Як українцям отримати пенсії в окупації: пояснення Мінсоцполітики
- Пенсіонерам на ТОТ продовжують нараховувати соціальні виплати.
- Припинити нарахування можуть лише у чотирьох випадках, один з яких — відсутність операцій з карткою, на яку надходить пенсія.
- Для українців, які отримували виплати Укрпоштою, кошти збиратимуть на спеціальних рахунках Ощадбанку, поки вони не зможуть їх забрати.
Отримати пенсійні нарахування на тимчасово окупованих територіях (ТОТ) України можна тільки двома способами: на банківську картку чи готівкою від Укрпошти. Утім обидва варіанти є дуже проблематичними. Ба більше, у випадках, якщо пенсіонер/ка не користуватиметься карткою понад шість місяців, нарахування призупиняться, поки людина не звернеться до Пенсійного фонду.
Заборона розповідає про порядок виплат пенсій українцям на захоплених Росією територіях.
Варіанти отримання пенсій на ТОТ
Нарахування виплат українським пенсіонерам, що перебувають на тимчасово окупованих територіях, не припинятимуть, заявила перша заступниця міністра соціальної політики України Дарина Марчак. Водночас отримати гроші у таких регіонах практично неможливо.
За її словами, гроші виплачують двома способами:
- на банківські рахунки;
- через Укрпошту.
«На ТОТ проживають майже 2.9 мільйона пенсіонерів, 81% отримують пенсію на карткові рахунки. Ще 19% отримують виплати через Укрпошту. Але поштарі не можуть дістатися до тих територій, які тимчасово окуповані або де ведуться бойові дії. Тому з доставкою цих пенсій є складнощі», — каже Марчак.
Читати більше новин в TelegramНедоставлені пенсії поштою накопичуються на рахунках Ощадбанку. Пенсіонер зможе отримати гроші, коли отримає доступ до відділення. Якщо це неможливо, Укрпошта сама доставить вплати вже після повернення таких територій під контроль України.
Щодо отримання пенсій на картки, то більшість банківських установ на ТОТ припинили роботу, банкомати не обслуговуються, тому єдиний варіант для пенсіонерів — за можливості розраховуватися у магазинах карткою. Якщо ними не користуються довгий час, виплати взагалі можуть заморозити. Річ у тім, що нарахування пенсійного забезпечення, згідно з українським законодавством, можуть припинити у чотирьох випадках:
- смерть пенсіонера;
- неправдиві відомості у документах на отримання пенсії;
- влаштування на роботу за посадою, яка дає право на пенсію за вислугу років;
- якщо шість місяців поспіль пенсіонер не забирав чи не знімав гроші з пенсійного рахунку.
«Норма про припинення нарахування пенсії діє до моменту, коли людина сама зможе повідомити Пенсійному фонду, що вона має доступ до свого рахунку. Після цього пенсія знову починає нараховуватися», — пояснила Марчак.
Вона закликала пенсіонерів за можливості виїжджати з ТОТ на підконтрольні Україні території, щоб держава могла забезпечувати їх необхідним соціальним захистом.
Раніше Заборона розповідала про законопроєкт від Кабміну, яким пропонують ввести окремі правила роботи для бізнесу, місцевих органів влади та жителів на тимчасово окупованих територіях.
Читати більше новин в Telegram