Вчені знайшли спосіб значно збільшити успіх пересадки органів: це врятує тисячі життів
- Головний ризик, який виникає після трансплантації, — відторгнення органів. Адже організм сприймає їх як чужорідне тіло.
- Існують ліки-запобіжники, які не дають 100%-гарантії. До того ж вони можуть викликати діабет та пригнічують імунітет людини.
- Вчені з університету Дюка перевірили, чи можна використати як ліки нового експериментального антитіла AT-1501.
Антитіло створене шляхом клонування імунної клітини і діє на білок-активатор, який є на поверхні лейкоцитів та інших захисних елементів організму. Тобто воно не пригнічує імунну відповідь, а запобігає їй. Технологія може суттєво збільшити відсоток успішних операцій з пересадки, а також зменшити кількість побічних реакцій, з якими стикаються люди після операцій.
Заборона розповідає про дослідження в університеті Дюка.
Експериментальне антитіло в трансплантації
Імунна система організму часто перешкоджає пересадці. Вона ідентифікує чужорідний об’єкт як загрозу й атакує його. Відторгнення може призвести до його відмови, пише Science Alert.
«Сучасні ліки для запобігання загалом хороші, але мають багато побічних ефектів. Ці методи лікування пригнічують імунну систему, піддаючи пацієнтів ризику інфекцій і пошкоджень органів. Також багато з них викликають неімунні ускладнення, такі як діабет і високий кров’яний тиск», — каже хірург з Дюкського університету Імран Анвар.
Вчені перевірили, чи існують ще методи знизити ризики при таких операціях. Шляхом клонування одного типу імунної клітини вони створили інноваційне антитіло AT-1501, націлене на специфічний білок CD40 на поверхні лейкоцитів та ще деяких клітин, які беруть участь в імунній відповіді. Тобто AT-1501 не дає захисним клітинам активуватися.
Читати більше новин в TelegramВже проведені тести на тваринах — антитіло успішно запобігло відторгненню трансплантованих нирок у мавп. Воно зменшило рівень відторгнення, не збільшуючи потреби в імуносупресивних препаратах і не викликаючи збільшення тромбів, що було головним побічним ефектом ліків. Тварини також мали менше ускладнень, наприклад, не було втрати ваги.
Позитивні результати дозволяють вченим перейти до наступного етапу випробувань — перевірка ефективності на людях. Якщо буде підтвердження його безпеки та ефективності, лікування може врятувати тисячі людей, особливо при вкрай рідкісних пересадках.
«Ціллю протягом останніх десятиліть була розробка нових, менш токсичних ліків. Ми сподіваємося, що це антитіло наблизить нас до цієї мети. Я думаю, ми нарешті досягли поворотного пункту. Це може бути великим прогресом для людей, які потребують трансплантації органів», — каже імунолог і хірург-трансплантолог Аллан Кірк.
Раніше Заборона розповідала про дослідження науковців Нью-Йоркського університету. Вони успішно пересадили свинячу нирку людині.
Читати більше новин в Telegram