Читаєте зараз
Вперше в Україні: нейрохірурги провели неординарну операцію на мозку

Вперше в Україні: нейрохірурги провели неординарну операцію на мозку

Іван Скорина
  • Львівські медики врятували життя 15-річному хлопцю, який з раннього дитинства страждав на епілепсію.
  • Під час операцій з пробудженням (awake surgery) пацієнти можуть бачити, чути, говорити та рухатися. 
  • Такі втручання називають одним із найкомфортніших типів хірургії. 

Унікальність методу полягає в тому, що пацієнт не спить: з ним говорять, проводять нерізькі рухи, був навіть випадок, коли чоловік на операційному столі грав на гітарі. Це може стати частою практикою в лікуванні важких епілептичних станів.

Заборона розповідає про операцію з пробудженням і її переваги. 


Львівські хірурги вилікували епілепсію

В львівській лікарні Святого Миколая провели першу в історії української медицини операцію на мозку з пробудженням, пише Перше медичне об’єднання Львова

Пацієнтом став 15-річний Максим Волович з Тернополя, він з 8 років страждає на епілепсію, викликану пухлиною в мозку. Йому стало важко говорити і запам’ятовувати дані, адже утворення почало тиснути на ділянки мозку, що відповідають за мову і рухи. Виник високий ризик паралічу правої половини тіла. 

Операція з видалення пухлини тривала сім годин. Під час найважливішої частини процесу лікарі розбудили пацієнта. «Це було потрібно, щоб контролювати його мову та рухи і не пошкодити відповідні ділянки мозку. Медики розважали Максима розмовами про його улюблених супергероїв коміксів та вигадані всесвіти і не давали хлопцеві заснути», – розповіли в інституції. 

Читати більше новин в Telegram

Операція з пробудженням: чи це боляче

Хірургічне втручання на мозку з пробудженням також називають краніотомією у стані неспання. Лікарі можуть застосувати цей метод, коли пухлина чи епілептичне вогнище (ділянка мозку, де виникають судоми) знаходяться поблизу зон мозку, що контролюють зір, рухи чи мову. Щоб уникнути пошкодження, лікарі можуть ставити пацієнтам питання, відволікати їх розмовами, зоровою чи навіть руховою активністю. Так медики розуміють, що не зачепили функціональні зони мозку. 

«В мозку насправді немає больових волокон, він не має відчуттів. І коли поєднати це із застосуванням місцевої анестезії, ліків для оніміння конкретних частин мозку, шкіри, м’язів, кісток, то це сприяє надзвичайно комфортній хірургії», – розповідає нейроанестезіолог Центру Шреяс Бхавсар.

Раніше Заборона розповідала про успіх у створенні вакцини проти найбільш смертоносного раку.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій