Читаєте зараз
Як літак F-16 може допомогти Україні та чи реально його отримати під час війни? Розбір Заборони

Як літак F-16 може допомогти Україні та чи реально його отримати під час війни? Розбір Заборони

Oleksandr Humeniuk

Одразу після того, як наприкінці січня західні союзники України дали свою згоду на постачання українській армії танків, чиновники та експерти почали говорити про наступний крок: надання Україні сучасного військового літака F-16 західного виробництва. Разом з військовими експертами та льотчиком Повітряних сил України Заборона розібралась у тому, як саме нам може допомогти передача літака F-16 та чому це єдиний можливий сценарій для майбутнього Повітряних сил ЗСУ.


F-16: що це за літак та чому саме його просить надати Україна

Мова про однодвигунний багатофункціональний легкий винищувач, який компанія General Dynamics 1976 року розробила для Повітряних сил США. F-16 — один з наймасовіших літаків свого класу та покоління: з моменту розробки виготовили понад чотири тисячі бортів різних модифікацій, зокрема й на експорт. Станом на 2015 рік понад 2,5 тисячі винищувачів F-16 стояли на озброєнні у 24 країнах світу.

Літак розробляли як полегшену версію більш складного та важкого винищувача F-15. Він мав доповнити авіапарк Повітряних сил США та стати спрощеною версією свого старшого брата F-15. Про це Забороні розповів військовий експерт та полковник запасу Роман Світан.

«Головна відмінність F-16 — це один двигун, на відміну від двох у F-15, — пояснює він. — Тобто можна сказати, що F-16 — це трохи спрощена версія F-15. Це приблизно та сама пара, що наш важкий Су-27 і легкий МіГ-29».

Для українських Повітряних сил F-16 — не нова історія. За останні десятиліття українські та американські військові встигли провести кілька спільних навчань, де українські льотчики вже ознайомлювалися з літаком такого типу, розповів Забороні бойовий пілот МіГ-29 Повітряних сил ЗСУ з позивним «Джус»:

«У нас був відповідний візит у США, де ми спробували F-15, виконали по одному ознайомлювальному польоту, — розповідає він. — Це початкове знайомство із західним підходом та методиками. Звісно, в усіх учасників цих навчань уже набагато краще розуміння їхніх стандартів».

За словами пілота, Повітряні сили України вже мають кістяк льотчиків, готових до проходження необхідного навчання на літаках F-16, оскільки вони мають за плечима як спеціалізовані льотні курси, так і західні курси базової льотної підготовки. Тож для них пересісти на нову платформу винищувача абсолютно не буде проблемою.

Роман Світан розповів, що пʼять років тому під час навчань «Чисте небо 2018» в Україну прилітала пара винищувачів F-15 разом з бортом-заправником і бортом-супроводом, що привіз технічне обладнання. 

«Виконувалася повністю вся передпольотна, післяпольотна, міжпольотна підготовки, — пригадує він. — Тобто з F-16 перекинуть також аеродромне обладнання, і їх зможуть обслуговувати на будь-якому аеродромі в простому режимі».

Винищувачі F-16 також вже прилітали в Україну. Влітку 2011 року на аеродромі «Миргород» провели кілька тренувальних польотів з літаками F-16. Ця подія була присвячена Чемпіонату Європи з футболу, що проходив в Україні 2012 року. Американські винищувачі мали патрулювати польське та українське небо на час проведення змагань.

Як F-16 зможе допомогти українській армії

Завдяки постачанню винищувачів F-16 Україна може отримати абсолютно нову платформу західного зразка, що здатна нести майже всю номенклатуру західного озброєння, яке існує для літаків подібного типу — а це десятки типів озброєння, пояснює Роман Світан.

«Це авіаційні бомби або керовані авіабомби, ракети: некеровані, керовані, “повітря — земля” для наземних операцій, і навіть ракети “повітря — повітря” проти крилатих ракет, проти авіації та безпілотників противника, — говорить експерт. — Є певний пакет тих же крилатих ракет, які вони [винищувачі] можуть також використовувати для завоювання певних позицій. Ще вони можуть нести торпеди та крилаті ракети проти кораблів та торпеди проти підводних човнів».

На думку Світана, в українському арсеналі F-16 допоможуть Збройним силам виконувати одразу кілька завдань: захищати повітря від ракет та авіації противника і підтримувати наземні операції.

Збільшення кількості та якості боєприпасів — не єдиний плюс західних винищувачів. На відміну від літаків, що нині використовують українські Повітряні сили, F-16 значно більш просунуті, говорить Забороні військовий експерт Ігаль Левін.

«Авіапарк України старий, — зауважує він. — Тобто, якби не почалася велика війна, через років 10 ці літаки треба було б списати через аварійність і непридатність. Участь цих машин у повномасштабній війні — фактично пік їхнього життя. Вони десятки років припадали пилом, і ось нарешті їх використовують за призначенням за 10 років до їхньої остаточної смерті».

Натомість західні F-16 вдосконалювали постійно. Так, зокрема, одна з останніх версій винищувача має радіолокатори більшої дальності, ніж російські Су-30, Су-34 та Су-35. Тому моделі, що можуть поставити Україні, значно ускладнили б життя російським окупантам та полегшили б його українським бійцям.

«Ще є дуже хороша функція на двох останніх модифікаціях F-16 — покращена система роботи з локатором. Льотчик прицілився, випустив ракету та забув. Не потрібно супроводжувати ракету, вона сама з підсвічуванням іде в ціль», — пояснює Левін.

Бойовий пілот «Джус» також додає, що ракети на озброєнні в української авіації мають пасивні головки наведення, тому після пуску ракети льотчик змушений супроводжувати її до потрапляння в ціль — інакше ракета зіб’ється з курсу. Така необхідність наражає пілота на небезпеку, адже він ризикує потрапити під зустрічний вогонь. Натомість російські льотчики вже використовують ракети з активними головками наведення та не мають подібних проблем. 

«Для наших літаків та пілотів це великий мінус, — зауважує Роман Світан. — Ми в принципі програємо росіянам у повітряному бою на далеких підступах: вони раніше можуть нас виявити, раніше можуть виявити опромінення сигналу і, відповідно, раніше встигнути відпрацювати та знищити наш літак. Саме для цього нам потрібні F-16 — щоб воювати з ними в повітрі хоча б у паритетному режимі».

Коли F-16 може з’явитися в України та чому це єдиний вихід для ЗСУ

Поява нового літака — складний процес для будь-яких повітряних сил. Аби освоїти та застосовувати F-16, потрібно не лише навчити пілотів літати на ньому, але й навчити технічний персонал обслуговувати винищувач. Ще одне завдання — підготовка та побудова нової інфраструктури, необхідної для літаків такого типу. 

За словами бойового пілота «Джуса», певна робота у цьому напрямі вже ведеться: «Поки немає політичного рішення на літаки, але ми маємо домашнє завдання — підготуватися самостійно, наскільки це можливо без додаткових західних засобів».

Втім, очікувати швидкої передачі західних літаків не варто. Експерти, з якими вдалося поспілкуватися Забороні, прогнозують, що навіть маючи на руках відповідне політичне рішення, процес передачі та навчання пілотів при дуже спрощеній та пришвидшеній процедурі може зайняти від трьох до шести місяців.

«По-справжньому підготувати всю інфраструктуру — це процес на роки, — пояснює Забороні ізраїльський військовий експерт Давід Гендельман. — Чи проводилося таємне навчання екіпажів і наземних команд? Про це офіційно не говорили, були лише чутки. Якщо було, то вочевидь це може трохи прискорити [процеси], але в будь-якому випадку це набагато складніше, ніж з танками. Проте навіть якщо процес буде довгим, це все одно краще для України, ніж якщо він не розпочнеться взагалі».

Можлива заміна радянських застарілих літаків на сучасні борти західного типу — головний і найважливіший момент у цій історії. Адже, як і у випадку з іншою військовою технікою радянських часів, літаки втрачають у боях, вони ламаються, а знаходити нові чи хоча б деталі до старих машин з кожним місяцем стає дедалі важче. 

«Західні літаки потрібні Україні не тому, що вони кращі за радянські, а тому, що радянські закінчуються, а інших брати ніде, — наголошує Гендельман. — Головне в F-16 не те, що у нього якісь параметри кращі, а те, що це той літак, який Захід може дати».

Наразі з найбільш конкретною заявою щодо надання Україні винищувачів виступили польські союзники. Глава уряду Польщі Матеуш Моравецький заявив про готовність країни передати Україні F-16, але лише в координації з НАТО. Також, за інформацією нідерландського видання NL Times, Кабінет міністрів Нідерландів розгляне можливість постачання Україні винищувачів, якщо такий запит надійде від уряду країни.

З іншого боку, президент США Джо Байден на питання, чи будуть США постачати Україні літаки F-16, відповів негативно. Також про свою неготовність постачати до України бойові літаки заявили і в Німеччині. 

«F-16 рано чи пізно будуть в Україні — це вже без питань. Чи може це бути цього року? Так, — підсумовує Ігаль Левін. — Немає підстав робити якісь точні заяви, але все вказує на те, що це цілком реально, і я припускаю, що 2023 року в Україні можуть вже з’явитися F-16».

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій