В ЗСУ пояснили, чому Росії вдаються точні удари по півдню України
- Російська Федерація у липні 2023 року посилила обстріли Одеської та Миколаївської областей. Характер атак змінився.
- Серед іншого, ворог поновив застосування комплексів «Бастіон», використання яких мінімізували ще восени-2022 через низьку ефективність.
- У ГУР МО вважають, що РФ провела модернізацію принаймні двох типів ракет — одними з них є якраз «Бастіони».
Ворог в основному використовує на півдні непризначені для наземних ударів ракети, тож їх максимально адаптували для таких цілей. Так, на Х-22 замінили двигун та встановили додаткові навігаційні та радіолокаційні системи, а з «Оніксами», найімовірніше, попрацювали над зменшенням видимості.
Заборона розповідає про модернізації, які провела Росія.
Ракети РФ: що покращили у влітку-2023
Російська Федерація у липні 2023 року посилила обстріли південних регіонів країни, зокрема, Одеської та Миколаївської областей. Окрім ракет типів Калібр, Іскандер та Х-22, ворог почав застосовувати модернізовані зразки, які значно важче збивати, розповів представник Головного управління розвідки Міноборони України Вадим Скібіцький.
Так, російський військово-промисловий комплекс вдосконалив принаймні два види боєприпасів:
- П-800 «Онікс» зі складу берегового комплексу «Бастіон»;
- крилатих надзвукових ракет Х-22 — до рівня Х-32.
«По-перше, це дефіцит. У 2022 році РФ запускала 80-110 ракет одного типу за раз. Зараз такої можливості вони не мають. По-друге, ворог вчиться і змінює тактику. Кожна ракета має свою специфіку, і це суттєво впливає на здатність систем ППО збивати їх. Ще восени-2022 вони намагалися часто обстрілювати ‘Оніксами’ Миколаївську область, Одеську, Херсонську — було багато підривів і невлучань. Тепер після модернізації вони відновили застосування комплексів Бастіон [стріляє Оніксами]», — пояснив Скібіцький.
Читати більше новин в TelegramЩо саме вдосконалили у снарядах:
- системи наведення;
- навігацію;
- елементи, які дозволяють застосовувати ракету у нетипових варіантах: протикорабельні чи протиракетні для ударів по землі.
Це означає, що працювали над підвищенням надійності та покращенням точності стрільби.
Х-22 і Х-32: принципова різниця
Застосування Росією модернізованих боєприпасів підтвердили у Повітряних силах ЗСУ, а також уточнили, що для Х-22 було збільшено ще й дальність ураження.
Потужна радянська ракета повітряного базування має інерційну систему навігації на базі доволі примітивної за сучасними мірками радіолокації. Це робить її вкрай неточною, тому для ураження цілі часто запускають одразу кілька снарядів, пише Defense Express.
Після модернізації ракета отримала назву Х-32. Це пов’язано з тим, що вона пройшла глибоке вдосконалення з заміною ключових систем:
- отримала рідинний ракетний двигун із більшою тягою;
- цифрове обладнання;
- обчислювальний комплекс;
- захищена від перешкод активно-пасивна РЛС та система радіоелектронних перешкод (РЕП);
- бойову частину зменшили;
- додали систему автоматичного керування;
- встановили потужні засоби прориву ППО.
Змінилися і носії: для Х-22 основним є різні типи бомбардувальників Ту-22, а Х-32 може запускати тільки версія Ту-22М3М (таких у Росії має бути всього чотири).
Важливо, що модернізацію провели не у 2023 році. Перші вдосконалені ракети поставили на озброєння ще у 2016 — зробили таких нібито всього 30 одиниць. Тож дані ГУР МО можуть свідчити про те, що росіяни встигли модернізувати весь або майже весь арсенал Х-22.
БРК «Бастіон»: що за техніка
Береговий ракетний комплекс «Бастіон» був взятий на озброєння РФ у 2010 році. Його створили спеціально для запуску протикорабельних ракет «Онікс».
Дальність стрільби становить близько 300 кілометрів. Заявлено, що він здатен виявити до 50 об’єктів по горизонту на дальності до 250 км у пасивному режимі радіолокації та до 450 км — в активному. Після розгортання може залишатися в повній бойовій готовності від трьох до п’яти діб, залежно від запасів палива.
Сама ж ракета — протикорабельна, тобто призначена для ураження надводних цілей. Вона має двоступеневу рухову установку. Спочатку використовується твердопаливний прискорювач, а потім рідинний двигун — для тривалого надзвукового польоту. Навіть без удосконалень це доволі складна ціль для протиповітряної оборони.
«По суті, вся ракета від лобового повітрозабірника до зрізу сопла є силовою установкою, що органічно поєднана з планером. «Онікс» оснащується комбінованою системою наведення на ціль. Польотне завдання ракети формується за даними, отриманими від автономного джерела цілевказування. Висота польоту ракети становить 14 км (на маршевій ділянці) та 10 м (на кінцевій ділянці), швидкість — 750 м/с, діаметр — 720 мм», — пояснили в Armyinform.
Простими словами, ракета працює за принципом вистрілив і забув, тобто після запуску вона абсолютно автономна від комплексу. Тож про вдосконалення самих БРК, найімовірніше, не йдеться. У снарядах мали посилити деякі з прогалин, що були і у Х-22:
- радіолокаціна видимість — у морських боєприпасів видимість низька не тільки завдяки антиРЛС-системам, а й за рахунок низького польоту над водою (у Оніксів на фінальній дистанції перед ураженням), тож для ударів по наземних цілях її мали підтягнути;
- навігація.
Раніше Заборона розповідала про небезпечний корабель, який Російська Федерація перекинула в акваторію Чорного моря. На ньому стоять ППО та вісім універсальних пускових для Калібрів та Оніксів.
Читати більше новин в Telegram