Читаєте зараз
В Україну з Сирії повернули жінку та сімох її дітей. Вони два роки жили в таборі біженців після ІДІЛ

В Україну з Сирії повернули жінку та сімох її дітей. Вони два роки жили в таборі біженців після ІДІЛ

Katerina Sergatskova
В Україну з Сирії повернули жінку та сімох її дітей. Вони два роки жили в таборі біженців після ІДІЛ

Увечері 15 червня літак з українською громадянкою та сімома її дітьми прилетів у Київ — їх повернули з табору для біженців у Сирії. Кримчанка Аміна чекала на це понад два роки — за повернення боролися її родичі. Це вже друга подібна спецоперація з повернення українських громадян. Заборона розповідає, хто така Аміна й чому українські громадянки досі не можуть повернутися додому.


Аміна та її діти

Аміна жила в Криму до того, як Росія анексувала півострів. Після анексії у 2014 році вона переїхала до Львова, а невдовзі поїхала з України в Туреччину. Тоді в сусідній Сирії вже була в розпалі громадянська війна, а більшість територій захопила терористична організація «Ісламська держава». Невдовзі Аміна забрала дітей і повідомила рідним, що облаштувалася на новому місці — після цього зв’язок із нею перервався. Як стало відомо пізніше, тодішній чоловік змусив її поїхати з ним на територію, підконтрольну терористам.

«Вона з дітьми намагалася виїхати звідти, коли почались активні бойові дії, але не могла знайти шлях. Будь-які спроби втечі могли призвести до смертної кари, — розповідає Забороні Фатіма Бойко, рідна тітка Аміни та активістка групи родичів, які домагаються повернення своїх сімей із сирійських таборів для біженців. — Її чоловіка вбили через те, що він ставив незручні запитання [військовому керівництву ІДІЛ]».

Аміна опинилася в таборі для вдів, а після того, як у 2019 році «Ісламську державу» на території Сирії розгромили, вона з дітьми опинилася в таборі Аль-Хол, а за рік її перемістили в табір Рож. Аль-Хол і Рож — табори закритого типу на північному сході Сирії, де мешкають переважно сім’ї членів «Ісламської держави». Їх контролюють бійці Сирійської курдської автономії. Територія таборів обнесена колючим дротом, всюди стоїть озброєна охорона, а виходити за межі суворо заборонено. Більше про те, як влаштоване життя в Аль-Холі й Рожі, Заборона писала тут.

«Племінниця дзвонила мені з табору, коли з’являлася на зв’язку, і казала: «Допоможіть, ми тут помираємо. По кілька днів нічого не їмо, змушені їсти траву й пити з калюж», — додає Фатіма Бойко.

Біженці з Мосулу в черзі за паливом. Аль-Хол, Сирія, 2017

Друга спецоперація 

У ніч з 15 на 16 червня Аміну з дітьми доставили літаком з аеропорту Ербіля (Іракський Курдистан) в аеропорт «Жуляни». Як розповів заступник керівника Офісу президента України Роман Машовець, спецоперацію координував «безпосередньо» президент Володимир Зеленський. У ній брали участь українські спецслужби (Головне управління розвідки Міноборони) і дипломати. За інформацією з джерел Заборони, за спецоперацію відповідала заступниця міністра закордонних справ Еміне Джапарова. У процесі допомагали представники влади Іракського Курдистану — вони перевезли Аміну з дітьми з сирійського табору в Ербіль.

Як розповів представник Головного управління розвідки Міністерства оборони України Вадим Скібіцький, тепер Аміна буде відновлювати документи громадянки України та пройде перевірку правоохоронних органів і спецслужб.

Зараз у таборі Рож, де жила Аміна, залишилася ще одна українка і двоє дітей, а в таборі Аль-Хол — вісім жінок і 19 дітей. Це ті, хто вийшов на зв’язок і попросив про евакуацію.

Раніше, 31 грудня 2020 року, до України повернули дев’ятьох громадян. Серед них були двоє жінок і семеро дітей — українські члени сімей бойовиків ІДІЛ, які були евакуйовані з сирійських таборів. Офіс президента, Міністерство закордонних справ та Міноборони заявляли, що операція успішна, а тим, хто прилетів, пообіцяли комплексну реабілітацію. Але реальність була іншою: насправді того вечора до України мали повернутися не 9, а 49 людей. Заборона детально писала про це. 

У квітні 2021 року міжнародна правозахисна організація Human Rights Watch повідомляла, що сирійська регіональна влада незаконно утримує близько 40 українських жінок і дітей у таборах для біженців. Приблизно 43 тисячі іноземців загалом перебувають у таких таборах — сирійська влада утримує їх за підозрою у зв’язках з терористичною організацією «Ісламська держава». Окрім українських громадян там перебувають громадяни Росії, Німеччини, Франції, Казахстану, Киргизстану та інших країн.

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій