«Я хочу додому, в Україну!» Сповнена болю і надії історія боротьби підлітка з Маріуполя, його сестри та адвокатки
Від початку повномасштабної війни Росія викрала і вивезла щонайменше 20 000 українських дітей. З них понад 4500 мають статус сироти або позбавлені батьківського піклування. У цій сухій статистиці є і Богдан Єрмохін, якого переправили з рідного Маріуполя та передали під опіку російської сім’ї. Хлопець намагався самостійно вирватися з ворожої території, але безуспішно. Продовжує боротьбу за його повернення і двоюрідна сестра Богдана, Валерія.
Відтепер українцю ще й загрожує служба в армії РФ. Його адвокатка Катерина Бобровська зазначає: попри всі заяви з російської сторони, що вони нібито не проти возз’єднання сім’ї, такі дії свідчать про те, що віддавати Богдана вони не збираються. Про історію та боротьбу за повернення українського підлітка розповідає редакторка Заборони Світлана Гудкова.
Історія Богдана Єрмохіна
Богдан Єрмохін втратив обох батьків ще у 8 років. До повномасштабної війни жив у Маріуполі з прийомною сім’єю. Вступивши в місцевий металургійний коледж у 2021 році, він перейшов під опіку держави. Проте після окупації російськими військовими Маріуполя навесні 2022 року Богдана вивезли спочатку до Донецька, а потім до санаторію «Поляни» в Підмосков’ї, де тримають українських дітей. Наприкінці липня 2022 року за рішенням російського суду опіку над хлопцем отримала Іріна Рудніцкая. І це при тому, що Богдан має законну опікунку в Україні — двоюрідну сестру Валерію, яка бореться за його повернення.
У хлопця забрала всі українські документи, натомість видали російський паспорт. У березні 2023 року Єрмохін спробував утекти з Росії до України. Як згадує Катерина Бобровська, вона тоді їхала зустрічати хлопця.
«Коли Богдан вирішив повернутися в Україну, ми знали, що в нього немає документів. Тому ми відновили ті документи, які йому були потрібні для перетину кордону. Коли Богдан вирушив із пункту А, я їхала його зустрічати. Але російські спецслужби мене не пропустили. А наступного дня я дізналася, що Богдана затримали», — розповіла Забороні адвокатка підлітка.
Водночас дитяча омбудсменка РФ Марія Львова-Бєлова заявляла, що те, що сталося, начебто було провокацією, і що Єрмохіна «намагалися виманити на територію України за допомогою маніпуляцій і погроз».
Натомість Бобровська розповідає, що Богдана під диктовку змусили написати заяву про те, що він хоче залишитися в Росії до повноліття.
«Ба більше, йому почали говорити, що його ніхто не хоче забирати. Мовляв, в Україні тиснуть на сестру, щоби вона так казала. Добре, що в Богдана є змога зв’язатися з нею і почути, що все це неправда. А якби у нього не було зв’язку?» — обурюється адвокатка.
Боротьба за хлопця з Маріуполя триває, каже Катерина Бобровська
З березня 2023 року, коли Катерина Бобровська зайнялася цією справою, вони з Валерією зібрали всі необхідні документи та відправили їх до апарату Львової-Бєлової та уповноваженій із прав людини у РФ Тетяні Москальковій.
«Ми отримали сповіщення на пошту: апарат уповноваженої з прав дитини отримав ці документи. Звідти зв’язувалися з сестрою Богдана, просили підтвердження, що це дійсно вона писала листа. Вона підтвердила. А вони у відповідь відписалися: мовляв, скільки тут днів залишилося — і у кінці смайлик! Вона це розцінила як насмішку. Спілкування зі мною в апараті також було далеким від професійного. Я питала: які наші подальші кроки, які, може, ще документи потрібні, куди нам під’їхати, щоби забрати дитину? А мені у відповідь: «Ми не знаємо, треба поспілкуватися з керівництвом. А навіщо вам його забирати?» Тобто все виглядало як стьоб», — розповіла Бобровська.
24 жовтня Тетяна Москалькова нарешті провела бесіду з Валерією по відеозв’язку. Був і Богдан, у якого запитали, чи хоче він повернутися в Україну.
«Уявляєте, будучи там, перебуваючи під тиском, хлопець емоційно вигукнув: “Так! Я хочу повернутися до сестри, я хочу до України!” Розумієте, у нас кожна розмова починається з питань Богдана: “Катю, ну що там, коли вже, тиждень-два? Скажи мені”. Це настільки для нього важливо — повернутися додому. Москалькова тоді сказала, що його не будуть затримувати та сприятимуть возз’єднанню родини», — каже адвокатка.
Те ж саме казала і Львова-Бєлова, проте після цієї розмови контактів із російською стороною в представників Богдана майже не було.
«Я побачила коментар російської омбудсменки виданню “Радіо Свобода”, що вони повертають хлопця. Вона заявила, що це начебто погодили із сестрою, і Богдана мають відпустити в понеділок, 13 листопада. Але станом на сьогодні [9 листопада] можу сказати, що ніхто нічого не погоджував із Валерією. Можливо, вони погодили це з нашим омбудсменом. Але такої інформації в мене немає», — додає Бобровська.
Вона каже, що разом із Валерією вони чекають від російської сторони підтвердження будь-якої інформації щодо передачі хлопця. «Сестра готова навіть їхати до Росії, вона дуже смілива дівчинка. З останньої інформації, яка ще дає надію на його повернення, Богдану дали написати заяву, що він відмовляється від квартири в Підмосков’ї у зв’язку з поверненням в Україну. Але йому не потрібна ця квартира. Він мені каже, що хоче додому», — підкреслює адвокатка.
Богдана Єрмохіна хочуть призвати до армії РФ
19 листопада Богдану виповнюється 18 років. Начебто після цього він буде мати право на повернення в Україну. Проте Бобровська підкреслює, що в хлопця зараз немає доступу до своїх документів, а чи віддадуть йому документи після досягнення 18 років, невідомо.
Та адвокатка наполягає на тому, що чекати не можна, адже хлопець сам їй повідомив, що отримав повістку про явку до московського військкомату до 19 грудня.
«У мене більше немає сумнівів у планах Росії. Коли Богдану виповниться 18 років, найімовірніше, його відправлять служити до російської армії», — прокоментувала Бобровська.
Львова-Бєлова ж заявила: призов Єрмохіну не загрожує, оскільки він навчається у коледжі та має відстрочку. Російська «опікунка» Богдана Іріна Рудніцкая також наголосила, що йдеться не про призов, а про звіряння даних: «Він студент, і в нього відстрочка. І, якщо що, строковики не беруть участь у так званій СВО».
Однак Україна, так само як і міжнародне гуманітарне право, не визнає паспортизацію, що здійснюється Росією, за фактом окупації. Тому Єрмохін був і залишається громадянином України, і будь-який призов його до російського військкомату є незаконним, наголошує Бобровська.
До того ж адвокатка ставить під сумнів слова Рудніцької: «Те, що кажуть у Росії, що начебто ця повістка лише для того, щоб він став на облік, не відповідає дійсності. У 2022 році Богдана вже відводили у військкомат, де він пройшов медогляд. Його визнали придатним до військової служби. Питання: а друга повістка для чого, якщо вже є приписне? Я не вірю, що це просто для обліку. Я не вірю, що його просто віддадуть у 18 років, адже ніщо їм не заважає зробити це зараз. Я повірю в це лише тоді, коли Богдан буде в Україні, і зараз ми робимо для цього все можливе», — підкреслила вона.
Що кажуть в офісі уповноваженого з прав людини
Зокрема Бобровська повідомила, що ще весною і Валерія, і сам Богдан зверталися по допомогу до уповноваженого ВРУ з прав людини Дмитра Лубінця. Адвокатка зазначає, що на той момент в апараті українського омбудсмена навіть не мали відомостей про хлопця. Наразі вона не має інформації від відомства щодо кроків з повернення Богдана.
«Я постійно на зв’язку з представником ВРУ Лубінцем. Щодня питаю, чи є якісь відповіді від Росії. Учора омбудсмен написав, що потрібно мовчати. А не потрібно мовчати! Скільки можна?! Хлопець там у небезпеці, просить про допомогу, а ми мовчимо? Залишається 10 днів для порятунку, поки йому не виповниться 18 і його не заберуть в армію, а в них досі немає відповіді Росії щодо повернення дитини», — обурюється Бобровська.
Ситуація, що розгорнулася навколо Богдана, є ще одним доказом невиправданої затримки Росією репатріації українських дітей, наголошує адвокатка. Нагадаємо, що депортація українських дітей стала причиною для видачі 17 березня 2023 року Міжнародним кримінальним судом у Гаазі ордеру на арешт уповноваженої президента РФ із прав дитини Марії Львової-Бєлової та Владіміра Путіна.