«Війна — це війна, а не дитячі ігри в розвідників»: як готують учасників українського підпілля
За вдалими операціями в тилу ворога та на окупованих територіях стоять не тільки Сили спеціальних операцій Збройних сил України, але й звичайні українці, що пройшли унікальні навчання. Їх називають конфідентами.
Як відбувається підготовка учасників руху опору для здійснення розвідувальної, диверсійної, підривної й партизанської діяльності на окупованих Росією територіях — hromadske розповів один із військовослужбовців ССО. Далі — від першої особи.
Конфіденти: кого відбирають та чому навчають
Люди, що працюють на Україну на окупованих територіях, офіційно називаються залученими особами, а на нашому професійному сленгу — «конфідентами», адже працюють із ССО на конфіденційній основі.
Ми їх ні перед ким не можемо відкрити. Така людина не є військовослужбовцем, вона не складає присягу на вірність народу України. Якщо вона потрапить в руки ФСБ, її вважатимуть шпигуном. Наші конфіденти про це знають, і це їхній свідомий вибір, а ми своєю чергою робимо все можливе і неможливе, щоб їх захистити. Це загальносвітова практика роботи спецслужб.
Підготовка опору
Підготовка людей для участі в русі опору специфічна. Ми готуємо конкретну людину для виконання конкретного завдання. Тобто даємо їй ті знання, вміння і навички, які їй будуть необхідні для досягнення поставленої перед нею мети. Грубо кажучи, якщо завдання людини — створювати графіті проукраїнського змісту, її не будуть вчити вибухової справи. А якщо згодом з’ясується, що наша залучена особа готова виконувати складніші завдання та потребує додаткових знань і умінь, ми організуємо для неї додаткову підготовку. Головне для наших конфідентів — пильність і конспірація, які є складниками їхньої безпеки. На окупованій території вони можуть сподіватися лише на себе. Отже, ми мусимо навчити не наражатися на небезпеку.
Відбір в підпілля
Пошук конфідента — це як пошук крупинки золота. Ми шукаємо цих людей через різні канали, зокрема через сайт Руху опору. Звернутися може кожен — і агент ФСБ теж. Тому всі потенційні кандидати проходять прискіпливу перевірку. Як вона відбувається, засекречено. Можу сказати тільки те, що кандидат обов’язково проходить комплексну та глибоку перевірку. У деяких спецслужбах навчають її обходити. Але в нас є достатній досвід та висококласні фахівці, які не допускають до роботи небажаних або підозрілих осіб.
Ми віддаємо перевагу людям з окупованих територій або регіонів, які потенційно можуть бути окуповані. Тобто людям, яких на тих територіях усі знають і мають за своїх. У певних випадках ми залучаємо для виконання завдання конфідента з іншим бекграундом. Наша людина може приїхати, наприклад, з третіх країн, зокрема з ворожих, на окуповану територію. Або ми розглядаємо інші шляхи, як доставити конфідента чи все необхідне для його роботи на окуповані території. Можливостей у нас багато.
Збір інформації й знищення ворогів
Багатьом здається, що збирати інформацію про переміщення російських військ, роботу залізниці та нафтобаз, охорону стратегічних об’єктів — це просто. Помиляються. Щонайменше людина, наприклад, мусить дуже добре знати військову техніку, грубо кажучи, відрізняти танк від БТРа, розумітися на особливостях її застосування. І ще людина повинна знати, як, не викликаючи підозри, цю інформацію зібрати, як безпечно її передати. Тому що на окупованих територіях російські спецслужби дуже добре працюють, вони будуть шукати, якими технічними засобами зливають інформацію, вираховувати нашого конфідента. Можна передати інформацію про колону БТРів і втратити людину, яка чесно і правильно працювала. І треба подумати, чи варта ця інформація життя людини. Можливо, її можна знайти й передати в інший спосіб.
Важливу ціль або якогось значного російського військового треба не просто знищити. Треба, щоб ніхто ніколи не зрозумів, що ж трапилося насправді й хто стоїть за цим знищенням. Для кожної такої акції розробляють кілька варіантів її здійснення. У підсумку обирають найбільш доцільний.
