Як людям з інвалідністю отримати роботу: Україна взяла досвід ЄС
- Верховна Рада України 30 травня 2023 року ухвалила в першому читанні законопроєкт №5344-д.
- Доопрацьований документ має покращити умови працевлаштування представників вразливих груп.
- У 2023 році в Україні проживає близько 2.6 млн людей із різними порушеннями здоров’я.
Ініціатива створить механізми заохочення до трудової інтеграції людей із інвалідністю. Підприємства будуть зобов’язані платити за невиконання нормативу щодо забезпечення таких людей роботою та надавати їм соціальні послуги.
Заборона розповідає про реалізацію європейських практик.
Законопроєкт 5344-д: основні пункти
Верховна Рада України ухвалила в першому читанні законопроєкт №5344-д, який має стимулювати роботодавців для покращення умов працевлаштування людей з інвалідністю. Його зареєстрували ще у листопаді 2022 року і в квітні відправляли на покращення.
«В умовах воєнного стану, введеного у зв’язку зі збройною агресією Російської Федерації, проблема буде лише загострюватися, оскільки кількість осіб з інвалідністю зростатиме. Завданням держави має бути не лише надання соціальних виплат і послуг, а й максимально можливе сприяння їхній економічній самостійності», — йдеться у пояснювальній записці.
Згідно з документом, впровадження підходів європейських країн передбачає:
Читати більше новин в Telegram- обов’язкове надання людям з інвалідністю соціальних послуг (таких як супровід на робочому місці, персональний асистент, переклад жестовою мовою тощо);
- заохочення приватних агенцій до працевлаштування людей із порушеннями;
- однакове зобов’язання щодо прийняття на роботу таких людей для публічного та приватного сектору;
- сплату цільового внеску (замість адміністративних санкцій) за невиконання нормативу (4% від усіх робітників за рік, одне робоче місце, якщо на підприємстві 8-25 працівників);
- створення спецфонду держбюджету на працевлаштування людей з інвалідністю (із внесків роботодавців);
- розширення категорії підприємств, які можуть отримати фінансову допомогу на впровадження трудової інтеграції та захищеного працевлаштування таких людей.
Централізована база Мінсоцполітики: навіщо потрібна
Наразі в Україні є кілька проблем із працевлаштуванням представників вразливих груп. У 2021 році тільки 17% українців з інвалідністю мали роботу. За той рік не було профінансовано жодного спеціального робочого місця, а план щодо грошової допомоги на організацію бізнесу для них реалізували тільки на 10%.
У 2022 році частка в структурі зайнятості людей з інвалідністю в Україні склала 6%, а ветеранів війни — 2%. Дослідження Служби зайнятості та інших держструктур демонструє, що найефективнішим стимулом роботодавців щодо трудової інтеграції таких людей є дотації на заробітну плату.
Зараз в Україні живе понад 2.6 млн людей із інвалідністю: близько 1.5 млн — з третьою групою, понад 160 000 — із першою, а решта — з другою. Їхніми потребами опікується Пенсійний фонд або Управління соціального захисту, але така система не враховує усіх потреб.
Міністерство соцполітики планує розробити централізовану базу. «Коли ми запровадимо на всіх етапах норми МКФ [Міжнародна класифікація функціонування, обмежень життєдіяльності та здоров’я, розроблена ВООЗ], то зможемо говорити про відсоток втрати функціонування людини з інвалідністю, а не просто про групу, яку вона отримала. Будемо чітко розуміти кількість таких людей і їхні потреби. Звісно, у нас для них збільшиться і кількість сервісів та послуг», — зазначила міністерка соціальної політики Оксана Жолнович.
Раніше Заборона розповідала про процедуру отримання виплати при пораненні на фронті.
Читати більше новин в Telegram