяння. Командування було створено в 2013 році, основою є три полки в Берліні, Гільдені та Мюнхені. Їх персонал керує 23 дільницями, які організовані подібно до дільниць цивільної поліції.
ВП Німеччини, як і польська, тісно співпрацює з подібними структурами країна НАТО та ЄС. Працює, як і американська, скрізь, де розгортаються німецькі війська.
Зокрема, сили залучаються для підтримки розслідувань кримінальних злочинів проти Бундесверу або для забезпечення безпеки на місцях будь-яких масштабних надзвичайних ситуацій, наприклад, катастроф військових літаків. Серед специфічних повноважень — операції з пошуку та конфіскації наркотиків і вибухових речовин.
У Франції військова поліція функціонує як окрема сила і має назву Національна жандармерія (GN). Вона навіть має свої морське та повітряне відділення.
Виконує функції гірських та спелеологічних рятувальних підрозділів, а також бере участь у всіх аспектах національної оборони та запобігання та придушення злочинності. Одним із головних завдань є запобігання тероризму.
Раніше Заборона розповідала про рішення Кабінету міністрів України щодо переформатування підрозділів морської піхоти. Їх переведуть в окреме військове формування. Подібним чином це працює у США.
Читати більше новин в Telegram