Рух опору
Для максимальної ефективності роботи руху опору треба три умови. Це слабкість окупаційної влади, бажання людей на окупованій території з нею боротися і підготовленість території для проведення певної роботи. Останнє поясню: якщо йдеться про підрив мостів, наприклад, то треба мати на території приховану вибухівку, зброю, радіостанції, харчі для виконавців, безпечні схови для тривалого перебування тощо. Є люди, які завідують цими місцями та моніторять район своєї відповідальності. На тимчасово окупованих територіях досить нелегко працювати через тамтешню оперативну обстановку. росіяни нагнали велику кількість співробітників контррозвідки, ФСБ, поліції. Але ми працюємо та успішно виконуємо поставлені завдання.
Буває, що для виконання завдання ССО людина мусить стати частиною окупаційної влади. Працювати, наприклад, у місцевій окупаційній адміністрації, вести якийсь проросійський сайт тощо. І тоді ми готуємо людину до такого подвійного життя, до того, що їй доведеться на російському телебаченні прославляти Росію і Путіна. А про те, що вона тим часом працює на Україну, знатиме в ССО обмежене коло. Їй буде дуже важко. Але в ССО є відповідні документи, і настане час, коли ця людина зможе відкритися, що працювала на Україну.
Звичайне незвичайне життя конфідента
В основі конспірації — вміння адекватно оцінювати обстановку. А для цього треба чітко розуміти форми та методи роботи вашого противника, його тактику, зону відповідальності тощо. Будеш знати противника, як себе самого, будеш з ним бавитися, як матадор з биком. У конспірації важливо — нічим не виділятися у своєму звичному житті й середовищі, нічим не привертати до себе уваги. Бути пересічним, як усі. Ми вчимо своїх конфідентів не потрапляти в поле зору російських спецслужб і стукачів. Ти, наприклад, водій — ну і живи у своїй звичній водійській рутині, не виходь за її межі, залишайся в тому статусі, за яким тебе знають родичі, сусіди, односельці чи колеги все твоє життя. Твої розмови з людьми не повинні їх насторожувати, твої дописи в соцмережах — теж. Демонструй лояльність до влади — але без запопадливості, без перебільшення. Ми всього цього вчимо наших конфідентів. Для кожного з них розробляють індивідуальний сценарій поведінки, якого він мусить дотримуватися. І головне — наш конфідент повинен постійно зіставляти міру ризику і вагомість результату. Чи вартує гра свічок.
Стосунки конфідента з сім’єю — це важко. Сім’я нічого не повинна знати. Бо якщо дружина, чоловік, мама знають, то велика є ймовірність, що в якийсь момент щось піде не так. Інша справа, якщо подружжя працює на ССО парою — тоді вони партнери й однодумці.
Треба переносити війну на російську територію
Ми вивчаємо настрої людей на окупованих територіях і знаємо, що серед них є українські патріоти, є ті, що радше за нас, ніж за росіян, є нейтральні, а є і відверто ворожі. На кожну з цих аудиторій ми повинні інформаційно впливати. Головне наше завдання — отих от радикально ворожих перевести хоча б у категорію нейтральних. Хай вони будуть не за Україну, але вони будуть проти корупції окупаційної влади, проти мобілізації в російську армію. Тому що все зразу бігом не робиться.
Ми працюємо, щоб підняти градус незадоволення окупаційною владою, і це вдається завдяки тій політиці, яку вони проводять. Пророщуємо бажання з нею боротися. Нам треба показати слабкість, недолугість, вразливість цієї влади. Показати, що вона не навічно. Ми або передаємо, наприклад, готові листівки, які наш конфідент має розповсюдити, або забезпечуємо його обладнанням і матеріалами для їхнього виготовлення чи даємо гроші на придбання такого обладнання. Залежно від ситуації та потреб.
Конфіденти завжди потрібні. І не тільки на окупованих територіях. Тому ССО зараз виходять з того, що нам треба переносити війну на російську територію і з допомогою російських громадян боротися проти російської влади.