Війна Росії проти України — другий день. Найголовніше за першу половину дня
24 лютого Росія оголосила війну Україні. За перший день війни загинули 137 українців, ще 316 поранені. Напад на країну продовжився 25 лютого і триває досі. Заборона випустила три великих матеріали зі стислою хронологією перших дня та ночі війни: перший, другий, третій. Також ми намагаємося оперативно інформувати про найважливіші новини на нашому сайті та в Телеграмі.
Військові дії
Ранок у Києві розпочався двома повідомленнями про повітряну тривогу — близько сьомої та восьмої ранку. Вони пролунали з різницею в час, оголошення підтвердили у КМДА та закликали місцевих прямувати до найближчого укриття (карта укриттів доступна тут).
На чернігівському напрямку та безпосередньо на підході до Чернігова, за даними Міністерстві оборони України, українським військовим вдалося утримати оборону та відбити прорив російських військ: «Ворожа техніка вимушена була відступити з Чернігова у напрямку Сєднєва та з Городні у Семенівку. Захоплено ворожі трофеї у вигляді техніки та документів з особистими даними росіян», — говориться у повідомленні.
На річці Прип’ять окупанти розгорнули понтонний міст, яким рухається техніка з боку Білорусі.
Поблизу Старобільська на Луганщині українські артилеристи завдали втрат окупантам — артилерія розбила колону російської техніки, що готувалась до переправи через річку Айдар. За інформацією Міноборони України, ворог прорвався через український кордон та намагався зайти з тилу, завдати удар та розірвати лінію оборони українських військ. В результаті окупанти зазнали втрат і відступили.
Читати більше новин в TelegramУ той самий час в Міноборони повідомляли, що для глибокого проникнення у тил українських позицій диверсійно-розвідувальні групи збройних сил Росії використовували автомобільну техніку, захоплену у Національної гвардії України. Окупанти були одягнені у військову форму ЗС України. Згодом заступниця міністра оборони Ганна Маляр повідомила, що їх знешкодили.
Бої між росіянами, що вкрали українську техніку, відбувалися в Оболонському району Києва — просто на вулиці. На відео, знятому після ліквідації окупантів, чути, як український військовий просить не знімати обличчя вбитого — «з поваги».
Тим часом у КМДА просять жителів Оболонського району Києва не виходити на вулицю через наближення ворога. «Єдиним винятком може бути необхідність переміщення в укриття у разі ввімкнення сигналу «Повітряна тривога», — зазначається у повідомленні.
Бронегрупа російсько-окупаційних військ намагалася прорвати оборону в районі населеного пункту Трьохізбенка на Луганщині. Українські військові знищили 2 російські танки і 1 БМП та змусили ворога відступити, повідомляється на Facebook-сторінці Операції Об’єднаних сил.
За даними Генштабу ЗСУ, управління та наведення окупаційної авіації здійснюється з територій Мінської області у Білорусі і тимчасово окупованого Криму. На білоруському аеродромі Гомель здійснили посадку російські Іл-76 з десантниками на борту. А через ушкодження злітної смуги в аеропорті Гостомелю противник йде своїм ходом з території Білорусі в напрямку Гомель-Чернігів-Київ. З метою наступу на столицю окупанти також використовують напрямок Козелець-Бровари та Конотоп-Ніжин-Київ.
Станом на 10 ранку, українські військові зупинили противника на річці Білоус, що на Сіверщині. На Слобожанщині в районах Харкова та Валуйків підрозділи зі складу сил оборони зупинили противника та закріпились по визначеному рубежу. Угруповання Повітряних Сил відбивають повітряні удари противника та продовжують ведення систематичних бойових дій.
Українські війська втратили контроль над містом Конотоп на Сумщині. Йдуть бої за Мелітополь у Запорізькій області.
У Херсонській області окупанти вийшли на рубіж Херсону, Каховки та Нової Каховки, щоби утримувати дамбу Північнокримського каналу для.
На Донецькому напрямку без змін: окупанти не вийшли за межі адміністративних кордонів Донецької та Луганської областей. Однак не припиняють обстріли підрозділів об’єднаних сил.
«З метою залякування населення України ворог все частіше вибирає для ураження об’єкти цивільної інфраструктури та житлові будинки», — пояснюють у Генштабі.
Associated Press повідомляє, що в урядовому кварталі чути звуки пострілів. Раніше голова ОП заявив, що головна ціль окупантів у Києві — ліквідувати Зеленського.
На Донеччині ДСНС України надала допомогу понад 800 мешканцям міста Красногорівка. Крім того, місцева влада евакуювала 27 дітей із сіл Новогнатівка та Миколаївка Волноваського району Донецької області.
З Лисичанська на Луганщині евакуювали близько 1,6 тисяч людей — їх відправляли потягами до Хмельницького та Одеси. Евакуювали також мешканців села Росохач Тернопільської області та міста Чугуїв Харківської області. А у місті Старобільськ Луганської області вранці в результаті обстрілу згоріли 6 багатоповерхових будинків. Ще 2 двоповерхових будинки частково зруйновані.
«Відсутній зв’язок з 24-ю Державною пожежно-рятувальною частиною селища міського типу Станиця-Луганська. Дані про стан особового складу відсутні», — говориться у повідомленні ДСНС.
В результаті руйнування «Харківського» моста постраждали три автомобілі — один згорів після падіння залізобетонних плит, два інші — злетіли з мосту. Власники постраждалих автомобілів допомоги не потребували.
