Читаєте зараз
Війна змінила правила щодо субсидій: відповідаємо на актуальні питання

Війна змінила правила щодо субсидій: відповідаємо на актуальні питання

Yevheniia Kostina
  • Субсидію можна оформити в будь-який момент. Існує п’ять способів подачі заявки.
  • Отримувач субсидії може подавати документи і на наступний період.
  • Для оформлення допомоги громадяни подають заяву про призначення та декларацію про доходи і витрати.

З 1 грудня повноваження приймати звернення на призначення житлових субсидій мають органи Пенсійного фонду України, а не Міністерства соціальної політики. Ця зміна ніяк не вплине на отримувачів та ухвалення рішень. Втім, через воєнний стан з’явилися нюанси, про які варто знати, враховуючи складну зиму і непрогнозований 2023 рік.

Заборона розповідає все, що варто знати про документи, подачу заявки та вимоги для потенційних отримувачів субсидій.


Як оформити субсидію

З 1 грудня подати документи на призначення житлових субсидій та пільг до органів Пенсійного фонду України можна декількома способами, в залежності від того, який є зручнішим:

  • особисто, звернувшись до обраного сервісного центру ПФУ;
  • поштою, на адресу органу Фонду;
  • online – через вебпортал електронних послуг чи мобільний застосунок Пенсійного фонду;
  • до уповноважених посадових осіб виконавчого органу сільської, селищної, міської ради відповідних територіальних громад, центрів надання адміністративних послуг
  • через портал Дія.

Як подати документи на субсидію онлайн

Для оформлення житлової субсидії треба подати заяву про призначення та декларацію про доходи і витрати. Це можна зробити online – в особистому кабінеті на вебпорталі електронних послуг Пенсійного фонду України. Алгоритм дій наступний:

  • підготуйте скани документів; 
  • заходимо на портал електронних послуг Пенсійного фонду України;
  • авторизуємось для входу в особистий кабінет за допомогою КЕП – вказуємо назву Акредитованого центру сертифікації ключів, який згенерував КЕП, обираємо файл ключа та вводимо особистий пароль;
  • в особистому кабінеті обираємо розділ Комунікації з ПФУ й клікаємо на Заява на житлову субсидію чи пільгу, потім Продовжити;
  • обираємо Заява про призначення та надання житлової субсидії», заповнюємо відповідні поля онлайн-форми, додаємо скановані копії документів через Додати файл;
  • клікаємо Сформувати заяву, розміщену в кінці онлайн-форми. Автоматизована система перевірить повноту заповнення заяви;
  • накладаємо цифровий підпис та надсилаємо документи до ПФУ.

Призначення субсидії

Покриття витрат надається на оплату:

Читати більше новин в Telegram
  • житлових послуг – послуг з управління багатоквартирним будинком;
  • комунальних послуг – послуг з постачання та розподілу природного газу, постачання та розподілу електричної енергії, постачання теплової енергії, гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення, поводження з побутовими відходами;
  • абонентського обслуговування для споживачів комунальних послуг, зокрема за індивідуальними договорами про надання комунальних послуг, а також витрат на управління багатоквартирним будинком та витрат на комунальні послуги в такому будинку (абонентська плата з постачання теплової енергії, гарячого водопостачання, централізованого постачання холодної води);
  • на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива.

Як дізнатися, чи вийшла субсидія: терміни допомоги

Житлова субсидія на оплату житлово-комунальних послуг, витрат на управління багатоквартирним будинком призначається з місяця звернення за її призначенням до дати закінчення опалювального сезону і розраховується з урахуванням тривалості опалювального сезону:

  • на неопалювальний сезон – з 1 травня по 30 вересня;
  • на опалювальний сезон – з 1 жовтня по 30 квітня.

Субсидія для відшкодування витрат на придбання твердого палива та скрапленого газу призначається на календарний рік (виплата здійснюється один раз на рік) при умові, що домогосподарство не отримує комунальну послугу з постачання теплової енергії для централізованого опалення (теплопостачання) та не використовує природний газ або електричну енергію для індивідуального опалення.

Перевірити стан заявки\субсидії можна онлайн через Єдиний державний реєстр отримувачів житлових субсидій. Треба вказати:

  1. область;
  2. населений пункт;
  3. вулицю;
  4. номер будинку;
  5. квартиру. 

Нюанси призначення субсидій та документи

Для оформлення субсидії подаються заява про призначення та декларація про доходи і витрати за встановленими формами, які потрібно заповнити та подати до уповноваженого органу. У разі необхідності можуть надаватись додаткові документи: здебільшого, це стосується тих, хто проживають не за пропискою, або прописані не за адресою, за якою проживають*.

При розрахунку житлової субсидії враховується лише розмір призначеної допомоги по безробіттю (якщо втрачено роботу під час воєнного стану) за повний попередній місяць, а не сума отриманої заробітної плати до звільнення.

Якщо родина має один транспортний засіб (крім мопедів, причепа), з року випуску якого минуло більше ніж 5 років, або ж кілька автомобілів старших за 15-річний вік, субсидія призначається. В інших випадках з авто допомогу не затвердять.

При розрахунку субсидії допомога від міжнародних організацій до сукупного доходу сім’ї не враховується.

До середньомісячного сукупного доходу не включаються соціальні виплати, зокрема, допомога на проживання внутрішньо переміщеним особам (ВПО) та компенсація витрат за тимчасове розміщення ВПО, які перемістилися у період дії воєнного стану.

*Якщо члени сім’ї, які зареєстровані, але фактично не проживають за вказаною в реєстраційних даних адресою, нададуть підтверджуючі документи про фактичне місце свого проживання, тоді дохід таких членів сім’ї при розрахунку субсидії не враховується.

Перерахунок житлової субсидії може здійснюватися в межах установленого строку її призначення як без звернення громадян, так і з ним. Строк, за який здійснюється перерахунок (навіть за минулі періоди), не обмежується.

Раніше Заборона розповідала про запровадження в Польщі спеціальної програми субсидій для українців, що переїхали до дружньої країни.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій