Власника Дельта Банку Лагуна можуть нарешті посадити на 12 років
- Банк кілька років вважався системний і входив у трійку недержавних фінустанов.
- В період очищення банківського системи в 2014-2016 роках ЛД був визнаний неплатоспроможним.
- Власника та його співучасників підозрювали у кількох схемах та злочинах
Багаторічна справа топ-менеджменту ліквідованого у 2015 році Дельта Банку, ймовірно, дійшла кінця. Принаймні за двома провадженнями колишній власник Микола Лагун постане перед судом.
Заборона розповідає про справу Дельта Банку.
Суд над Лагуном
Українські правоохоронці закінчили досудове розслідування у двох кримінальних провадженнях, пов’язаних із ПАТ «Дельта Банк».
В ході слідства встановлено:
- колишній власник банку, одночасно обіймаючи посаду голови спостережної ради, а також голови загальних зборів акціонерів, у визначених статутом випадках мав можливість одноособово вирішувати найважливіші питання в діяльності установи. Він також впливав на прийняття рішень органами управління ПАТ «Дельта Банк»;
- протягом 2013-2014 років Лагун забезпечив укладання завідомо невигідного для банку договору кредитної лінії з підконтрольним суб’єктом господарювання, який є нерезидентом. Банк втратив активи на майже 900 млн грн;
- він умисно не зазначив у податковій декларації про майновий стан і доходи за 2015 рік відомості про доходи. Йдеться про 153 520 000 грн, одержаних від підконтрольних джерел за межами України. Також він не сплатив податки до бюджету на понад 33 млн гривень.
За цими фактами завершено розслідування за підозрою у вчиненні злочинів, передбачених ч. 3 ст. 27, ч. 5 ст. 191 (Привласнення, розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем) та ч. 3 ст. 212 (Ухилення від сплати податків, зборів (обов’язкових платежів) ККУ. Співучасники (голова ради директорів, керівник одного з банківських департаментів та директор ТОВ) оголошені в розшук.
Читати більше новин в TelegramСправа Миколи Лагуна
Лагун виїхав з України у 2015 році і повернувся навесні 2020 року. Восени 2021 року фігуранти справи Дельта Банку отримали підозри в розтраті майна, суд обрав для Лагуна запобіжний захід у вигляді цілодобового домашнього арешту на два місяці і заборону на виїзд, оскільки тільки один з персональних боргів Лагуна як колишнього поручителя перед державним Ощадбанком становила 4.5 млрд гривень.
Наприкінці листопада-2021 Печерський райсуд Києва дозволив Лагуну виїжджати з України. В грудні судді відмовилися продовжувати домашній арешт і обмежилися особистим зобов’язанням. Він влаштувався економістом в приватну компанію із зарплатнею 14 000 гривень. Цю суму Лагун перераховує для покриття боргу (за таким розкладом знадобиться 27 000 років).
Ліквідація Дельта Банку
Фінустанова вважалася системною: мала багато клієнтів, велику кількість депозитів фізосіб (23 млрд грн) та держпідприємств (3.5 млрд грн), брала участь у державних соцпрограмах. Тому ліквідація в рамках очищення системи була вкрай болючим, але необхідним рішенням. Міністерство фінансів (очолювала Наталя Яресько) та Національний банк (головувала Валерія Гонтарева) до цього намагалися врятувати Дельту шляхом рефінансування (НБУ дав близько 10 млрд грн), обговорювали з власниками плани реструктурізації та можливої участі держави в його рекапіталізації. Мова йшла про додаткові 22 млрд гривень.
Втім, домовитися не вдалося і банк віднесли до категорії проблемних в жовтні 2014 року, а 3 березня 2015 року було прийнято рішення про неплатоспроможність. Вкладники не могли отримати свої заощадження: загальна сума зобов’язань банку перед ними становила близько 50 млрд гривень.
У березні 2015 року справою опікувався Фонд гарантування вкладів: оцінювали, що залишили після себе власники. Виявилось, що напередодні банкрутства банк Миколи Лагуна укладав тисячі угод для виведення активів. Йдеться, зокрема, про продаж кредитів та передачу застав. Всі наступні роки всі українські правоохоронні розслідували справу Дельта Банку.
Раніше Заборона розповідала про відтермінування сплати по кредитах в Україні під час воєнного часу.
Читати більше новин в Telegram