Читаєте зараз
Відкриті та приховані вбивства: що вдається дізнатися про злочини військових РФ на давно окупованих територіях

Відкриті та приховані вбивства: що вдається дізнатися про злочини військових РФ на давно окупованих територіях

Novaya Gazeta Europe
Автор:

Про звірства військових країни-терористки під час окупаційних заходів відомо досить багато. І чим довше росіяни та їхні подільники з «Л/ДНР» контролюють захоплені території, тим менше інформації звідти надходить, у тому числі й про воєнні злочини.

Дата-відділ «Novaya Gazeta Europe» описує фабулу кримінальних справ, як вона викладена у вироках гарнізонних судів. Вони могли невірно встановити факти, злочини могли неправильно кваліфікувати, підсудні могли перебувати під тиском тощо. Проте тексти вироків та судова статистика — це важливі свідчення про сам факт масових злочинів на окупованих територіях.

Лише у січні — жовтні 2023 року до судів окупованих Луганської та Донецької областей надійшло щонайменше 135 справ про вбивства, скоєні військовими на окупованих територіях — це 70% від зареєстрованих злочинів. Виходить, що військові вбивають своїх прицільно або з необережності кожні два-три дні. Це мінімальна оцінка, оскільки Херсонський та Запорізький гарнізонні суди поки що не публікують дані.


Списати вбивство на бойові втрати

Фабула справ про вбивства російськими військовими один одного часто прозаїчна. Військовослужбовець Максим Мошкін посварився з товаришем по службі через оплату лазні та продуктів і двічі штрикнув його ножем. Військовий Сергій Шурков не хотів повертати борг 570 тисяч рублів і тричі вистрілив у голову свого кредитора-співробітника.

Конфлікти, що закінчуються смертю, трапляються у тому числі і на передовій, прямо в бліндажах та наметах. Тоді у військових є велика спокуса списати вбивство на бойові втрати — скільки таких випадків було на окупованих територіях, невідомо.

Читати більше новин в Telegram

У квітні 2022 року мобілізований Руслан Висоцький посварився з іншим солдатом. Той вистрілив Висоцькому в ногу з автомата. Їх розвели. За чотири години командир зібрав сторони для виховної бесіди. У ході «примирення» опонент назвав Висоцького «особою нетрадиційної сексуальної орієнтації», а той у відповідь вихопив пістолет Макарова і вистрілив у голову кривднику. Висоцький запропонував сховати труп або повідомити, що його опонент загинув під час бойових дій, але врешті з цим звернулися до військової поліції.

Ненавмисне «заподіяння смерті» часто ховається за статтею «Порушення правил поводження зі зброєю» (ст. 349 КК РФ).

У січні 2023 року поряд із містом Щастя Луганської області пʼяний офіцер Володимир Поляков зʼявився на командний пункт свого батальйону. По радіозвʼязку він викликав у бліндаж свого підлеглого. Напередодні той, намагаючись познайомитися з жінкою у міському кафе, розповів їй про розміщення, чисельність та завдання свого батальйону. Начальник вирішив провчити підлеглого і «з метою залякування» вистрілив йому в праву ногу, а коли солдат упав, ударив його двічі рукояткою пістолета по голові. Дії Полякова кваліфікували як перевищення посадових повноважень. Суд призначив йому умовне покарання: три роки і три місяці.

Військові «ЛНР»

Вночі 17 жовтня 2022 року контрактник Артем Терехов вирішив піти в самоволку з частини неподалік Луганська. Він узяв автомат і пішов ловити попутку. Через якийсь час із темряви виринула бежева «шістка». Водій, теж військовий «ЛНР», їхав додому до дружини, зупинився і погодився підвезти Артема.

Терехов сів на переднє сидіння. Машина рушила у бік Луганська, але через якийсь час водій повернув з основної дороги, зупинився, заглушив двигун та спробував вийти. Терехов злякався, вискочив із «шістки» і через передні пасажирські двері випустив у водія чергу.

Потім він витяг з машини тіло, взяв ключі й сів на місце водія. Чоловік проїхав ще пару сіл — кілометрів з пʼять, — залишив автомобіль і пішов пішки. У лісі в районі селища Родакове Терехов натрапив на пункт тимчасової дислокації військових. Його затримали. Як виявилося, він розстріляв у водія весь магазин — 25 набоїв автомата АК-74М. Він був пʼяний, значиться у вироку кримінальної справи. У червні 2023-го йому дали 8,5 року суворого режиму.

83% вироків у справах про вбивства, тексти яких опубліковані, мають згадку про алкоголь. Підсудні були пʼяні в 76% випадків.

Вбивства мирних жителів на ТОТ

Жертвами злочинів військових стають і випадкові місцеві жителі, орендодавці, коханки, товариші по чарці. Проте інформація про вироки військових судів зʼявляється рідко. У небагатьох повідомленнях йдеться не про вбивства мирних жителів, а про зрадників, які начебто планували диверсії чи передавали інформацію ЗСУ. Можливо, локальні ресурси мовчать, бо інформація про злочини російських військових суперечить офіційному наративу, за яким мешканців окупованих територій вбивають «нацисти» із ЗСУ.

Частина злочинів щодо місцевих жителів Міжнародним кримінальним судом може бути визнана воєнними злочинами.

Близько девʼятої вечора біля магазину «Успіх» у селі під Старобільськом Луганської області зупинився «Урал». З кузова вистрибнули військові та пішли за напоями. У цей момент один із мирних жителів, які стояли біля магазину, нібито почав ображати військових.

Закупившись, військові сіли назад у вантажівку. Проте мобілізований Олександр Єфремов вирішив «налякати» селянина і висунув ствол автомата АК-74М із кузова. А коли «Урал» рушив з місця, Єфремов «мимоволі натиснув на курок». Куля влучила у груди. Місцевий мешканець помер.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій