Читаєте зараз
Віктор Медведчук і Тарас Козак можуть отримати довічний термін: звинувачення політиків

Віктор Медведчук і Тарас Козак можуть отримати довічний термін: звинувачення політиків

Yevheniia Kostina
Народний депутат від ОПЗЖ Віктор Медведчук
  • Прокуратура хоче відправити Медведчука під варту. Або відпустити за 1 млрд гривень.
  • Печерський районний суд 12 жовтня залишив кума Путіна під домашнім арештом 24\7. У ГПУ обурюються.
  • Соратник глави ОПЗЖ, другий фігурант справ ховається, СБУ отримала дозвіл на затримання.

Глава політради партії «Опозіційна платформа — За життя» (ОПЗЖ) Віктор Медведчук підозрюється в державній зраді та сприянні тероризму. Кум президента країни-агресора з 13 травня 2021 року перебуває під домашнім арештом, але Генеральна прокуратура України вважає, що одіозний політик може втекти, тому його потрібно відправити під арешт. Втім, як альтернатива розглядається застава в 1 мільярд гривень — заважають його оплатити накладені Радою національної безпеки санкції.

Заборона розповідає про кримінальні справи щодо Віктора Медведчука та хід судових засідань.


У чому звинувачують Медведчука

Віктора Медведчука та його соратника Тараса Козака підозрюють в державній зраді (ст. 111 КК України) та порушенні законів і звичаїв війни (ст. 438 КК). Їм загрожує довічне позбавлення волі.

Серед висунутих раніше звинувачень Медведчуку:

  • замах на розкрадання природних ресурсів;
  • передача російським спецслужбам відомостей, що містять державну таємницю;
  • антиукраїнська діяльність.

Зокрема, за даними слідства, в 2015 році Медведчук спільно з урядом РФ розробили схему видобутку корисних копалин на шельфі Чорного моря недалеко від окупованої Росією Феодосії.

Читати більше новин в Telegram

Ще один епізод кримінального провадження стосується передачі спецслужбам РФ відомостей, що містять державну таємницю.

Третій епізод незаконної діяльності — проведення підривної діяльності проти України. Йдеться про антиукраїнської проект «Луч», який допомагав би громадянам України, які приїжджають на роботу або навчання в Росію.

Судові засідання у справах кума Путіна

13 травня 2021 року Печерський суд Києва відправив Медведчука під домашній арешт. У липні його продовжили до 7 вересня, а потім — до 31 жовтня 2021 року.

8 жовтня 2021 року нардепу від ОПЗЖ вручили підозру в організації незаконних схем для поставки вугілля з ОРДЛО для українських держпідприємств (його підозрюють у справі про незаконну закупівлю вугілля на окупованому Донбасі в 2014-2015 роках).

12 жовтня 2021 року Печерський райсуд Києва залишив Медведчука під домашнім арештом з цілодобовою забороною покидати місце проживання до 7 грудня.

«У задоволенні клопотання прокуратури відмовити. Застосувати відносно Медведчука запобіжний захід у вигляді домашнього арешту, заборонивши йому залишати будинок цілодобово», — заявили в суді.

Однак в Офісі генпрокурора підкреслюють, що такий запобіжний захід для Медведчука є недостатньою мірою. Прокурори збираються оскаржити рішення суду в апеляційному порядку і наполягають на утриманні під вартою з альтернативою внесення застави в 1 млрд гривень. Необхідність такого запобіжного заходу вони мотивують ризиками можливої втечі та зв’язками підозрюваного з представниками РФ і терористичними організаціями. Захист Віктора Медведчука стверджує, що застава не може бути сплачена через санкції, накладені на фінансові активи підозрюваного.

«Прокуратура піде з клопотанням про утримання під вартою або заставу в мільярд гривень. Чому така сума? Тому що інший фігурант […] ми йшли саме з таким же клопотанням: утримання під вартою або заставу в один мільярд гривень», — пояснила Ірина Венекдітова. ЗМІ вважають, що мова йде про бізнесмена Сергія Кузяру, заарештованого у справі про незаконне постачання вугілля з окупованих територій на 1,5 млрд гривень. Втім, не ясно, хто саме помилився: ЗМІ чи генпрокурор, адже заставу Кузяру був визначено на рівні 500 тисяч гривень. Фігуранту ж двох спільних з Медведчуком справ (Тарасу Козаку, який втік і знаходиться в розшуку) було запропоновано заставу в сумі 300 тисяч гривень.

Хто такий Віктор Медведчук

Віктор Медведчук — український політик, адвокат і мільйонер. З 1991 року очолює Міжнародну адвокатську компанію «Бі.Ай.еМ». У 2019 на парламентських виборах був обраний народним депутатом Верховної Ради IX скликання від партії ОПЗЖ, №3 в списку.

У рейтингу українського Forbes 2021 зайняв 12 місце. Його стан був оцінений в $620 мільйонів. Медведчук володіє активами в сферах ТЕК, металургії, нерухомості та медіа (його телеканали NewsOne, 112 канал і ZIK опинилися під санкціями). Указ про застосування санкцій проти Медведчука і його дружини Оксани Марченко підписав президент Володимир Зеленський в лютому 2021 року. Причиною санкцій стало фінансування тероризму.

Раніше Заборона писала про справу видалення інформації про Віктора Медведчука з книги «Справа Василя Стуса» Вахтанга Кіпіані.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій