Війна закінчиться 22 січня 2025 року? Як Трамп-президент буде зупиняти РФ? Та чи буде
За результатами президентських виборів у США перемогу здобув Дональд Трамп, ставши 47-м президентом країни. Республіканська партія може отримати контроль над обома палатами Конгресу, що відкриває широкі можливості для втілення президентської політики.
Для України ключовим питанням залишається продовження американської підтримки в протистоянні з Росією та її союзниками. Хоча Трамп уже анонсував наміри припинити всі війни під час свого президентства, механізми реалізації цієї мети поки що залишаються нез’ясованими.
Фахівці з міжнародних відносин вважають, що Україні доведеться докласти значних дипломатичних зусиль для збереження підтримки Вашингтона. Проте ситуація не виглядає критичною — експерти переконані, що Трамп усвідомлює: поразка України може спровокувати глобальний безлад, нові перегони озброєнь і потенційно призвести до Третьої світової війни. Детальніше — у матеріалі Заборони.
Трампа занадто демонізують?
Міжнародний оглядач Єгор Брайлян вважає, що часто Дональда Трампа надто демонізують, і це не сприяє ефективній комунікації. «Так, він хлопець не ідеальний. Але, коли ми кажемо, що Трамп хріновий, а він тоді стає президентом, то нам стає гірше, а не йому», — зазначає експерт.
Передвиборчі обіцянки
Заяви майбутнього 47-го президента, що він закінчить війну в Україні за 24 години, Брайлян називає передвиборчими обіцянками, які навряд чи будуть виконані після виборів. Та якою ж буде політика Трампа щодо України, експерту поки важко відповісти: «У мене зараз немає чіткої відповіді, яким чином буде діяти Трамп. Я думаю, що це буде залежати в першу чергу від того, хто в нього буде радником із нацбезпеки й держсекретарем».
Він нагадує, що попри початкові побоювання у 2016 році, Трамп «спілкувався» з Асадом у Сирії «томагавками», вбив Сулеймані, «робив речі, я думаю, не дуже приємні для Москви». Тому Брайлян не очікує системної зовнішньої політики в адміністрації нового президента.
Потрібен лобізм
Щоб зберегти підтримку Штатів, нічого нового вигадувати не потрібно, переконаний міжнародний оглядач. Знадобиться ефективна робота лобістів та координація їхньої роботи. Особливо, підкреслює експерт, дуже важливою є робота на місцевому рівні.
«Наприклад, візьмемо американських фермерів. Є програма від американського аналітичного центру Німецький фонд Маршалла, який організував візит українських фермерів до США. Тут вони могли наживо поспілкуватися зі своїми американськими колегами та розповісти, як вони вирощують пшеницю на замінованих полях під обстрілами. Так само можемо звернутися до релігійних громад та пояснити, що Росія катує та вбиває віруючих людей на тимчасово окупованих територіях. Важливо говорити з ветеранським рухом, який є дуже сильним у США. З науковцями також, це важлива категорія, а є багато українських науковців, які виїхали до США після вторгнення, вони також можуть виступити лобістами», — пояснює Брайлян.
Вчитися у ворогів
Також важливою складовою стане краще розуміння американського суспільства. Це допоможе Україні краще формувати та доносити важливі меседжі точно в ціль. І тут є чому навчитися в ворогів.
«Росіяни постійно моніторять зміни громадської думки в США. Що турбує американців і чому. Що про це кажуть політики і як вони це використовують. Завдяки комплексному аналізу росіяни запаковують пропаганду під різну аудиторію. Комусь вони кажуть, що мігранти — це погано, а іншим, що Трамп — це зло, що він яструб чи щось подібне. Ми маємо навчитися робити те саме, але для позитивних речей», — вважає експерт-міжнародник.
За його словами, саме американські виборці і є ключем до позитивних рішень політиків. «Немає проросійських чи проукраїнських політиків. Є проамериканські політики. Його\її обрали американські виборці, і він буде робити те, що вигідно саме їм. Якщо виборці скажуть, що треба дати Україні Tomahawk чи інше озброєння, чи треба дати дозвіл бити вглиб Росії, то в сенатора не буде іншого виходу. І це треба також розуміти», — резюмував Брайлян.
Зупинка допомоги Україні призведе до Третьої світової війни
Не вірити передвиборчим обіцянкам Дональда Трампа завершити війну в Україні за добу закликає й аналітик та журналіст-міжнародник Тарас Семенюк. Перш за все необхідно дивитися на реальні справи вже після виборів. А реалізувати обіцянки новообраного президента США, на думку експерта, є малореальним.
Закінчити війну за 24 години: обіцянка Трампа?
«Обіцянка Трампа закінчити війну за 24 години є дуже цікавою, але вона малоймовірна до реалізації. Я маю на увазі, саме за 24 години. Тут не зрозуміло, відлік цього часу піде від сьогодні? Чи від інавгурації? А може, від початку вже самих переговорів щодо закінчення цієї війни? Тобто це така абстрактна обіцянка, яка в рамках політичної комунікації звучить як певний популізм і не завжди прийнятний до реалізації», — каже він.
Тому залишається дочекатися конкретних кроків від Трампа. Але до цього маємо бути готовими й комунікувати з новою адміністрацією Білого дому щодо підготовки до можливих переговорів або кроків для припинення війни в Україні. І потрібно не просто доносити українську позицію, а й підкріплювати її реальними пропозиціями.
«Частково такі пропозиції Зеленський озвучив у своєму Плані перемоги. І там дійсно є пункти, які з погляду бізнес-моделі можуть бути цікавими для обговорення. Але як це буде реалізовано, поки не відомо, тому що неможливо спрогнозувати поведінку й політику Дональда Трампа», — сказав Семенюк.
Поганий прецедент
Проте експерт-міжнародник переконаний, що США продовжуватимуть підтримувати Україну, оскільки поразка може призвести до руйнування міжнародного правопорядку та спровокувати нові війни. «Перемога є основною і незмінною ціллю інтересів США. Тому логічно, якщо Штати підтримують нас фінансово і зброєю, є певна ціль, щоб Україна як мінімум не програла, а РФ як мінімум не перемогла й не знищила остаточно Україну як суб’єкт міжнародного права», — пояснює він.
За його словами, перемога Росії створить небезпечний прецедент у міжнародних відносинах. «Якщо Росія перемагає, а Україна програє, це означає, що будь-яка держава, яка має ядерну зброю, сильнішу армію, може легко напасти на свого сусіда й таким чином окупувати територію і взяти під свій контроль», — наголошує Семенюк.
Експерт переконаний, що такий сценарій загрожує глобальною дестабілізацією: «Це приводить світ у суцільний хаос і в перегони озброєнь. Тому це може призвести дійсно тоді до Третьої світової війни. Ми тоді просто скочуємося в Середньовіччя. Розуміючи це, Сполучені Штати (й особливо Трамп) хоче завершення війни. Тобто те, що він постійно декларує».