Вперше в історії: українці з Truth Hounds отримали премію Сахарова
- На честь академіка-дисидента Сахарова було названо п’ять премій. Всі вони стосуються захисту свободи слова та інших основоположних прав.
- Одну з них, а саме премію свободи, вручає Норвезький Гельсінський комітет. Вона була створена для підтримки тих, хто через свою думку, віру чи совість зазнає переслідувань або ув’язнених.
- Всі лауреати до 2023 року були з Чехії, Словаччини, Росії, Білорусі, Азербайджану, Казахстану та Угорщини.
Вперше з моменту заснування премії свободи імені Сахарова нагороду здобула українська організація. Нагороду отримала команда Truth Hounds, яка з 2014 року документує воєнні злочини і злочини проти людства, скоєні в Україні. Особистості та зовнішність її членів тримають у секреті.
Заборона розповідає про одну з премій імені правозахисника, а також про лауреата 2023 року.
Про премію свободи імені Сахарова
Премія імені Андрія Сахарова — низка нагород. Вони названі на честь відомого радянського фізика та правозахисника. Він був одним із творців водневої бомби, але пізніше активно виступав проти ядерної зброї та її випробувань. Сахаров також був одним з членів-засновників Комітету прав людини СРСР: активно підтримував українських дисидентів та кримськотатарський правозахисний рух. За свою діяльність був удостоєний Нобелівської премії миру.
Радянська влада відправила його разом з дружиною, теж дисиденткою, у заслання в місто Горький (нині Нижній Новгород) у 1980 році. Тільки через шість років йому дозволили повернутися в Москву і зайняти своє місце в Академії наук.
Є п’ять нагород, одна з яких Премія свободи імені Сахарова. Вона присуджується Норвезьким Гельсінським комітетом (NHC) з 1984 року, щоб підтримати тих, хто через свою думку, віру чи совість зазнає переслідувань або ув’язнених, йдеться на сайті NHC.
Читати більше новин в TelegramВсі лауреати до 2023 року були з Чехії, Словаччини, Росії, Білорусі, Азербайджану, Казахстану та Угорщини.
Про Truth Hounds
Truth Hounds — це команда спеціалістів з прав людини, які з 2014 року документують воєнні злочини і злочини проти людства, йдеться на офіційному сайті організації.
Головні завдання організації:
- підвищення якості національного правосуддя при розслідуванні воєнних злочинів та злочинів проти людяності;
- притягнення до національного та міжнародного правосуддя людей, які вчинили такі дії в Україні;
- захист жертв війни.
Окрім роботи безпосередньо в Україні, команда має досвід документування та розслідування міжнародних злочинів в постраждалих від конфліктів регіонах Східної Європи, Кавказу та Середньої Азії.
«З 2014 року ми провели понад 150 польових місій. Ми сформували та передали багато десятків справ як до міжнародних судів, так і до українського правосуддя. У 2018 році Truth Hounds доповнили свою діяльність проведенням тренінгів для прокурорів, слідчих і суддів які займаються воєнними злочинами. Як наслідок, значну частину портфоліо прокурорів, які займаються воєнними злочинами, становлять справи, підготовлені та проаналізовані Truth Hounds», — кажуть в організації.
Команда також займається дослідженням шкоди, яку бойові дії завдають довкіллю.
Організація побудована у два рівні:
- керівна Рада — входять міжнародні правозахисники та досвідчені документатори. Головою правління є директорка офісу Truth Hounds в Грузії Світлана Валко;
- польова команда — їх імена та зовнішність не розголошуються, адже вони працюють у небезпечних для місця зонах і можуть піддаватися переслідуванню. Навіть на сайті замість їх фото зображені собаки різних порід.
Польова команда Truth Hounds. Скріншот: офіційний сайт Truth Hounds
Truth Hounds у 2023 році стала першою українською організацією, яка здобула премії Сахарова.
«Ми не могли уявити більш гідного лауреата, ніж український Truth Hounds. Оскільки робота, яку вони роблять, несе потенційну загрозу персоналу, їх зображують на сайті як собак, кожна з різними іменами, завданнями та якостями. Ми хочемо аплодувати всім гончим, хто шукає правду, визнаючи прекрасну роботу, яку вони роблять, та підбадьорюючи їх далі», — кажуть у NHC.
Раніше Заборона розповідала про премію Сахарова за свободу думки, яку вручає Європейський парламент. У 2022 року нею відзначили весь український народ.
Читати більше новин в Telegram