У Херсоні вночі горів центральний ринок — пожежу локалізували близько 2 ночі. Про причини пожежі не повідомляється. Між Херсоном та Олешками внаслідок обстрілу горіла АЗС, однак сили ДСНС до гасіння не залучали — через небезпеку для особового складу.
Підрозділи Оперативного командування «Північ» знищили близько 20 одиниць ворожих танків на менському напрямку на Чернігівщині. Кількість загиблих з боку окупантів ще уточнється, повідомляє телеграм-канал Верховної Ради України. Крім того, підрозділ «Півночі» знищив колону з 10-15 одиниць ворожої техніки, що рухалася з боку Ріпок на Чернігів.
Реакція влади
Президент України Володимир Зеленський звернувся за оборонною допомогою до Бухарестської дев’ятки, до складу якої входять Болгарія, Угорщина, Естонія, Литва, Латвія, Польща, Румунія, Словакія та Чехія. Він також закликав країни вводити санкції та чинити тиск на агресора. «Спільно маємо посадити 🇷🇺 за стіл переговорів. Потребуємо антивоєнної коаліції», — написав він у Твіттері.
Так само президент провів перемовини з премєр-міністром Великобританії Борисом Джонсоном, президентом Фінляндії Саулі Нііністьо та очільницею Єврокомісії Урсулою фон дер Ляєн. Фінляндія виділила Україні 50 мільйонів доларів фінансової допомоги, так само відреагували і у Єврокомісії, проте суму допомоги Зеленський не назвав.
Проти українців почалася фішингова атака — на електронні адреси громадян надходять листи з прикріпленими файлами невизначеного характеру, не виключено, що подібні розсилки приходять і в месенджери, повідомляє телеграм-канал Верховної Ради України. «Ворожі сили мають на меті отримати доступ до електронних пристроїв українців для збору великого масиву інформації! В жодному разі не відкривайте вміст таких листів та повідомлень», — застерігають представники влади.
За словами міністра інфраструктури України Олександра Кубракова, в розмовах з європейськими колегами він передає конкретний перелік потреб української сторони для спротиву російським окупантам. Насамперед це пальне, а також гуманітарна та військову допомогу.
«Ми фіксуємо усі втрати, які несе інфраструктура України через військове вторгнення Росії. Усі дороги буде відновлено, а мости — відбудовано. Хоча нагадати всім, що якщо ворог прорветься до України, то наші західні сусіди — наступні», — заявив Кубраков.
Допомога
Міністерство соціальної політики разом з Національною соціальною сервісною службою України та регіональними департаментами соціального захисту перезапускають роботу програми «Допомога поруч» аби допомогти переміщеним особам, насамперед з вразливих категорій.
Департаменти соцзахисту збиратимуть потреби людей за категоріями: розміщення, транспортування, продукти харчування, засоби гігієни та індивідуального захисту, ліки, технічні засоби реабілітації тощо. За словами очільниці Мінсоцполітики України Марини Лазебної, до програми мобілізують допомогу всіх донорів, благодійників, громадських організацій, які готові долучитись.
Близько 80% пасажирських поїздів Укрзалізниці продовжують курсувати країною. Однак у компанії нагадують, що забезпечити дотримання графіку наразі неможливо, тож поїзди продовжують рухатися із затримками через оперативні зміни маршрутів, зниження швидкості поблизу станцій з бомбосховищами та очікування безпечного «вікна» для проїзду.
Міжнародні реакції
Росія: Серед затриманих на московській антивоєнній акції протесту була 22-річна дівчина, яка, за версією слідства, кинула в бік поліцейських «коктейль Молотова». Наразі Слідчий комітет РФ просить суд відправити її під арешт.
Велика Британія: очільниця МЗС країни висловила солідарність з українськім народом у відповідь на ранкові ракетні удари по Києву. «Напад Путіна на Україну є варварським, невиправданим і демонструє бездушну зневагу до людського життя», — написала вона у Twitter.
Киргизстан: з 10 ранку у Бішкеку триває чергова антивоєнна акція на підтримку України. Мешканці киргизької столиці пікетують російське посольство, учасники акції тримають плакати «Нет войне!» «Остановите войну в Украине!»
Молдова: 65 людей, які прибули в країну після нападу Росії на Україну розмістили у виставковому центрі Moldexpo в Кишиневі. За словами мера столиці Іона Чебана, у центрі розміщення при Бюро міграції наразі перебувають 38 осіб. 24 лютого у Молдові оголосили надзвичайний стан через війну Україну з Росією.
Водночас, за інформацією Укразалізниці, Молдова тимчасово призупиняє залізничне сполучення з Україною. Зокрема, відсьогодні скасовано курсування поїзда Одеса — Кишинів — Одеса.
Грузія: Прем’єр-міністр країни Іраклій Гарибашвілі заявив, що Грузія не буде підтримувати санкції проти Росії. У Центробанку країни заявили, що готові допомогти місцевому відділенню російського банку ВТБ, якщо той матиме проблеми через введені санкції западних країн.
Федеративні Штати Мікронезії: керівництво країни вирішило розірвати дипломатичні стосунки з Росією через оголошення війни в Україні.
«Народ і уряд ФШМ підтримує ваш [України] суверенітет і підтримує ваше право на існування, включаючи ваше право існувати в мирі та злагоді зі своїми сусідами, — йдеться у заяві президента Мікронезії Девіда В. Пануело. — ФШМ засуджує вторгнення Російської Федерації в Україну та невиправданий і жорстокий напад на її народ і територію, які наша країна визнає однозначно злодійськими та найвищою формою зневаги».
Читати більше новин в Telegram