Читаєте зараз
Виїзд чиновників КМДА за кордон: що відомо про гучний скандал з евакуацією дітей-сиріт

Виїзд чиновників КМДА за кордон: що відомо про гучний скандал з евакуацією дітей-сиріт

Ilona Kivva
Автор:
  • Омбудсман Дмитро Лубінець заявив, що низка близьких родичі посадовців Служби у справах дітей КМДА і працівників Центру соціально-психологічної реабілітації дітей №1 виїхали за кордон під приводом супроводу дітей-сиріт до Німеччини. 
  • Київська прокуратура відкрила за цим фактом кримінальне провадження. 
  • У службах стверджують, що заява Лубінця ґрунтується на припущеннях. 

Під час моніторингу представники Офісу уповноваженого ВРУ з прав людини виявили, що вивезені діти перебувають у Німеччині без українського супроводу. При цьому 19 з 20 людей, які виїжджали з ними, лишилися за кордоном, а п’ятеро заодно звільнилися.

Заборона розповідає про скандал, у який потрапили чиновники міської Служби у справах дітей і Центру соціально-психологічної реабілітації дітей №1.

Служба у справах дітей Києва: що з’ясував Офіс уповноваженого ВРУ з прав людини

Уповноважений Верховної Ради України з прав людини Дмитро Лубінець 3 липня 2024 року заявив, що близькі родичі посадовців Служби у справах дітей КМДА і працівників Центру соціально-психологічної реабілітації дітей №1 втекли за кордон. Йдеться про інцидент на початку березня 2022 року, коли з міста до Німеччини вивозили дітей-сиріт. 

Представники Офісу уповноваженого під час моніторингових візитів відвідували заклади за кордоном, де перебувають українські діти. Однак до табору в місті Вупперталь, куди вивезли 68 неповнолітніх, їх не допустили. Працівники пояснили, що на території були відсутні супровідники від України, тому діти перебувають виключно під опікою німецької сторони.

«За інформацією німецьких супроводжуючих, з початку евакуації було 55 дітей, проте відповідно до наказу директора Центру до Німеччини евакуювали 68. Запитання — а де 13 дітей? Моніторингова група так і не змогла перевірити ці дані через ненадання інформації», — каже Лубінець.

Читати більше новин в Telegram

Далі представники омбудсмена відвідали київську Службу у справах дітей та сім’ї, а також Центр соціально-психологічної реабілітації дітей №1. Вони дізналися, що серед тих, хто супроводжував неповнолітніх, були люди, які не мають стосунку до цієї сфери. Вони нібито влаштувалися до відповідних закладів за день до евакуації, а деякі й зовсім не були працевлаштовані. 

«Серед цих людей — близький родич керівника Служби у справах дітей та сім’ї міста Києва і близький родич керівника Центру соціально-психологічної реабілітації дітей  №1 міста Києва. Серед супровідників також вказані ще чотири особи, підстави для виїзду яких потребують додаткового вивчення», — зазначи омбудсман.

Після виїзду за кордон чоловіки звільнилися зі своїх посад і не повернулися в Україну. В Офісі уповноваженого вважають, що це була спланована дія задля уникнення родичами посадовців мобілізації.

Керівники Служби у справах дітей та сім’ї й Центру соціально-психологічної реабілітації дітей №1 начебто продовжили їздити до Вупперталя на зустріч до родичів під виглядом відряджень з робочих питань. Водночас зміст самих відряджень, як стверджує омбудсман, не відображений у їхніх звітах.

Ухилення від мобілізації: розслідування Київської прокуратури

На допис Лубінця вже відреагувала прокуратура, Київська міська державна адміністрація, а також безпосередньо керівник міської Служби у справах дітей та сім’ї Валерій Танцюра. 

Так, Київська міська прокуратура відкрила кримінальне провадження і розслідує інцидент. Справу відкрили за другою частиною статті 332 — про незаконне переправлення через кордон осіб призовного віку. Правоохоронці перевірять, чи справді люди, які вивозили дітей до Німеччини, не повернулися в Україну.

Тим часом у Київській міській державній адміністрації стверджують, що інформація, яку опублікував Лубінець, ґрунтується на припущеннях і не підтверджується конкретними фактами. 

Там повідомили, що вихованці центрів соціально-психологічної реабілітації дітей не могли бути евакуйовані без професійного супроводу. Тому Служба у справах дітей сформувала групу людей з досвідом роботи в дитячих колективах. Також служба назвала тезу про схему для виїзду за кордон і ухиляння від мобілізації «абсолютно маніпулятивною та необґрунтованою». Однак не надала жодних доказів, які б це спростовували.

«Питання Уповноваженого Верховної Ради з прав людини ‘де діти?’ звучить від посадовця такого рівня абсолютно непрофесійно, адже під час моніторингових візитів представникам Офісу омбудсмена безперешкодно надана інформація про всіх без винятку дітей, які перебували або продовжують перебувати в евакуації! Представники установи, яка прийняла наших дітей, вкрай обурені некомпетентною та зверхньою поведінкою представників моніторингової групи та відсутністю поваги до уряду Німеччини, який понад 2 роки утримує наших дітей», – заявили в Службі у справах дітей та сім’ї.

Частина офіційної відповіді Служби у справах дітей КМДА. Скріншот: офіційний сайт Київської міської держадмінісрації

Натомість факт того, що 19 з 20 людей, які супроводжували дітей, справді лишилися за кордоном, підтвердив керівник Служби у справах дітей та сім’ї Валерій Танцюра. За його словами, щонайменше п’ятеро чоловіків з цієї групи звільнилися, будучи за кордоном.

Він також заявив, що багато співробітників відмовлялися їхати з дітьми, бо мали свої сім’ї, тому він відправив у складі групи свого 18-річного сина, який також залишився у Німеччині й зараз навчається там в університеті.

Раніше Заборона розповідала про нюанси виїзду за кордон для чоловіків, що мають посвідку на проживання. Зокрема, вони мають погодити виїзд з Державною прикордонною службою та ТЦК, а в паспорті повинен стояти спеціальний штамп.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій