Читаєте зараз
Врятували п’ятьох людей. У Львові успішно пересадили органи мертвого донора

Врятували п’ятьох людей. У Львові успішно пересадили органи мертвого донора

Ilona Kivva
Автор:
  • Кожен повнолітній здоровий громадянин, згідно з законодавством, може дати згоду на посмертну пересадку органів.
  • У 2022 році хірурги провели на 20% більше трансплантацій, ніж у 2021 році. 140 з них — від померлих.
  • Чи не найбільшою проблемою є невеликий відсоток людей, які дають згоду на таке донорство.

В Україні вдруге пересадили людині легені від померлого донора без участі іноземних спеціалістів. Такі операції були неможливі в Україні до 2019 року й зараз їх роблять критично мало.

Заборона розповідає про історичну операцію.


Друга посмертна пересадка легенів в Україні

У Львові провели трансплантацію одразу п’яти органів померлої людини. Донором став 54-річний чоловік, який помер внаслідок інсульту, розповіли у Міністерстві охорони здоров’я України.

Найскладнішою була операція по пересадці легень. Її зробили кардіохірурги з Першого медоб’єднання Львова на чолі з Романом Домашичем та Ігорем Гуменним.

Лікарі проводять пересадку легень від посмертного донора, Львів, січень 2023 року. Фото: Перше медичне об’єднання Львова/Facebook
Фото: Перше медичне об’єднання Львова/Facebook

Читати більше новин в Telegram

«Операція тривала 16 годин. Легені отримав киянин 56-річний Олександр. У нього була тотальна бульозна емфізема — захворювання, при якому повітряні кисти замінюють здорову легеневу тканину. Впродовж останніх декількох років він заледве проходив 30 метрів. Через раптовий розрив кист життя чоловіка могло обірватись будь-якої миті. Він один із ліквідаторів аварії на Чорнобильській АЕС: усував наслідки вибуху на четвертому енергоблоці. Там отримав радіаційне опромінення, яке, ймовірно, й стало причиною критичних змін в обох легенях», — розповіли хірурги.  

Також у донора були вилучені нирки, серце та печінка:

  • серце отримав 48-річний Олександр. У нього була дилатаційна кардіоміопатія: серце втрачало пружність і не могло перекачувати кров;
  • печінку пересадили 50-річному Валерію. У чоловіка був цироз, зумовлений вірусним гепатитом С;
  • нирки трансплантували 47-річному Івану та 44-річні Любові — обоє хворіли на хронічний гломерулонефрит.  
Хірурги пересаджують пацієнту печінку від посмертного донора, Львів, січень 2023 року. Фото: Перше медичне об’єднання Львова/Facebook

Трансплантація органів в Україні: головні проблеми

В Україні пересадка органів регулюється законом про «Про застосування трансплантації анатомічних матеріалів людині». До 2019 року документ дозволяв вилучати біоматеріал тільки від живих людей. Це означає, що тяжко хворі пацієнти могли отримати тільки тканини, забір яких не зашкодив би донору, приміром, одну нирку чи частину кісткового мозку.

Верховна рада ще у 2018 році ухвалила зміни до закону, але чинності вони набули у 2019 році. Так, дозволили посмертну пересадку, якщо донор надав згоди за життя або його родичі вже після смерті. Також були внесені зміни у статтю 143 Кримінального кодексу, що діяла з 2001 року. У новій редакції до відповідальності хірурга можуть притягнути тільки у випадку, якщо доведене навмисне порушення порядку трансплантації, яке призвело до тяжких наслідків.

«Законом були внесені істотні зміни в частину першу статті 143 Кримінального кодексу, а також відредаговані деякі положення інших документів, пов’язаних з трансплантологів. Поправки фактично звільнили сумлінних хірургів від ризиків кримінального переслідування», — каже юрист Андрій Турій.

Однак дозвіл на трансплантацію все одно мала тільки невелика частина клінік, які входили до спеціального переліку, сформованого урядом. Цю норму змінили у лютому 2021 року. Кабмін видав постанову, згідно з якою такі операції можуть проводити будь-якій лікарні з ліцензією та відповідним обладнанням.

Законодавчі акти суттєво вплинули на ситуацію з трансплантацією в країні. Для порівняння, за 2021 рік лікарі пересадили у 2.5 рази більше органів, ніж у 2020 році, понад половина операцій — трансплантації від посмертних донорів. У 2022 році, навіть попри повномасштабне вторгнення, ця кількість зросла ще на 20%, від посмертних донорів — на 1.3%, свідчать дані Українського центру трансплант-координації.

Попри законодавче врегулювання чи не найбільшою проблемою залишається невеликий відсоток людей, які дають згоду на те, аби після смерті стати донором органів. Так, згідно з даними Міжнародного реєстру трансплантації, в Україні за 2021 рік на це погодилося 5.71 людей у розрахунку на мільйон населення, а у 2020 році — 0.25 людей. У США цей показник складає 40.60, а в Іспанії — 40.80.  

Кількість людей, які погодилися на посмертну трансплантацію у різних країнах за 2021 рік у розрахунку на мільйон населення. Інфографіка: Міжнародний реєстр трансплантації (IRODaT).

Раніше Заборона розповідала про прорив американських медиків у сфері трансплантації органів. Вони пересадили живому пацієнту серце свині. Такий метод допоможе створити практично нескінченний запас донорських органів для пацієнтів, які потребуватимуть екстреної пересадки. 

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій