Читаєте зараз
Війна чи мир: чого очікувати українцям у 2025 році. Частина 2 — перемовини будуть, але про що?

Війна чи мир: чого очікувати українцям у 2025 році. Частина 2 — перемовини будуть, але про що?

Svitlana Hudkova

Дональд Трамп публічно озвучив думку, що російський диктатор Владимир Путін програв і настав час припинення вогню та початку мирних переговорів. Новообраний президент США наче вже формує концепцію для припинення війни, а в Європі збирають контактну групу.

Тим часом Україна та Росія намагаються забезпечити для себе максимально вигідні позиції на полі бою перед можливим початком мирного процесу. Яким він може бути — у другій частині циклу прогнозів аналізує редакторка Заборони Світлана Гудкова.


Завершення війні: підготовка до перемовин

Перемога Трампа на президентських виборах у США активізувала підготовку до початку мирного врегулювання російсько-української війни. Наразі очевидно, що всі учасники процесу намагаються знайти точки дотику, аби було з чим сідати за стіл переговорів. І в цьому контексті комунікація між офіційним Києвом та майбутнім Вашингтоном посилилась.

Станіслав Желіховський. Фото надане екпертом

«Звичайно, обговорюються всі деталі мирного врегулювання: на що готовий піти Київ, на що готовий піти Трамп, на що — Захід загалом. Думаю, що також розробляються різні варіанти щодо дій Російської Федерації. Хоча я не виключаю, що певні контакти між Вашингтоном та Москвою встановлюються на певних рівнях», — говорить кандидат політичних наук, експерт-міжнародник Станіслав Желіховський.

Зокрема використовуються будь-які майданчики — наприклад, відкриття собору Паризької Богоматері. Після зустрічі із Зеленським та Макроном в інтерв’ю The New York Post Трамп заявив: «Він [Зеленський] хоче миру. Він хоче припинення вогню. Ми не обговорювали подробиці. Він думає, що настав час, і Путін повинен подумати, що настав час, тому що він програв, — коли ви втрачаєте 700 000 людей, настає час. Це не закінчиться, доки не буде миру».

Читати більше новин в Telegram

І не лише США переймаються підготовкою до мирного процесу. Під час візиту до Києва кандидат у канцлери Німеччини від консервативного блоку ХДС/ХСС Фрідріх Мерц запропонував створити контактну групу, до якої увійдуть Німеччина, Франція, Польща та Велика Британія. Вона має напрацювати загальноєвропейське бачення варіантів завершення війни та представити його США.

Припинення вогню в Україні та пошук компромісів

Першим кроком для старту переговорів має стати домовленість про припинення вогню. Ситуація на фронті дуже динамічна і ймовірні учасники переговорного процесу слідкують за тим, де може бути створена лінія розмежування. Її встановлення буде необхідним на час перемовин.

«З великою ймовірністю частина території й надалі перебуватиме в окупації. Де саме буде лінія розмежування — стане предметом переговорів. Адже, наприклад, Росія не контролює всіх територій, які вписала у свою конституцію, натомість під окупацією знаходяться невеликі території Харківської та Миколаївської областей. Так само й під контролем України знаходиться частина Курської області. Можливо, тут відбудеться якийсь обмін», — припускає Станіслав Желіховський.

Фото: Генеральний штаб ЗСУ

Також як запобіжний захід розглядається миротворча місія. «Суть пропозиції Еммануеля Макрона — миротворча місія, яка гарантувала б, що Кремль не порушить можливе припинення вогню», — пише Rzeczpospolita.

Гарантії безпеки

Пропозиції по гарантіях безпеки для України стануть окремим розділом переговорного процесу. Київ наполягає на вступу до НАТО, ймовірно, за німецьким сценарієм. Тобто такий, коли до Альянсу візьмуть лише контрольовані українською владою території. Але очевидно, що противників такого сценарію всередині НАТО вистачає, тож зібрати голоси всіх країн-членів Україні навряд чи вдасться.

«Якщо зможемо домовитися про підписання якоїсь угоди, яка б дійсно допомогла унеможливити нову агресію з боку Росії, це був би непоганий варіант. Але що це будуть за договори… Відомо, що Україна вже підписала двосторонні безпекові угоди з 27 країнами. Але що вони можуть конкретно дати — теж ніхто не знає», — говорить Желіховський.

Натомість експерт сподівається, що питання членства в Європейському Союзі не буде обговорюватися і ставати предметом торгу. «Звісно, Путін не хотів би, щоб Україна стала частиною ЄС, але він нічого не може протиставити цьому. Тому що це не військовий блок, а політичний», — пояснив він.

План Кіта Келлога

Наполягання на НАТО може бути розцінено Вашингтоном як зрив початку переговорного процесу. У такому випадку є ймовірність застосування плану Кіта Келлога. Він передбачає зупинку допомоги Україні.

«Наразі членство в Альянсі залишається недосяжним. Тож зосереджуємося на посиленні безпеки та обороноздатності. Це означає вимагати сучасні види озброєння, фінансування для зміцнення Збройних сил України, доступ до передових західних технологій, а також спільне виробництво зброї та техніки. Є безліч можливостей, які варто використовувати», — вважає Желіховський.

Умови РФ для перемовин

Важливо також переконати США, що це саме Росія не зацікавлена в переговорному процесі. «Якщо Путін не захоче сідати за стіл переговорів, то щодо Росії буде застосований дзеркальний план. І тоді вже Трамп буде діяти з позиції сили до Кремля», — пояснює експерт-міжнародник.

Уже зараз помітно, що представники команди Дональда Трампа, які незабаром можуть зайняти ключові посади в уряді США, намагаються мотивувати Росію конструктивно долучитися до мирного процесу. «Наприклад, Келлог пропонував зменшити санкційний тиск на Росію, що може стати одним із пунктів обговорення за столом переговорів. Так само своєрідною грою для мотивації може бути питання (не) вступу України в НАТО», — говорить Желіховський.

Політолог радить не зважати на заяви російських офіційних осіб, адже сказані публічно тези можуть бути неодноразово змінені. Втім, поки діє адміністрація Джо Байдена, від сторони країни-агресорки лунає наступне:

  • аби РФ взяла участь у перемовинах, Україна має повністю вивести війська з територій Херсонської, Запорізької, Донецької та Луганської областей, які не знаходяться під повним контролем РФ (речник Кремля Дмітрій Пєсков);
  • Україна має відмовитись від вступу в НАТО, бути без’ядерною та нейтральною державою (речник Кремля Дмітрій Пєсков);
  • Крим має бути визнаним російським, а у питанні про межі Запорізької та Херсонської областей можна шукати компроміс (спікер підконтрольного Кремлю парламенту Криму Владимир Константинов).

Навряд чи ці особи висловлювали особисту думку без погодження таких слів із Кремля. Тож очевидно, що росіяни формують свою переговорну позицію та готують потрібний інформаційний фон, у якому хочуть показати себе переможцями.

Прогнози щодо мирного процесу

Мирні переговори щодо війни в Україні, заявив прем’єр Польщі Дональд Туск, можуть розпочатися вже цієї зими. Станіслав Желіховський називає більш тривалий термін — пів року.«Від різних джерел, не буду їх називати, я вже неодноразово чув інформацію, що восени 2025 року в Україні можуть відбутися вибори. Якщо це дійсно планується, то ймовірно, що бойові дії можуть закінчитися протягом весни-літа. Щоб дати час зняти воєнний стан та провести передвиборчу кампанію. Тобто я припускаю, що домовитися про припинення війни можна вже в першій половині року або на початку другої половини», — резюмував експерт міжнародник.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій