Війна і гроші. Як українці можуть використати свої заощадження за кордоном?
Після початку повномасштабної російсько-української війни багато українців були змушені тимчасово виїхати за кордон. Не всі з них мають змогу одразу розпочати працювати в іншій державі. Тому гостро постає питання: як користуватись заощадженнями, що зберігаються на картках українських банків? Заборона розповідає, які правила використання карток на сьогодні ввели українські банки та які є обмеження для українців.
«ПриватБанк»
Найпопулярніший тип карток цього банку — «Універсальна» та «Картка для виплат» (Gold). За кордоном для цих карток діють такі правила використання:
- зняття з картки особистих коштів — 2% комісії;
- зняття з картки «Універсальна» кредитних коштів (за наявності на картці) — аналогічно тарифам при знятті в Україні;
- оплата карткою в магазинах — без комісії;
- комісія за конвертацію валюти при здійсненні операцій за кордоном відсутня.
Враховуйте, що 24 лютого 2022 року Національний банк України прийняв постанову №18, яка обмежує переказ коштів з українських банківських карток на рахунки та картки іноземних банків. Однак НБУ ввів і низку виключень з цього правила:
- P2P-перекази на суму до 100 тисяч гривень (в еквіваленті) на місяць;
- SWIFT-перекази (за якими доступна відправка);
- оплата витрат на лікування в медичних закладах іноземної держави;
- оплата витрат на транспортування хворих;
- оплата витрат, пов’язаних зі смертю будь-якого громадянина (не тільки України) за кордоном (транспортні витрати та витрати на поховання);
- купівля товарів критичного імпорту (військове екіпірування, засоби для надання домедичної допомоги тощо);
- оплата навчання на рахунки навчальних закладів за кордоном.
Для українців, які були вимушені виїхати на територію Росії чи Білорусі, НБУ повідомляє: «Російська Федерація та Білорусь заблоковані для проведення переказів. Перекази з цих країн заблоковані до особливого розпорядження НБУ».
Крім того, клієнти банку не можуть здійснювати будь-які валютні операції з використанням російських та білоруських рублів, а також чи якщо їхнім учасником є юридична або фізична особа з місцеперебуванням (зареєстрована або постійно проживає) в Росії чи Білорусі. Обмеження також стосуються процесу видачі раніше нарахованих на рахунки рублів — російських та білоруських — навіть у гривні.
«Монобанк»
Українцям, які перебувають за кордоном, маючи картки «Монобанку», варто знати таке:
- ви можете перераховувати гроші на інші картки українських банків;
- ви не можете перераховувати кредитні кошти на інші картки;
- ви зможете знімати кошти за кордоном (100 тисяч гривень на день сумарно — 30 тисяч гривень доступно для зняття у валюті, 70 тисяч — для зняття у гривні);
- заборонено знімати кредитні кошти;
- заборонено робити перекази коштів на закордонні картки. Виключення регулюються НБУ. Вони ті ж самі, що й у випадку з «ПриватБанком».
Схожа ситуація і з іншими українськими банками. Різниця може бути лише в ліміті на зняття коштів, комісії та правилах використання кредитних коштів, як ми бачимо на прикладах «ПриватБанку» та «Монобанку». Всі інші положення в основному регулюються безпосередньо НБУ та розповсюджуються на всі українські банки.