Через повномасштабне вторгнення Росії до України близько 23 тисяч осіб вважаються зниклими безвісти. Щодня хтось втрачає зв’язок з рідними. Як діяти, щоб не нашкодити зниклому?
Насамперед, зателефонуйте на гарячу лінію центру комплектування та соціальної підтримки. Уточніть останнє місцезнаходження людини та обставини, після яких зник зв’язок. Напишіть заяву до поліції. Це допоможе оперативно почати пошуки: взяти рішення суду про знаходження маячка мобільного телефону, викликати свідків – інших військових або цивільних тощо.
Якщо відомо, що військовий зник на полі бою, обдзвоніть лікарні та морги, куди привозили поранених та загиблих. Зверніться до Національного інформаційного бюро -1648 або (044) 287-81-65. А також до Уповноваженого з питань осіб, зниклих безвісти – 0 800-339-247. Цим займається також Міжнародний Комітет Червоного Хреста в Україні – 0 800-300-155.
Водночас шукайте самостійно через інтернет. Росіяни розміщують інформацію про полонених на телеграм-каналах та в тіктоці. Знайти їх можна за ключовими словами “пленные ВСУ”. Онлайн-пошук забере чимало емоційних сил, але може виявитись продуктивним.
НЕ ВАРТО публікувати дані та світлини зниклого військовослужбовця в мережі, повідомляти про нього в чат-боти. Це може завдати полоненому непоправної шкоди. Також до вас телефонуватимуть аферисти з пропозиціями викупити полоненого. Відстежуйте в месенджерах, чи з’явився номер зниклого в мережі. Часто російські військові користуються смартфонами наших захисників, навіть не змінивши акаунту. Можна написати чи зателефонувати.
Завжди будьте на зв’язку. У будь-який момент може зателефонувати сам зниклий або ті, хто його утримує силоміць. Якщо з вами встановили контакт вороги, запишіть розмову, сфотографуйте діалог та зверніться до найближчого управління СБУ. Самостійні дії з визволення можуть зашкодити вашому рідному.